natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vojenští zdravotníci můžou do Česka. Proti byl jediný senátor

  29. října 2020  17:50
  Pomoci se zvládáním epidemie koronaviru v Česku může až 300 vojenských zdravotníků ze zemí NATO a EU. Mandát pro nasazení až na 90 dnů ve čtvrtek schválil Senát. Proti byl pouze jediný senátor Jaroslav Doubrava.  

  Příslušníci texaské Národní gardy | foto: DVIDS

  Pro vládní návrh na působení zahraničních armádních zdravotníků v Česku ve čtvrtek hlasovalo 47 ze 48 přítomných senátorů. Pobyt zahraničních vojáků v České republice totiž podléhá podle ústavních pravidel souhlasu obou parlamentních komor. Poslanecká sněmovna návrh schválila už v úterý.

  Poslanci schválili pobyt vojenských zdravotníků. Z Kuby a Ruska nepřijdou

  „Chtěl bych ještě zdůraznit, že to číslo do 300 osob nevzniklo na ministerstvu obrany, ale bylo vygenerováno v rámci spolupráce s dalšími resorty, především s

  ministerstvem zdravotnictví, které má nejlepší přehled o potřebách českého zdravotního systému,“ uvedl před senátory ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Působení armádních lékařů a zdravotníků zatím nabídly po české žádosti Spojené státy. Koncem týdne má přijet do Česka 28 příslušníků z Národních gard Texasu a Nebrasky.

  V Česku mají působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. Američané by mohli pomáhat i v záložní nemocnici na výstavišti v Praze-Letňanech, pokud by musela být uvedena do provozu.

  Proti hlasoval jediný senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Ten uvedl, že má pochybnosti o zdůvodňování pobytu s tím, že čeští zdravotníci pandemii zvládají. „Takže mně ten pobyt cizích vojáků na území naší republiky jaksi dobře nedělá. Nedělá dobře ani mým voličům, kteří mě žádali, já jim v každém případě musím vyhovět na tom, abych nesouhlasil s pobytem cizích vojáků na našem území, byť jsou to zdravotníci,“ řekl.

  Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) vojenští zdravotníci nebudou tvořit samostatnou vojenskou jednotku a mají plnit pouze podpůrnou úlohu našim lékařům. připomněl, že ČR v posledních letech spíše sama vojenské zdravotníky či záchranářské týmy vysílala, než aby je přijímala na svém území.

  Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP+STAN) podotkl, že by si země měla pomoc od spojenců dobře zapamatovat. „Protože někdy jsme trošku vlažní v té pomoci ostatním my,“ prohlásil.

  Podobně hovořil i senátor Pavel Fischer, který zahraniční pomoc označil za zrcadlo. „Je důležitá chvíle, abychom se také podívali do toho zrcadla, které je nám teď nastaveno, abychom dávali pozor na to, aby naše spojenecké závazky a spolehlivost v okamžicích krize byla skutečně pokaždé tak bezvadná, jak bychom si sami přáli,“ řekl.

  Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) upozornil, že všechny státy, které do Česka zdravotníky vyšlou, na tom nejsou tak, že by je samy nepotřebovaly doma. A přesto je sem posílají. „Tak si to, prosím, uvědomme a vezměme to jako závazek,“ dodal

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media