natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO pošle do Česka 60 plicních ventilátorů ze speciálních zásob

  23. října 2020  15:48
  Severoatlantická aliance dodá do České republiky 60 plicních ventilátorů. Vybavení poskytne ze speciálních zásob, které spojenci zřídili v reakci na jarní vlnu koronaviru pro okamžitou pomoc, potvrdila mluvčí NATO Oana Lungescu. Armáda zajistí jejich přepravu letounem CASA. Další ventilátory poskytne Maďarsko i Evropská unie.  

  USA věnovaly stovky ventilátorů do zásob NATO | foto: NATO Photos

  O poskytnutí ventilátorů požádalo Česko v oficiální žádosti 20. října. Půjde o přístroje, které do speciálních zásob vybavení a zdravotnického materiálu darovalo několik zemí. Konkrétně ventilátory jsou z USA a z Maďarska.

  „Děkuji NATO za rychlou pomoc,“ uvedl v reakci na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar s tím, že přepravu zajistí v nejbližších dnech armáda letounem CASA.

  Premiér Andrej Babiš později potvrdil, že Maďarsko odděleně poskytne ještě dalších 150 plicních ventilátorů. Hasiči je převezou do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), odkud budou podle potřeb rozvezeny do nemocnic. Ve čtvrtek také kvůli vývoji koronavirové epidemie přislíbila Česku 30 ventilátorů Evropská komise.

  V českých nemocnicích 1 941 plicních ventilátorů, kvůli epidemii covidu-19 se denně sleduje jejich volná kapacita. Zhruba v polovině října klesla pod 50 procent, aktuálně je obsazeno 51,4 procenta.

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) po čtvrtečním jednání vlády potvrdil, že stát nakoupí 600 dalších ventilátorů. Vláda kvůli tomu navýšila ministerstvu zdravotnictví prostředky na nákupy ze 400 na 700 milionů korun. Za ty má kromě ventilátorů pořizovat také lůžka a takzvané oxygenátory.

  Aliance vyhověla české žádosti v pátek v reakci na šíření koronaviru v zemi. Zásoby lékařského vybavení a materiálu začali spojenci shromažďovat v reakci na jarní vlnu pandemie covid-19, aby byli schopni nabídnout okamžitou pomoc nejen členským, ale i partnerským zemím.

  O nasazení Američanů rozhodne zdravotnictví

  Podobnou pomoc v podobě ventilátorů a zdravotnického materiálu v hodně asi 1,5 milionu eur v těchto týdnech distribuuje NATO také do Albánie, Černé Hory a Severní Makedonie. Země o pomoc požádaly kvůli rapidnímu šíření nákazy.

  Několik členských států NATO také už finančně přispělo do zvláštního svěřeneckého fondu pro řešení pandemických situací, který Aliance nedávno zřídila. Příspěvky zatím poskytlo 11 států - Belgie, Dánsko, Německo, Litva, Lucembursko, Nizozemsko, Severní Makedonie, Norsko, Slovensko, Turecko a Británie.

  O další pomoci ze zahraničí české úřady jednají. Příští týden by mělo do Česka přicestovat 28 amerických lékařů Národní gardy Texasu a Nebrasky.

  Vláda už ve čtvrtek souhlasila s působením až 300 zahraničních zdravotníků z NATO a EU při řešení pandemie. S vládním návrhem také v pátek souhlasil sněmovní výbor pro obranu. „Podpora zahraničních partnerů je nepochybě přínosem pro náš přetížený zdravotnický systém a plně ji podporuji,“ uvedla předsedkyně komise Jana Černochová (ODS).

  Doufáme, že zůstanou prázdná, říkají vojáci nad lůžky polní nemocnice

  Zatím není jasné, kde budou američtí lékaři pracovat. Podle šéfa armádních zdravotníků Zoltána Bubeníka se nabízí záložní polní nemocnice, kterou armáda dokončuje na výstavišti v Letňanech.

  „Samozřejmě se to přímo nabízí. Pracujeme na technických detailech, na zabezpečení jejich ubytování, stravování. Veškerou legalitu jejich nasazení ale musí definovat ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl generál.

  Pobyt vojenských zdravotníků členských států NATO a Evropské unie v Česku budou poslanci schvalovat v úterý odpoledne.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media