natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Doufáme, že zůstanou prázdná, říkají vojáci nad lůžky polní nemocnice

  22. října 2020  12:34
  Je to trochu jako z nějakého apokalyptického hollywoodského bijáku. Stovky prázdných lůžek pečlivě rozmístěných do sektorů po šedesáti, čekajících na příval pacientů. Okolí střeží vojenští policisté. Přítmí a zima.  

  Polní nemocnice na výstavišti v Letňanech | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  “Nebojte, to je pouze teď. Haly lze velmi rychle v případě aktivace vyhřát,” říká armádní zdravotník Karel Odložilík. Tady má funkci hlavní sestry.

  Na výstavišti v Letňanech právě vrcholí přípravy armádní polní nemocnice s kapacitou 500 lůžek. Má sloužit jako záložní zařízení následné péče pro pacienty s koronavirem, když budou pražské nemocnice potřebovat uvolnit lůžka pro akutní případy s covidem.

  “Přesouvali bychom sem pacienty, kteří jsou už stabilizovaní v dobrém stavu, aby se se nám uvolnila místa pro nové akutní pacienty,” konstatoval ředitel nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček. Právě jeho nemocnice je vlastně provozovatelem této záložní nemocnice.

  Zatím je tu připravených 300 nových lůžek, některé teprve čerstvě vybalené, jiné už i povlečené. Zbývající lůžka mají dorazit dnes a v dalších dnech. “V neděli 25. října v 16 hodin bude vše připraveno,” hlásí šéf armádních zdravotníků generál Zoltán Bubeník.

  Pro člověka zvenčí je atmosféra uvnitř tak trochu zvláštní. Žádní pacienti a všichni okolo si přejí, aby zde ani žádní nebyli. Nejde o péči, ta je v případě armádních zdravotníků špičková.

  Vybavení také. Od operačních sálů, přes specializované laboratoře až po rentgeny a CT pracoviště. Vojáci, kteří polní nemocnici v útrobách výstavních hal budují, se pohybují naprosto jistě a účelně. Žádný chaos, přesně dané úkoly a postup.

  “Je to impresivní a zároveň lidé vidí v této práci smysl a chtějí splnit úkol, který nám dali,“ dodal Bubeník.

  Jedna z hal slouží jako zázemí pro vojenské zdravotníky, kteří se mají v případě aktivace o pacienty starat. Spát budou v nafukovacích stanech. Celkem 120 míst pro personál. Stanové městečko uvnitř haly. Stejně jako nemocniční postele v dalších halách zůstává zatím prázdné.

  “Doufáme, že k tomu nedojde,” věří stejně jako vojáci ředitel Kvaček. Kapacita 500 lůžek je podle něj opravdu hodně a vypočítává aktuální situaci Na Bulovce.

  Tam je k dnešnímu dni podle jeho slov hospitalizováno 79 pacientů s covidem. Nemocnice je připravená lůžka navýšit až na 200, z toho 41 ventilovaných. „K naplnění je tedy poměrně daleko,“ dodal.

  Podmínky v Letňanech považuje sice za polní, ale zcela vyhovující a účelné. „Hygiena, vybavení, špičková technika a kvalitní zdravotníci. Jen zde bohužel není ten komfort jako na dvojlůžkovém pokoji v kamenné nemocnici,” řekl.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media