natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda balí polní nemocnici. Výstaviště v Letňanech vyklidí do pár týdnů

  2. února 2021  12:26
  Armáda začala balit záložní polní nemocnici pro pacienty s koronavirem na výstavišti v pražských Letňanech. Jako záloha pro okolní nemocnice vznikla v říjnu a nakonec nemusela být aktivována. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) skončí kvůli finanční náročnosti.  

  Polní nemocnice na výstavišti v Letňanech | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Záložní nemocnice má být zrušena do 19. února, kdy uběhne třítýdenní výpovědní lhůta nájemní smlouvy mezi Fakultní nemocnicí Bulovka a výstavištěm PVA EXPO v Letňanech, potvrdila mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Výpovědní lhůta byla podle ní zaslána ihned po té, co zrušení nemocnice v pátek 29. ledna oznámil ministr zdravotnictví Ivan Blatný. Na harmonogramu rušení polní nemocnice vojáci pracovali přes víkend.

  Hned v pondělí pak vytřídili materiál - asi 500 kusů lůžkovin včetně peřin a polštářů, které patří Správě státních hmotných rezerv, které přepraví do prádelny. Tam se veškerý textilní materiál vypere a vydezinfikuje. „Poté se tento materiál vrátí do Letňan ke kompletaci, která proběhne 10. a 11. února,“ popsal jednu z částí rušení velitel záložní nemocnice Tomáš Dědák.

  Současně armáda začala balit zdravotnický materiál, nábytek, přístrojové vybavení, odborná kontejnerová pracoviště a prvky logistické podpory. Jde o více jak 330 tun.

  Od 12. února vojáci počítají s tím, že materiál začnou odvážet do skladů Správy státních hmotných rezerv ve Štítině na Opavsku.

  Odvoz 500 lůžek z polní nemocnice zajistí jejich výrobce firma Linet. Od středy 3. února začne lůžka dezinfikovat, demontovat a balit do originálních obalů. Od čtvrtka je pak firma začne odvážet.

  Záloha pro okolní nemocnice

  Polní nemocnici vybudovala armáda v Letňanech v říjnu kvůli zhoršující se situaci s prudkým růstem počtu pacientů s koronavirem. Měla v případě potřeby ulevit zdravotnickým zařízením. V halách letňanského výstaviště bylo připraveno 500 lůžek.

  Nemocnice tam měly přesouvat ty pacienty, kteří byli už stabilizovaní v dobrém stavu, aby se uvolnila místa pro nové akutní případy. K aktivaci záložního zařízení ale nakonec nedošlo.

  Doufáme, že zůstanou prázdná, říkají vojáci nad lůžky polní nemocnice

  Polní nemocnice byla vybavena novými lůžky a přístroji. Pracovat v ní měli především vojenští lékaři a zdravotníci, které by armáda v případě aktivace stáhla z jiných nemocnic.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že nemocnice skončí kvůli finanční náročnosti. Pražská Fakultní nemocnice Bulovka, pod níž polní nemocnice spadala, vyčíslila náklady na téměř 100 milionů korun bez nákladů armády a Správy státních hmotných rezerv. Vedle nájmu prostor na letňanském výstavišti platila Bulovka i energie a další služby.

  Ventilátory a lůžka z uzavírané nemocnice mají posloužit k posílení kapacity státních nemocnic. Ministr zdravotnictví Ivan Blatný v pondělí po jednání vlády uvedl, že se o tom jedná.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media