„V pondělí najíždíme. Z Hradce Králové bude postupně během týdne přijíždět několik konvojů,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Vždy půjde o 10 až 20 vozidel. Různé multilifty s kontejnery, sanitky, autobusy, osobní i nákladní vozidla. Do Prahy budou přijíždět pro hradecké dálnici D11.
V areálu výstaviště v pražských Letňanech vznikne polní nemocnice až s 500 lůžky. Bude sloužit jako záložní kapacita pro případ, že by pražské nemocnice už neměly lůžkové kapacity pro pacienty s covid-19.
Armáda logistickou operaci intenzivně připravuje od pátku. V sobotu pak vojáci z Agentura vojenského zdravotnictví začali v Hradci Králové nakládat vybavení 6. a 7. polní nemocnice. V neděli ráno do Prahy vyrazil armádní tým, který má za úkol připravit podmínky pro příjezd prvního pondělního konvoje. Přiveze 20 kontejnerů a celkem 165 tun materiálu.
„Přípravný tým bude na místě čekat na první pondělní konvoj,“ dodal Dvořáková. Zároveň by pak v dalších dnech měly přijíždět také vozidla s materiálem, především lůžky, ze skladu Státních hmotných rezerv z Opavy. Zařízení má být plně připraveno 25. října v 16:00.
Vojáci do Prahy převezou 10 intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny. Součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech jsou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení.
O použití záložní nemocnice ve výstavních halách v Letňanech bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se tam počítá se 100 zdravotníky a 130 členy technického personálu. Vzhledem k velikosti nemocnice mají vojenské lékaře posílit i civilní.
Úkolem armádních polních nemocnic je poskytovat zdravotní pomoc obyvatelům při živelných pohromách, hromadných neštěstích či haváriích. Kromě pomoci v tuzemsku jsou lékaři či sestry připraveni pomoci v zahraničních misích také příslušníkům aliančních armád.
První ostruhy si čeští zdravotníci a lékaři vydobyli v misích v Albánii a v Turecku. Působili též v aliančních misích na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku.
Polní nemocnice jsou založeny na stavebnicovém systému s důrazem na samostatnost jednotlivých jejich součástí. Pro rozvinutí využívají kombinovaný systém stanů a kontejnerů. Všechny prvky je možné vzájemně propojovat do funkčních celků, ale mohou pracovat i samostatně.