natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Záložní nemocnice bude stát do týdne. Do Prahy vyšle armáda několik konvojů

  18. října 2020  12:03
  Do pražských Letňan už dorazil armádní tým a začal s přípravami pro vybudování záložní polní nemocnice s kapacitou 500 lůžek pro pacienty s koronavirem. První konvoj s vybavením dorazí v pondělí. Nemocnice má stát do týdne.  

  Armáda staví na výstavišti v Letňanech polní nemocnici pro pacienty s koronavirem covid-19 | foto: AČR

  „V pondělí najíždíme. Z Hradce Králové bude postupně během týdne přijíždět několik konvojů,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Vždy půjde o 10 až 20 vozidel. Různé multilifty s kontejnery, sanitky, autobusy, osobní i nákladní vozidla. Do Prahy budou přijíždět pro hradecké dálnici D11.

  V areálu výstaviště v pražských Letňanech vznikne polní nemocnice až s 500 lůžky. Bude sloužit jako záložní kapacita pro případ, že by pražské nemocnice už neměly lůžkové kapacity pro pacienty s covid-19.

  Armáda logistickou operaci intenzivně připravuje od pátku. V sobotu pak vojáci z Agentura vojenského zdravotnictví začali v Hradci Králové nakládat vybavení 6. a 7. polní nemocnice. V neděli ráno do Prahy vyrazil armádní tým, který má za úkol připravit podmínky pro příjezd prvního pondělního konvoje. Přiveze 20 kontejnerů a celkem 165 tun materiálu.

  „Přípravný tým bude na místě čekat na první pondělní konvoj,“ dodal Dvořáková. Zároveň by pak v dalších dnech měly přijíždět také vozidla s materiálem, především lůžky, ze skladu Státních hmotných rezerv z Opavy. Zařízení má být plně připraveno 25. října v 16:00.

  Vojáci do Prahy převezou 10 intenzivních a 80 standardních lůžek, operační sál, jednotky intenzivní péče, laboratoře a rentgeny. Součástí je i deset ventilačních stanic jednotek intenzivní péče. V kontejnerech jsou také zdravotnické přístroje, nábytek a další vybavení.

  O použití záložní nemocnice ve výstavních halách v Letňanech bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se tam počítá se 100 zdravotníky a 130 členy technického personálu. Vzhledem k velikosti nemocnice mají vojenské lékaře posílit i civilní.

  Úkolem armádních polních nemocnic je poskytovat zdravotní pomoc obyvatelům při živelných pohromách, hromadných neštěstích či haváriích. Kromě pomoci v tuzemsku jsou lékaři či sestry připraveni pomoci v zahraničních misích také příslušníkům aliančních armád.

  První ostruhy si čeští zdravotníci a lékaři vydobyli v misích v Albánii a v Turecku. Působili též v aliančních misích na Balkáně, v Afghánistánu a Iráku.

  Polní nemocnice jsou založeny na stavebnicovém systému s důrazem na samostatnost jednotlivých jejich součástí. Pro rozvinutí využívají kombinovaný systém stanů a kontejnerů. Všechny prvky je možné vzájemně propojovat do funkčních celků, ale mohou pracovat i samostatně.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media