Rekognoskační skupina z USA má připravit podmínky pro příjezd svých kolegů. Ten je plánován příští týden. „Jeden lékař a logistici vyhodnotí situaci, určí počet a specializaci zbytku skupiny,“ uvedla Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany.
Ještě v pátek do Česka dorazí jeden příslušník francouzské armády, farmakolog se specializací na polní nemocnice. Do Severoatlantické aliance ve čtvrtek odešla souhrnná společná žádost resortů obrany a zdravotnictví.
Vojenští zdravotníci můžou do Česka. Proti byl jediný senátor |
Obrana už také podle Zechmeisterové jedná o možném britském a německém příspěvku. „Jde o konkrétní gesto pomoci a solidarity, které potvrzuje, že partnerství v NATO a EU nejsou jen slova,“ dodal Metnar.
Britský velvyslanec Nick Archer na twitteru potvrdil, že by Británie mohla do Česka vyslat vojenský zdravotnický personál.
Parlamentem schválený souhlas umožňuje pobyt až 300 vojenských zdravotníků z členských států NATO a Evropské unie na území ČR po dobu maximálně 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. S využitím zdravotníků z USA se počítá v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. O jejich dalším působení bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví.
S konkrétní pomocí se přihlásilo také sousední Německo. Darovalo Česku sto plicních ventilátorů a podle německého velvyslance Christopha Isranga německá strana prověřuje další možnosti pomoci.
Texaská a nebraská Národní garda jsou teritoriální součástí rezervních amerických ozbrojených sil. Jejich velitelé vzdušných a pozemních sil jsou jmenováni guvernéry jednotlivých států. Aktuálně slouží v texaské gardě zhruba 24 tisíc lidí, v nebraské přibližně 4,5 tisíce osob.
Většina příslušníků Národní gardy má běžné civilní zaměstnání na plný úvazek a službu vykonávají na částečný úvazek. Někteří členové ale slouží na plný úvazek v takzvaných aktivních rezervách Národní gardy.