natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američané zmapují situaci pro misi zdravotníků. ČR jedná s Brity a Němci

  30. října 2020  16:02
  První sedmičlenný "průzkumný" tým amerických vojáků přiletí o víkendu do Prahy. Má za úkol zmapovat situaci a připravit misi vojenských zdravotníků Národní gardy z Texasu a Nebrasky. Celkem 28 gardistů má v Česku pomáhat se zvládáním pandemie koronaviru. Ministerstvo obrany jedná o možné pomoci britských a německých vojenských lékařů.  

  Zdravotníci texaské Národní gardy | foto: DVIDS

  Rekognoskační skupina z USA má připravit podmínky pro příjezd svých kolegů. Ten je plánován příští týden. „Jeden lékař a logistici vyhodnotí situaci, určí počet a specializaci zbytku skupiny,“ uvedla Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany.

  Ještě v pátek do Česka dorazí jeden příslušník francouzské armády, farmakolog se specializací na polní nemocnice. Do Severoatlantické aliance ve čtvrtek odešla souhrnná společná žádost resortů obrany a zdravotnictví.

  Vojenští zdravotníci můžou do Česka. Proti byl jediný senátor

  Obrana už také podle Zechmeisterové jedná o možném britském a německém příspěvku. „Jde o konkrétní gesto pomoci a solidarity, které potvrzuje, že partnerství v NATO a EU nejsou jen slova,“ dodal Metnar.

  Britský velvyslanec Nick Archer na twitteru potvrdil, že by Británie mohla do Česka vyslat vojenský zdravotnický personál.

  Parlamentem schválený souhlas umožňuje pobyt až 300 vojenských zdravotníků z členských států NATO a Evropské unie na území ČR po dobu maximálně 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. S využitím zdravotníků z USA se počítá v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. O jejich dalším působení bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví.

  S konkrétní pomocí se přihlásilo také sousední Německo. Darovalo Česku sto plicních ventilátorů a podle německého velvyslance Christopha Isranga německá strana prověřuje další možnosti pomoci.

  Texaská a nebraská Národní garda jsou teritoriální součástí rezervních amerických ozbrojených sil. Jejich velitelé vzdušných a pozemních sil jsou jmenováni guvernéry jednotlivých států. Aktuálně slouží v texaské gardě zhruba 24 tisíc lidí, v nebraské přibližně 4,5 tisíce osob.

  Většina příslušníků Národní gardy má běžné civilní zaměstnání na plný úvazek a službu vykonávají na částečný úvazek. Někteří členové ale slouží na plný úvazek v takzvaných aktivních rezervách Národní gardy.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media