natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vojenské zdravotníky posílá do českých nemocnic také Německo a Británie

  6. listopadu 2020  10:17,  aktualizováno  13:14
  Po USA vyšlou několik vojenských zdravotníků do Česka na pomoc se zvládáním pandemie koronaviru také Německo a Británie. Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová pomoc potvrdila s tím, že německá armáda rovněž vyčlenila kapacity v rámci programu MEDEVAC a je schopna zajistit leteckým speciálem převoz až desítky pacientů ve vážném stavu do německých nemocnic.  
  Britští armádní zdravotníci | foto: defenceimagery.mod.uk

  „Děkuji německé kolegyni za pomoc našim zdravotníkům. V neděli přicestuje dvojice vojenských lékařů a od pondělí se zapojí do služby po boku českých kolegů v Ústřední vojenské nemocnici,“ uvedl v reakci ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová ve čtvrtek oznámila, že dva vojenští lékaři z Německa budou působit na JIP v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Současně s tím také německé ministerstvo obrany vyčlenilo kapacitu v programu MEDEVAC a v případě potřeby zajistí leteckou přepravu a léčbu až deseti pacientů z Česka v německých nemocnicích. K dispozici k tomu speciální „nemocniční“ letoun Airbus s lůžky pro intenzivní péči.

  „Náš přidělenec obrany jednal s odborníky Bundeswehru a Armády ČR o potřebné podpoře. Šlo o materiál, personál i o nabídku, že v případě potřeby mohou být covidoví pacienti ve vážném stavu přepraveni na léčbu do Německa létajícími stanicemi intenzivní péče německého letectva,“ konstatoval německý velvyslanec Christoph Israng.

  05.listopadu 2020 v 15:31, příspěvek archivován: 06.listopadu 2020 v 12:19

  Deutschland hilft #Tschechien in der #COVID19-Pandemie. In einem ersten Schritt schickt die #Bundeswehr 2 Intensivmediziner ins Nachbarland und bietet die Behandlung schwer erkrankter Patienten in Deutschland an, hat Ministerin Kramp-Karrenbauer @akk Premier @AndrejBabis zugesagt https://t.co/Q1FI6ofhBD

  Pomoc potvrdila také Británie. Ta do Česka vyšle šest vojenských zdravotníků. Přicestovat by měli v pondělí a o jejich nasazení v konkrétní nemocnici rozhodne ministerstvo zdravotnictví. Informaci potvrdil britský velvyslanec Nick Archer. „Dohodli jsme se s ministerstvem obrany, že Británie vyšle do ČR vojenský zdravotnický personál, který pomůže v boji proti COVID19. Čekáme je už v pondělí,“ uvedl.

  Američané vyšlou další zdravotníky a zajistí spojení s experty

  Od počátku týdne už v zemi působí předsunutý sedmičlenný tým amerických vojenských zdravotnických specialistů z Národních gard Texasu a Nebrasky. Američané nabídli, že by do Česka mohli na pomoc vyslat 28 vojenských zdravotníků.

  Ministerstvo obrany v pátek informovalo, že na základě aktuální situace a doporučení této předsunuté logistické a plánovací skupiny vyšlou Spojené státy do Česka sedmičlenný lékařský a zdravotnický tým.

  „Jednu zdravotnici předsunuté skupiny doplní šest nových kolegů z texaské a nebraské Národní gardy se zkušenostmi s bojem proti COVID-19 v USA. Do ČR se přesunou v průběhu příštího týdne,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Američtí experti budou působit společně s českými vojenskými lékaři a zdravotníky. Jejich hlavním úkolem bude podle Pejška odborná a poradenská činnost při léčbě pacientů nakažených koronavirem.

  Budou také vybaveni a připraveni zprostředkovat virtuální spojení s centry infekčních nemocí v USA pro případné konzultace a spolupráci v reálném čase. V případě potřeby tak bude možné využít i personální kapacitu a zkušenosti dalších expertů v USA.

  „Jedná se o další konkrétní příspěvek v rámci zahraniční pomoci. Děkuji americkým partnerům a věřím, že vzájemná spolupráce a sdílení zkušeností budou přínosné pro obě strany,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

  Parlament na sklonku října schválil mandát pro působení až 300 vojenských lékařů a zdravotníků ze států NATO a EU. Zahraniční vojáci mohou v České republice působit po dobu maximálně 90 dnů, beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu