natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Naše nebe ubráníme jen s letouny F-35, tvrdí Bukurešť a chce jednat o nákupu

  12. dubna 2023  16:08
  Rumunsko chce koupit zatím nespecifikovaný počet nejmodernějších letounů F-35 z USA. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyšší rady národní obrany, které předsedá rumunský prezident Klaus Iohannis.  

  Letouny F-35 páté generace, o které má zájem Česká republika. | foto: Lockheed Martin

  „Proces modernizace letectva bude pokračovat nákupem letounů F-35 nejnovější generace,“ uvedla v prohlášení rumunská prezidentská kancelář.

  Právě prezident Klaus Iohannis předsedá Nejvyšší radě národní obrany (CSAT), která určuje a koordinuje bezpečnostní politiku země. Kromě prezidenta jsou členy premiér, ministři obrany a vnitra a šéfové obrany i tajných služeb.

  Rumunské vzdušné síly potřebují podle rady zásadní modernizaci k „dosažení robustních, důvěryhodných, interoperabilních, flexibilních a efektivních operačních schopností protivzdušné obrany“.

  A za jedinou možnost označila rada právě stroje F-35 amerického výrobce Lockheed Martin. Za hlavní důvody označila vybavení pokročilými senzory, schopností výměny šifrovaných informací v reálném čase jak se vzdušnými platformami, tak pozemními obrannými systémy, schopností řízení operačního obrazu bojiště a také využití vysoce přesné inteligentní munice.

  „Umožňují dosažení a udržení vzdušné převahy, což je závazná podmínka pro zajištění suverenity v národním vzdušném prostoru a v případě potřeby pro jeho obranu,“ konstatovala o schopnostech strojů rada v prohlášení.

  Přehled, kde slouží letouny F-35

  Časový plán nákupu ani počet letounů, které chce Rumunsko pořídit, ale rada blíže nespecifikovala. Nákup bude muset schválit také parlament. Obecně se však očekává široká podpora takového návrhu.

  Oznámení totiž přichází poté, co Rumunsko v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu podstatně zvýšilo své výdaje na obranu až na 2,5 procenta HDP. S Ukrajinou země sdílí zhruba 650 kilometrovou hranici.

  V Rumunsku je rovněž rozmístěn americký protiraketový systém Patriot a od loňska také vícenárodní bojová skupina NATO.

  Rumunsko před časem místo stíhaček MiG-21 a MiG-29 ze sovětské éry pořídilo 17 starších strojů F-16 z Portugalska, loni na podzim pak padlo rozhodnutí o nákupu dalších 32 těchto strojů z Norska.

  Shodou okolností rumunští letci s letouny F-16 právě střeží vzdušný prostor pobaltských republik v rámci takzvaného Air policingu a před několika dny zaznamenali první ostrý start k ruským bojovým strojům.

  V té době rumunský prezident Iohannis avizoval, že Bukurešť o strojích F-35 v budoucnu uvažuje.

  V rámci rozsáhlejších obranných investic rumunské ministerstvo obrany před měsícem oznámilo, že země nakoupí americké tanky Abrams, podobně jako třeba Polsko.

  O nákupu 24 letounů páté generace F-35 vyjednává také Česká republika. Do října letošního roku má ministryně obrany Jana Černochová předložit vládě podmínky nákupu dojednané s americkou stranou.

  Polsko v roce 2019 rozhodlo o pořízení 32 letadel F-35 za 6,5 miliardy dolarů, v tehdejším kurzu za asi 153 miliard korun. Finsko loni podepsalo smlouvu na dodávky 64 těchto strojů za 9,4 miliardy dolarů (asi 226 miliard korun) a Německo oznámilo nákup 35 kusů.

  Letos v lednu pak Kanada potvrdila, že pro své Královské letectvo pořídí 88 nejmodernějších letounů F-35 za 19 miliard amerických dolarů, v přepočtu přes 420 miliard korun.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media