natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští piloti zkusí superrealistický simulátor F-35, jednání o nákupu pokračují

  13. dubna 2023  10:19
  Český vyjednávací tým má za sebou další kolo rozhovorů s americkou stranu o možném nákupu nejmodernějších letounů F-35. Výrobce Lockheed Martin připravuje návrhy několika projektů pro zapojení českého obranného průmyslu. A čeští piloti dostanou možnost vyzkoušet hyperrealistický simulátor letounu.  

  Realistický simulátor letounu F-35 | foto: Lockheed Martin

  Jde o speciální trenažér, který umožňuje virtuálně trénovat prakticky celé spektrum misí. S věrnou simulací kokpitu stroje i s pohybem a 360stupňovým vizuálním zobrazovacím systémem, který přesně kopíruje všechny senzory a použití zbraní a používá stejný software jako skutečný letoun.

  „Podařilo se nám například dojednat už na květen termín, ve kterém si čeští piloti budou moci vyzkoušet simulátor vyššího stupně, což v případě jiných zemí bylo vždy umožněno až po obdržení formální nabídky USA na prodej letounů,“ potvrdila šéfka vyjednávacího týmu Blanka Cupáková, vrchní ředitelka ekonomické sekce ministerstva obrany.

  Přímo v USA v uplynulých dnech vedla další rozhovory o podmínkách možného pořízení 24 nejmodernějších letounů páté generace. Do 1. října má pak ministryně obrany Jana Černochová předložit vládě podmínky nákupu dojednané s americkou stranou.

  Americký výrobce Lockheed Martin nyní představil české straně návrhy několika projektů průmyslové spolupráce pro zapojení firem českého obranného průmyslu. Konkrétní projekty ovšem vyjednávací tým zatím nezveřejnil.

  „Hodlám předložit paní ministryni návrh souboru kvalitních a konkrétních projektů průmyslové spolupráce,“ konstatovala Cupáková s tím, že rozsah a kvalita nabízené průmyslové spolupráce pro ČR bude rovněž jedním z kritérií, na jejichž základě bude vláda o možném pořízení letounů 5. generace rozhodovat.

  S americkou stranou čeští vyjednavači diskutovali o možném snížení některých poplatků při případném nákupu letounů. „Abychom dosáhli pro ČR co nejvyšších úspor. Nechceme v tomto ohledu promarnit žádnou příležitost,“ zdůraznila Cupáková.

  Obecně se předpokládá, že by pořízení 24 letounů mohlo přesáhnout 100 miliard korun.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media