natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Terorismus a Rusko jsou pro nás hlavní hrozby, varoval maršál Peach

  5. května 2021  8:25
  Hlavními aktuálními hrozbami pro spojence jsou v současnosti terorismus a Rusko, prohlásil šéf Vojenského výboru NATO Stuart Peach během své návštěvy Prahy. S ministrem obrany Lubomírem Metnarem mluvil i o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích nebo stahování spojeneckých jednotek z Afghánistánu.  

  Sir Stuart Peach | foto: MOČR

  „Washingtonská smlouva je nyní důležitější než kdy předtím. Nežijeme v izolovaném světě... dovolte mi připomenout, že ti stejní agenti, kteří způsobili i výbuchy v Bulharsku a zaútočili v Salisbury v Británii,“ řekl Peach. České republice vyjádřil solidaritu.

  Poukázal také na snahu Ruska narušit suverenitu Ukrajiny upíráním přístupu do Černého moře. „Aliance bude nadále monitorovat situaci a očekává od Ruska ukončení soustřeďování svých vojenských sil na ukrajinských hranicích,“ zdůraznil.

  NATO se stáhne z Afghánistánu. Je čas přivést vojáky domů, řekl Biden

  S ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) maršál britského letectva hovořil o bezpečnostní situaci a aktuálních hrozbách. Za ty nejvážnější podle aktuálního hodnocení NATO označil terorismu a právě Rusko. „Shodujeme se v tom, že svět bohužel není bezpečnější a členství v NATO je tou nejlepší obrannou zárukou,“ řekl po jednání Metnar.

  Šéf Vojenského výboru poděkoval za účast v předsunuté alianční jednotce v Pobaltí, kde působí zhruba stovka českých vojáků v Litvě a Lotyšsku. Připomněl i zapojení českých stíhačů do ochrany vzdušného prostoru nad pobaltskými republikami.

  vyzdvihl působení českých vojáků v Afghánistánu, odkud se spojenci začali podle dohody postupně stahovat. Podle Metnara byly základní úkoly v Afghánistánu splněny. „Na Afgháncích nyní bude, aby převzali odpovědnost do vlastních rukou. V pomoci zemi chceme dále pokračovat v rámci rozvojových a humanitárních programů, které ale budou podmíněny dalším rozvojem v Afghánistánu,“ podotkl.

  Metnar dodal, že Česko je nyní připraveno se adekvátně zapojit do rozšíření výcvikové mise NATO v Iráku. Podle platného mandátu může česká armáda do země vyslat až 80 vojáků.

  S náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou maršál Peach jednal o navyšování obranného rozpočtu, náboru nových profesionálů nebo modernizaci.

  „Naše spolupráce je díky vojenskému výboru pravidelná. Navíc covidová pandemie ji v posledních dvou letech ještě znásobila. Proto jsme se věnovali aktuálním tématům rozvoje a výstavby schopností české armády. A dále jsme se bavili o možných budoucích nasazeních našich sil v zahraničních operacích a modernizačních projektech,“ konstatoval Opata.

  Peach přijel do Prahy na zřejmě poslední návštěvu před svým odchodem z čela Vojenského výboru NATO, kde působí od konce června 2018. Vystřídal tehdy českého generála Petra Pavla. Tříletý mandát mu brzy vyprší.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media