natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO se stáhne z Afghánistánu. Je čas přivést vojáky domů, řekl Biden

  14. dubna 2021  12:06,  aktualizováno  15.4 6:06
  Spojené státy a NATO začnou od 1. května stahovat své jednotky z Afghánistánu. Všech zhruba 10 tisíc vojáků by mělo být zpět do 11. září. Rozhodnutí oznámil americký prezident Joe Biden i šéf Aliance Jens Stoltenberg.  

  Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  V zemi nyní působí v rámci výcvikové mise necelých 10 tisíc zahraničních vojáků.

  „Společně jsme do Afghánistánu přišli a nyní nastal čas společně přivést naše vojáky domů,“ prohlásil šéf americké diplomacie Antony Blinken v bruselské centrále NATO.

  Tam ve středu odpoledne o společném odchodu z Afghánistánu diskutoval na mimořádné videokonferenci z ministry zahraničí a obrany členských zemí Aliance.

  „Šli jsme do Afghánistánu společně, společně přizpůsobovali své postoje a jsme jednotní i v otázce odchodu,“ řekl Stoltenberg.

  Připustil, že mírový proces a bezpečnostní situace v Afghánistánu se zatím nevyvíjí zcela podle představ Západu a odchod vojsk není zárukou pozitivního vývoje v zemi. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí a obnáší i rizika,“ prohlásil Stoltenberg.

  Americký prezident Joe Biden později oznámil, že se zbývajících zhruba 2 500 amerických vojáků stáhne z Afghánistánu později, než se původně zavázala administrativa předchozího prezidenta Donalda Trump v mírové dohodě s Tálibánem.

  Místo 1. května to bude až 11. září. Tedy přesně dvacet let o teroristických útoků na New York a Washington, které k nejdéle trvající americké vojenské misi bezprostředně vedly.

  „Nastal čas ukončit nejdéle trvající americkou válku,“ prohlásil Biden. Připomněl, že původním cílem operace v Afghánistánu bylo zabránit tomu, aby toto území mohla jako zázemí využívat teroristická síť Al-Káida. To se podle něj podařilo.

  Biden také prohlásil, že radikální islamistické hnutí Tálibán ponese zodpovědnost za to, že z afghánského území nevzejdou teroristické útoky vůči USA a jejich spojencům.

  Afghánský prezident Ašraf Ghaní k plánovanému odchodu amerických a aliančních vojsk uvedl, že afghánské bezpečnostní síly jsou plně schopné bránit svůj lid a svou zem. Na twitteru oznámil, že telefonicky hovořil s Bidenem a že “zcela respektuje rozhodnutí” Washingtonu. Jak dodal, Kábul se bude snažit společně s USA zajistit „hladký přechod“ stažení zahraničních vojáků.

  Experti i vojenští velitelé ale upozorňují, že odsunutí termínu může Tálibán chápat jako nedodržení dohody a může znovu eskalovat násilí v zemi.

  Stažení svých sil v reakci na informaci už potvrdilo několik zemí včetně Británie nebo Německa. Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová uvedla, že Berlín bude postupovat podle amerického plánu. Německo má v zemi zhruba tisíc vojáků, tedy druhý nejpočetnější kontingent.

  České ministerstvo obrany potvrdilo dosavadní postoj. „Českou přítomnost i případné stažení z Afghánistánu řešíme a budeme řešit se spojenci. Nemělo by jít o unáhlené rozhodnutí, ale odchod ve chvíli, kdy to umožní bezpečnostní a politická situace v zemi. Náš mandát je v tomto ohledu flexibilní,“ uvedl mluvčí Jan Pejšek. Jasněji má podle něj být po odpoledním mimořádném jednání ministrů NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media