V zemi nyní působí v rámci výcvikové mise necelých 10 tisíc zahraničních vojáků.
„Společně jsme do Afghánistánu přišli a nyní nastal čas společně přivést naše vojáky domů,“ prohlásil šéf americké diplomacie Antony Blinken v bruselské centrále NATO.
Tam ve středu odpoledne o společném odchodu z Afghánistánu diskutoval na mimořádné videokonferenci z ministry zahraničí a obrany členských zemí Aliance.
„Šli jsme do Afghánistánu společně, společně přizpůsobovali své postoje a jsme jednotní i v otázce odchodu,“ řekl Stoltenberg.
Připustil, že mírový proces a bezpečnostní situace v Afghánistánu se zatím nevyvíjí zcela podle představ Západu a odchod vojsk není zárukou pozitivního vývoje v zemi. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí a obnáší i rizika,“ prohlásil Stoltenberg.
Americký prezident Joe Biden později oznámil, že se zbývajících zhruba 2 500 amerických vojáků stáhne z Afghánistánu později, než se původně zavázala administrativa předchozího prezidenta Donalda Trump v mírové dohodě s Tálibánem.
Místo 1. května to bude až 11. září. Tedy přesně dvacet let o teroristických útoků na New York a Washington, které k nejdéle trvající americké vojenské misi bezprostředně vedly.
„Nastal čas ukončit nejdéle trvající americkou válku,“ prohlásil Biden. Připomněl, že původním cílem operace v Afghánistánu bylo zabránit tomu, aby toto území mohla jako zázemí využívat teroristická síť Al-Káida. To se podle něj podařilo.
Biden také prohlásil, že radikální islamistické hnutí Tálibán ponese zodpovědnost za to, že z afghánského území nevzejdou teroristické útoky vůči USA a jejich spojencům.
Afghánský prezident Ašraf Ghaní k plánovanému odchodu amerických a aliančních vojsk uvedl, že afghánské bezpečnostní síly jsou plně schopné bránit svůj lid a svou zem. Na twitteru oznámil, že telefonicky hovořil s Bidenem a že “zcela respektuje rozhodnutí” Washingtonu. Jak dodal, Kábul se bude snažit společně s USA zajistit „hladký přechod“ stažení zahraničních vojáků.
Experti i vojenští velitelé ale upozorňují, že odsunutí termínu může Tálibán chápat jako nedodržení dohody a může znovu eskalovat násilí v zemi.
Stažení svých sil v reakci na informaci už potvrdilo několik zemí včetně Británie nebo Německa. Ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová uvedla, že Berlín bude postupovat podle amerického plánu. Německo má v zemi zhruba tisíc vojáků, tedy druhý nejpočetnější kontingent.
České ministerstvo obrany potvrdilo dosavadní postoj. „Českou přítomnost i případné stažení z Afghánistánu řešíme a budeme řešit se spojenci. Nemělo by jít o unáhlené rozhodnutí, ale odchod ve chvíli, kdy to umožní bezpečnostní a politická situace v zemi. Náš mandát je v tomto ohledu flexibilní,“ uvedl mluvčí Jan Pejšek. Jasněji má podle něj být po odpoledním mimořádném jednání ministrů NATO.