natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO stojí za Českem. Spojenci odsoudili agresivní ruské akce

  22. dubna 2021  11:45,  aktualizováno  15:32
  Státy NATO vyjádřily Česku plnou podporu a odsuzují narušení české suverenity, uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Severoatlantická aliance projednala případ výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ze kterého české tajné služby viní agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Aliance odsoudila ruské akce a vyjádřila solidaritu s Českem.  

  Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Všechny členské státy vyjádřily České republice jednoznačnou podporu a odsuzují narušení naší suverenity. Vážím si toho!“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

  Velvyslance členských států informoval o podrobnostech kauzy Vrbětice a českém postupu. O situaci má kolem poledne hovořit s šéfem německé diplomacie Heiko Maasem.

  Agresivním chováním Ruska se bude zabývat i summit NATO v červnu, oznámil šéf Aliance.

  „Spojenci v NATO byli informováni o aktivitách zpravodajských služeb Ruska, které vyústily ve výbuchy ve Vrběticích v roce 2014. Spojenci jsou solidární s Českou republikou a vyjádřili hluboké znepokojení nad destabilizujícími akcemi Ruska,“ uvedl po jednání šéf NATO Jens Stoltenberg.

  Podle českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského na dnešním jednání zazněl požadavek na podporu fungování oslabené české ambasády v Moskvě i na předvolání ruských velvyslanců v členských zemích. Česko se snaží docílit také toho, aby spojenci vyhostili část ruských diplomatů.

  „Téměř všichni spojenci vystoupili s příspěvky na podporu České republiky,“ uvedl po jednání Landovský. Česko po spojeneckých zemích žádá, aby stejně jako Praha přistoupily k vyhoštění ruských diplomatů, identifikovaných za příslušníky ruských zpravodajských služeb.

  Podle Landovského však nelze podobně solidární akce ze strany spojenců docílit v řádu dnů. Upozornil, že poslední taková koordinovaná akce po pokusu ruských agentů o vraždu bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury v roce 2018 se odehrála téměř dva týdny od prvního vypovězení diplomatů z Británie.

  Případné vyhošťování diplomatů může podle něj přijít na řadu až v další fázi poté, co spojenci vůči akcím ruských agentů pevně vymezí své postoje.

  Třicítka velvyslanců vydala společné prohlášení, ve kterém Aliance společně vyjádřila hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko nadále provádí v euroatlantickém prostor.

  Prohlášení Severoatlantické rady k Vrběticím

  1) Český ministr zahraničních věcí dnes informoval Severoatlantickou radu o aktivitách ruských agentů na území České republiky, které vedly k výbuchům skladů munice ve Vrběticích v roce 2014. Výbuch způsobil smrt dvou lidí, kteří pracovali na místě, k čemuž spojenci vyjadřují soustrast, a také velmi značné materiální škody.

  2) Ministr potvrdil, že české úřady identifikovaly dva agenty ruské tajné služby odpovědné za výbuch - stejné dva agenty, kteří jsou stále hledáni úřady Spojeného království v souvislosti s útokem provedeným v Salisbury v roce 2018 za použití nervového jedu typu novičok vyvinutého Ruskem.  

  3) Vzhledem k odpovědnosti Ruska za tyto činy Česká republika v reakci vyhostila 18 ruských diplomatů, kteří jsou členy ruských zpravodajských služeb, a zvažuje další důrazná opatření. Spojenci vyjadřují hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko nadále provádí v euroatlantickém prostoru, a to i na území Aliance, a jsou plně solidární s Českou republikou.

  Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský informoval o kauze své kolegy na zasedání Severoatlantické rady už v úterý. Podrobněji se ale věnovali případu velvyslanci třicítky až nyní.

  Zapojení agentů ruské tajné služby GRU ve výbuchu ve Vrběticích představuje podle české diplomacie nepřijatelné narušení státní svrchovanosti a národní bezpečnosti a vyžaduje nutnou reakci. Český vicepremiér Jan Hamáček požádal velvyslance v členských zemích Evropské unie a NATO, aby vyzvali spojence ke kolektivní akci.

  Praha v reakci na zjištění tajných služeb vyhostila 18 pracovníků ruské ambasády. Moskva odpověděla vypovězením 20 zaměstnanců českého velvyslanectví.

  Nový český ministr zahraničí Jakub Kulhánek krátce po středečním nástupu do funkce vyzval Rusko, aby svůj krok do čtvrtečního poledne vzalo zpět, jinak rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

  Ministr Kulhánek už ve středu o situaci jednal prostřednictvím videohovoru se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem. Česko chce pod spojenců společné vyjádření solidarity. Zatím však není jasné, zda ruské diplomaty vypoví i další země.

  Ruská agrese bude tématem summitu NATO

  V roce 2018 Aliance v reakci na pokus ruské GRU otrávit jedem novičok bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v britském Salisbury zrušila akreditaci sedmi členům ruské diplomatické mise ve své bruselské centrále. Zároveň Aliance snížila maximální velikost ruské mise v Bruselu o deset osob na maximálně 20 lidí.

  Mimo to státy NATO tehdy společně a koordinovaně vypověděly ze svého území přes 140 ruských diplomatů, kteří byli identifikování jako agenti některé z ruských tajných služeb.

  Agresivní chování Ruska bude jedním z hlavních témat připravovaného summitu NATO, který se uskuteční v červnu.

  „Přijmeme rozhodnutí o naší agendě NATO 2030, abychom se vypořádali s výzvami dneška i zítřka: jde o agresivní akce Ruska, hrozbu terorismu, kybernetické útoky, rušivé technologie, dopady změny klimatu na bezpečnost a vzestup Číny,“ oznámil ve čtvrtek šéf NATO Jens Stoltenberg.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media