natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vnímání ruských hrozeb se v členských zemích EU a NATO liší, tvrdí bezpečnostní špičky

  19. května 2021  20:09
  V turbulentních časech pro obranu a bezpečnost České republiky po vyhoštění ruských diplomatů v reakci na výbuchy muničních skladů ve Vrběticích proběhla virtuální formou Berlínská bezpečnostní konference. Představily se na ní špičky české obrany.  

  BSC - Berlínská bezpečnostní konference online | foto: natoaktual.cz

  V původním termínu měla konference proběhnout již loni na podzim, byla ale kvůli pandemii covidu-19 přesunuta na letošní květen. I tak ale nakonec proběhla pouze online. „Pandemie covidu-19 ukázala Evropské unii, jak je zranitelná,“ upozornil lotyšský ministr obrany Artis Pabriks.

  Berlínská bezpečnostní konference

  Koná se každoročně již od roku 2001 a jejím organizátorem je Behörden Spiegel, přední německé noviny pro zaměstnance veřejné správy. V poradním sboru konference zasedá šéf Evropské obranné agentury Jiří Šedivý.

  Pro Českou republiku je to dvojnásobná škoda, protože právě ČR byla partnerskou zemí letošního ročníku konference, a to jako první země z regionu střední Evropy.

  Dobré vztahy Prahy a Berlína na poli obrany a úzkou spolupráci ozbrojených sil obou zemí vyzdvihl hned na úvod konference státní tajemník německého ministerstva obrany Thomas Silberhorn.

  Česko partnerem konference

  Na konferenci tak vystoupili nejvyšší představitelé české obrany a zástupci armády v čele s ministrem obrany Lubomírem Metnarem a ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem. Českého zástupce či zástupkyni - jedním z tradičních témat konference je aspekt genderu v obranném plánování NATO a Evropské unie, měl téměř každý panel konference.

  „Vrbětice potvrdily, že naše začlenění do euroatlantických struktur bylo správným krokem,“ zdůraznil náměstek ministra obrany Jan Havránek. Hrozby přicházející z Ruska byly často diskutovaným tématem konference.

  „Vnímání hrozeb z Ruska se v členských státech EU a NATO liší. Musíme naslouchat východním spojencům, mají s nimi víc zkušeností,“ uvedl Silberhorn. Němečtí představitelé však také vyzývali k dialogu s Moskvou.

  Podle Hanse-Gerta Pötteringa, bývalého předsedy Evropského parlamentu a současného předsedy Berlínské bezpečnostní konference, bychom měli ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi ukázat „dobrou vůli“ k dialogu, ale na agresivní chování odpovědět tvrdě. Větší výzvu než Rusko pak podle Pötteringa představuje Čína.

  Summit NATO a strategické dokumenty

  Nadcházející červnový summit NATO v Bruselu a tvorba nových strategických dokumentů Evropské unie a Severoatlantické aliance byly dalším hojně diskutovaným tématem. Řečníci se shodli na nutnosti využít změnu v prezidentském úřadě USA na posílení vztahů Evropy a Spojených států.

  EU a NATO nyní pracují na svých strategických koncepcích, které budou odrážet změny bezpečnostního prostředí v transatlantickém regionu s výhledem do roku 2030. Strategická autonomie, o niž usiluje EU, může podle náměstka Havránka „dobře doplnit NATO, pokud se správně uchopí“.

  Důležitost Česka při vytváření obou dokumentů zmínil státní tajemník německého ministerstva obrany Thomas Silberhorn: „Strategický kompas EU se bude implementovat během českého předsednictví Rady EU.“ Silberhorn také vyzdvihl dobrou spolupráci Česka a Německa na poli obrany.

  Eliška Prchlíková natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media