V původním termínu měla konference proběhnout již loni na podzim, byla ale kvůli pandemii covidu-19 přesunuta na letošní květen. I tak ale nakonec proběhla pouze online. „Pandemie covidu-19 ukázala Evropské unii, jak je zranitelná,“ upozornil lotyšský ministr obrany Artis Pabriks.
Berlínská bezpečnostní konferenceKoná se každoročně již od roku 2001 a jejím organizátorem je Behörden Spiegel, přední německé noviny pro zaměstnance veřejné správy. V poradním sboru konference zasedá šéf Evropské obranné agentury Jiří Šedivý. |
Pro Českou republiku je to dvojnásobná škoda, protože právě ČR byla partnerskou zemí letošního ročníku konference, a to jako první země z regionu střední Evropy.
Dobré vztahy Prahy a Berlína na poli obrany a úzkou spolupráci ozbrojených sil obou zemí vyzdvihl hned na úvod konference státní tajemník německého ministerstva obrany Thomas Silberhorn.
Česko partnerem konference
Na konferenci tak vystoupili nejvyšší představitelé české obrany a zástupci armády v čele s ministrem obrany Lubomírem Metnarem a ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem. Českého zástupce či zástupkyni - jedním z tradičních témat konference je aspekt genderu v obranném plánování NATO a Evropské unie, měl téměř každý panel konference.
„Vrbětice potvrdily, že naše začlenění do euroatlantických struktur bylo správným krokem,“ zdůraznil náměstek ministra obrany Jan Havránek. Hrozby přicházející z Ruska byly často diskutovaným tématem konference.
„Vnímání hrozeb z Ruska se v členských státech EU a NATO liší. Musíme naslouchat východním spojencům, mají s nimi víc zkušeností,“ uvedl Silberhorn. Němečtí představitelé však také vyzývali k dialogu s Moskvou.
Podle Hanse-Gerta Pötteringa, bývalého předsedy Evropského parlamentu a současného předsedy Berlínské bezpečnostní konference, bychom měli ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi ukázat „dobrou vůli“ k dialogu, ale na agresivní chování odpovědět tvrdě. Větší výzvu než Rusko pak podle Pötteringa představuje Čína.
Summit NATO a strategické dokumenty
Nadcházející červnový summit NATO v Bruselu a tvorba nových strategických dokumentů Evropské unie a Severoatlantické aliance byly dalším hojně diskutovaným tématem. Řečníci se shodli na nutnosti využít změnu v prezidentském úřadě USA na posílení vztahů Evropy a Spojených států.
EU a NATO nyní pracují na svých strategických koncepcích, které budou odrážet změny bezpečnostního prostředí v transatlantickém regionu s výhledem do roku 2030. Strategická autonomie, o niž usiluje EU, může podle náměstka Havránka „dobře doplnit NATO, pokud se správně uchopí“.
Důležitost Česka při vytváření obou dokumentů zmínil státní tajemník německého ministerstva obrany Thomas Silberhorn: „Strategický kompas EU se bude implementovat během českého předsednictví Rady EU.“ Silberhorn také vyzdvihl dobrou spolupráci Česka a Německa na poli obrany.