natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Patrioty na Slovensko. Země dostane ochranu jako Turecko během syrské války

  9. března 2022  4:11
  Kvůli ruskému útoku vyšle Nizozemsko na Slovensko na žádost NATO rakety Patriot a 150 vojáků na jejich obsluhu. Podobný krok už oznámilo také Německo. Nejvýkonnější zbraňové systémy v okolí budou součástí nově se formující předsunuté bojové skupiny na ochranu východního křídla Aliance.  

  Systém Patriot | foto: NATO Photos

  Vyslání jednotky se systémem Patriot oznámila v úterý nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongren.

  „Přijali jsme zásadní rozhodnutí, že spolu s Němci zajistíme na Slovensku protivzdušnou obranu. Je to opravdu nutné kvůli hrozbě, kterou právě zažíváme,“ uvedl ministryně. Kabinet podle ní s nasazením v zásadě souhlasí. „Zatím nevidíme začátek konce této války,“ prohlásila Ollongren.

  Na protivzdušné obraně Slovenska se Nizozemsko bude podílet spolu s Německem. Berlín má rovněž vyslat jednotku s raketami Patriot.

  NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu rychle posiluje vojenskou přítomnost na svém východním křídle. Od Pobaltí, přes Polsko až po Rumunsko a Bulharsko. V každé ze zemí měli původně předsunutý vícenárodní prapor o síle zhruba tisíc vojáků. Teď jsou počty vojáků dvojnásobné.

  Další takové jednotky mají vzniknout právě na Slovensku a v Maďarsku. Do battlegroup na Slovensku by se měli zapojit i čeští vojáci. Vláda jich tam chce vyslat až 400.

  Systém Patriot americké výroby využívá střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 60 kilometrů a dosahem radaru až 160 kilometrů. Protivzdušnou ochranu Slovenska tak bude zajišťovat nejvýkonnější zbraňový systém této kategorie v celém širokém okolí. Umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu a letouny. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.

  NATO takovým způsobem nasadili systémy Patriot naposledy v roce 2013 na ochranu velkých tureckých měst na východě země před možnými raketovými útoky ze Sýrie.

  Systémy Patriot mají z evropských spojenců ve výzbroji pouze Nizozemsko, Německo a Španělsko. Pořizuje je tak Polsko a z dalších států Švédsko nebo Švýcarsko.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media