natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: krabičkový atentát, nezávislost Pobaltí a útoky na USA

  7. září 2021  12:36
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 6. do 12. září, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  6. září 1991 uznal Sovětsky svaz nezávislost pobaltských států. Estonsko, Litva a Lotyšsko tak po 51 letech získali svou nezávislost.

  Zdroj: NY Times

  7. září 2012 podnikla Itálie spolu s NATO námořní záchrannou misi. Ve Středozemním moři se podařilo zachránit desítky migrantů přijíždějících převážně z Afriky.

  Zdroj: Voice of America

  8. září 2005 poskytlo NATO pomoc USA po hurikánu Katrina. Prostřednictvím Euroatlantického koordinačního centra pro reakce na katastrofy poslalo Spojeným státům materiál, zásoby i techniku. Rovněž byl vyslán styčný důstojník NATO ke koordinaci postupu s americkými federálními orgány.

  Zdroj: NATO

  9. září 2005 začalo NATO připravovat pomoc Spojeným státům. Vojenští specialisté aliance začali sestavovat plány, včetně použití plavidel elitních Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force) k přepravě pomoci.

  Zdroj: natoaktual.cz, China Daily

  10. září 1947 došlo k takzvané Krčmaňské aféře neboli krabičkovému atentátu. V tento den téměř došlo k atentátu na tři nekomunistické ministry, kteří měli obdržet balíčky s výbušninou.

  Zdroj: totalita.cz

  11. září 2001 došlo k útokům na New York a Washington. Teroristická organizace al-Kájda podnikla celkem čtyři útoky, při kterých zemřely tisíce lidí.

  Zdroj: History.com

  12. září 1939 se začala formovat československá vojenská mise. Na velvyslanectví v Paříži tak vzniká skupina s cílem připravit vojsko k odboji. Členové mise dostali také oficiální pověřovací listiny, které schválilo francouzské ministerstvo války.

  Zdroj: academia.cz

  luc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media