natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: kapitulace Japonska a největší operace od vzniku NATO

  31. srpna 2021  16:51
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 30. srpna do 5. září, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  30. srpna 1995 zahájilo NATO údery na pozice bosenských Srbů v Sarajevu. Alianční letouny a síly rychlé reakce (RRF) podnikly rozsáhlý útok proti vojenským cílům jako odvetu za dělostřelecký útok na sarajevské tržiště z 28. září 1995. Začala tím největší vojenská operace NATO od jeho vzniku v roce 1949. Kromě okolí Sarajeva bylo bombardováno také okolí Mostaru, Goražde a Tuzly.

  Zdroj: natoaktual.cz

  31. srpna až 13. září 2002 probíhalo v Norsku cvičení NATO Air Meet. Cílem cvičení bylo poskytnout účastníkům možnost procvičit spojenecké taktické letecké operace se zaměřením na potlačení nepřátelské protivzdušné obrany a elektronický boj. Cvičení se zúčastnilo přes 65 letounů vzdušných sil Belgie, Kanady, Francie, Německa, Řecka, Nizozemska, Norska, Portugalska, Španělska, Turecka, Velké Británie a USA.

  Zdroj: NATO

  1. září 2015 bylo aktivováno prvních 6 nových jednotek NATO - NFIU (NATO Force Integration Unit – jednotka pro integraci sil NATO) v Bulharsku, Rumunsku, Polsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě. Šlo o přímou reakci na ruskou anexi Krymu v roce 2014. Plné operační způsobilosti dosáhly do začátku summitu ve Varšavě v roce 2016. Úlohou NFIU je zabezpečovat a koordinovat případné rychlé nasazení spojeneckých sil v daném regionu, podpora kolektivní obrany NATO v plánovacím procesu a asistence při výcviku a cvičeních.

  Zdroj: Ministerstvo obrany Slovenska

  2. září 1945 na palubě bitevní lodě USS Missouri formálně kapitulovalo Japonsko, čímž byla ukončena druhá světová válka.

  Zdroj: History.com

  5. září 1940 vznikla v Británii 312. stíhací peruť. Šlo v pořadí o třetí československou leteckou jednotku v rámci RAF (Royal Air Force – britské Královské letectvo). Jejím mottem bylo „Non multi sed multa“, což znamená „Ne mnozí, ale mnoho“ a lze to interpretovat jako „Ne mnoho mužů, ale mnoho činů“. Rozkaz k jejímu zformování byl vydán 29. srpna téhož roku. Zformována byla na základně v Duxfordu.

  Zdroj: iDNES.cz

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media