natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: invaze do Československa a sestřelení libyjských stíhaček

  18. srpna 2021  17:13
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 16. do 22. srpna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  17. srpna 2009 schválila Severoatlantická rada operaci Ocean Shield. Ta měla za cíl odstrašit piráty, narušit jejich útoky a zároveň chránit plavidla a přispět ke zvýšení obecné úrovně bezpečnosti v Adenském zálivu, v oblasti Afrického rohu a v Indickém oceánu. Úspěšná operace byla ukončena 15. prosince 2016.

  Zdroj: NATO

  19. srpna 1981 dvě americké stíhačky F-14 sestřelily dva proudové letouny Su-22 libyjského letectva. Stalo se tak poté, co libyjská letadla podnikla „nevyprovokovaný útok“ na americké letouny nad mezinárodními vodami, asi 60 mil od libyjského pobřeží.

  Zdroj: Washington Post

  20. srpna 2005 nasazuje NATO speciální letouny AWACS na žádost německých úřadů, aby pomohly střežit papežovu návštěvu Světového dne mládeže v Kolíně nad Rýnem. Stroje včasné výstrahy AWACS se podílely také na ochraně dalších velkých událostí, jako bylo fotbalové Euro nebo olympijské a paralympijské hry v Aténách.

  Zdroj: NATO

  21. srpna 1968 došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Armády Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska začaly obsazovat zemi v noci z 20. na 21. srpna. Ministr národní obrany arm. gen. Martin Dzúr vydal rozkaz, aby Československá lidová armáda nekladla postupujícím vojskům žádný odpor. Tato invaze ukončila takzvané pražské jaro, období politického uvolnění v Československu.

  Zdroj: Reflex

  22. srpna 2000 se rakouská vláda rozhodla, že ještě v témže roce podnikne rozhodný krok k možnému členství země v Severoatlantické alianci. Následující vlády se však rozhodly, že se alpská republika bude stoprocentně držet své neutrality.

  Zdroj: natoaktual.cz

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media