17. srpna 2009 schválila Severoatlantická rada operaci Ocean Shield. Ta měla za cíl odstrašit piráty, narušit jejich útoky a zároveň chránit plavidla a přispět ke zvýšení obecné úrovně bezpečnosti v Adenském zálivu, v oblasti Afrického rohu a v Indickém oceánu. Úspěšná operace byla ukončena 15. prosince 2016.
Zdroj: NATO
19. srpna 1981 dvě americké stíhačky F-14 sestřelily dva proudové letouny Su-22 libyjského letectva. Stalo se tak poté, co libyjská letadla podnikla „nevyprovokovaný útok“ na americké letouny nad mezinárodními vodami, asi 60 mil od libyjského pobřeží.
Zdroj: Washington Post
20. srpna 2005 nasazuje NATO speciální letouny AWACS na žádost německých úřadů, aby pomohly střežit papežovu návštěvu Světového dne mládeže v Kolíně nad Rýnem. Stroje včasné výstrahy AWACS se podílely také na ochraně dalších velkých událostí, jako bylo fotbalové Euro nebo olympijské a paralympijské hry v Aténách.
Zdroj: NATO
21. srpna 1968 došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Armády Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska začaly obsazovat zemi v noci z 20. na 21. srpna. Ministr národní obrany arm. gen. Martin Dzúr vydal rozkaz, aby Československá lidová armáda nekladla postupujícím vojskům žádný odpor. Tato invaze ukončila takzvané pražské jaro, období politického uvolnění v Československu.
Zdroj: Reflex
22. srpna 2000 se rakouská vláda rozhodla, že ještě v témže roce podnikne rozhodný krok k možnému členství země v Severoatlantické alianci. Následující vlády se však rozhodly, že se alpská republika bude stoprocentně držet své neutrality.
Zdroj: natoaktual.cz