natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Excalibur Army uzavřela v Emirátech miliardový kontrakt na dodávky vozidel

  21. února 2023  18:14
  Česká společnost Excalibur Army uzavřela na bezpečnostním veletrhu IDEX v Abú Dhabí kontrakt na výrobu a dodávky vozidel na podvozcích Tatra pro vojenské i civilní účely v hodnotě až 77 milionů eur, tedy v přepočtu přes 1,8 miliardy korun.  

  Prezentace českých firem na bezpečnostním veletrhu IDEX v Abú Dhabí. (20. února 2023) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Dohoda s jednou z významných blízkovýchodního korporací Resource Industries ze Spojených arabských emirátů umožní vyrobit a dodat na místní trh na 200 vozidel s podvozky Tatra pro vojenské i civilní účely.

  Excalibur Army navíc v rámci kontraktu dodá svá vyprošťovací a odsunová vozidla Treva 30. „Kontrakt navazuje na předchozí zakázku na dodávku pancéřovaných vozidel Patriot II,“ uvedla společnost oficiální zprávě.

  Obě firmy do budoucna počítají s dalšími obchody. Arabská společnost se podle dohody stane držitelem exkluzivních práv na výrobu, distribuci a prezentaci vozidel na podvozcích Tatra Force pro Emiráty a má zajišťovat servisní služby a náhradní díly.

  Vozidla na podvozcích Tatra bude Resource Industries montovat ve vlastním výrobním podniku přímo ve Emirátech, český výrobce bude pro tento provoz zajišťovat dodávky montážních sad a některých konstrukčních prvků.

  Jde o první velký oznámený kontrakt českého výrobce přímo během letošního veletrhu IDEX. Ten patří mezi největší a nejdůležitější zbrojní veletrhy světa. Vystavuje na něm 1 350 firem z více jak šedesátky zemí a během týdne areál navštíví přes 100 tisíc lidí.

  Podle náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce, který na veletrhu v pondělí otevřel společnou expozici českých firem, představují právě Emiráty nejzajímavějšího partnera v této části světa.

  „Mají jeden z nejrozvinutějších a velmi ambiciózních obranných průmyslů v regionu Blízkého východu a okolí,“ upozornil.

  Desetimilionové Abú Dhabí, jako jeden z emirátů, dává ročně na obranu 5,6 % svého HDP. Do roku 2025 má roční obranný rozpočet dosáhnout 30 miliard amerických dolarů.

  „Možnosti pro české firmy jsou v dodávkách zabezpečovací techniky, radarové techniky, pasivních sledovacích systémů, komunikační techniky, lehkých zbraních a munice a IT služeb,“ uvedl Blažkovec.

  Společnost Excalibur Army, patřící do holdingu Czechoslovak Group (CSG), se specializuje na výrobu a prodej těžkých vojenských vozidel, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media