natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Egyptský EDEX završil rok výrazných českých prezentací na světových veletrzích

  12. prosince 2023  12:57
  Česká republika pro prosincový egyptský veletrh obranných technologií EDEX 2023 připravila svou největší prezentaci v historii této káhirské akce. Mezi 400 vystavovateli z celého světa tak figurovalo i deset českých firem, které mezi 35 tisíci návštěvníky především z Afriky a arabských zemí usilovaly o navázání kontaktů s potenciálními zákazníky.  

  Česká expozice na veletrhu obranných technologií EDEX 2023 v egyptské Káhiře | foto: Ivan Zítnatoaktual.cz

  „Po veletrzích IDEX v Abú Dhabí a DEFEA v Athénách, veletrhem EDEX v Káhiře zakončujeme letošní úspěšnou prezentaci českých firem z obranného průmyslu,“ uvedl Rudolf Klepáček, šéf odboru exportní strategie a služeb ministerstva průmyslu a obchodu.

  Česká expozice patřila v rámci egyptského veletrhu mezi středně velké, ale ve viditelnosti překonávala i ty mnohem významnější. Žádný z návštěvníků nemohl minout panely u vstupů do výstavní haly, které vybízely právě k návštěvě českého stánku.

  Česko touto výraznou účastí na veletrhu EDEX mimo jiné završuje projekt Czech30, jenž při příležitosti 30 let samostatnosti státu v zahraničí prezentuje úspěchy obranného a bezpečnostního průmyslu na domácí i zahraniční scéně.

  K posílené prezentaci přispělo i to, že se na pořádání českých zastoupení na veletrzích podílí kromě ministerstva obrany i ministerstvo průmyslu a obchodu. „Obranný průmysl je jedním ze sektorů postavených na inovacích. Tyto inovace jsou však aplikovány i v jiných odvětvích a často i v běžném životě,“ konstatoval Klepáček.

  Předchozími letošními akcemi tohoto projektu byly především veletrhy IDEX ve Spojených arabských emirátech, řecká DEFEA a IDET v Brně.

  Největší hráči z českých zbrojařských firem sice upřednostnili k udržení kontaktů se stávajícími africkými a arabskými zákazníky a k oslovování nových jiné příležitosti, přesto mohly zastoupené společnosti nabídnout své jedinečné technologie. Ať už se jednalo o radarovou techniku firmy RETIA, virtuální realitu pro výcvik od vrgineers, pasivní sledovací systémy společnosti Era či systémy pro průzkum, elektronický boj a protidronovou ochranu od JISR Institute.

  Česká stopa byla navíc patrná i v dalších expozicích. Své zastoupení na dohled od české expozice měl i americký výrobce ručních zbraní Colt, který spadá pod českou skupinu Colt CZ. Není bez zajímavosti, že česká prezentace i díky tomu výrazně překonala tu ruskou.

  Ruští zbrojaři ukazují v Egyptě prázdné stánky, doma ale tvrdí opak

  Zatímco na posledním ročníku veletrhu EDEX před dvěma lety Rusko jako světová a zbrojařská velmoc nabízelo širokou škálu výrobků pro všechny složky ozbrojených sil, letos se jeho prezentace skládala ze tří samostatných stánků, z nichž dva patřily vydavatelům časopisů.

  Mnohem výraznější zájem tak návštěvníci projevovali o výrobky ukrajinských producentů, ať už drony či protilodní rakety Neptun, které se dostaly do titulků novin díky potopení křižníku Moskva v dubnu 2022.

  Největší místo bylo vyčleněno domácímu Egyptu a dalším arabským zemím, mezi vystavovateli ale nechyběly ani nejvýznamnější firmy z Číny, Jižní Koreji, Francie či USA, čímž podpořily snahu organizátorů o proniknutí mezi nejvýznamnější veletrhy obranných technologií.

  Nové zákazníky se ale v Káhiře snažili oslovit výrobci ze zemí, které nejsou typickými zbrojaři - Arménie, Bosna nebo Kazachstán.

  Ivan Zít natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media