„Po veletrzích IDEX v Abú Dhabí a DEFEA v Athénách, veletrhem EDEX v Káhiře zakončujeme letošní úspěšnou prezentaci českých firem z obranného průmyslu,“ uvedl Rudolf Klepáček, šéf odboru exportní strategie a služeb ministerstva průmyslu a obchodu.
Česká expozice patřila v rámci egyptského veletrhu mezi středně velké, ale ve viditelnosti překonávala i ty mnohem významnější. Žádný z návštěvníků nemohl minout panely u vstupů do výstavní haly, které vybízely právě k návštěvě českého stánku.
Česko touto výraznou účastí na veletrhu EDEX mimo jiné završuje projekt Czech30, jenž při příležitosti 30 let samostatnosti státu v zahraničí prezentuje úspěchy obranného a bezpečnostního průmyslu na domácí i zahraniční scéně.
K posílené prezentaci přispělo i to, že se na pořádání českých zastoupení na veletrzích podílí kromě ministerstva obrany i ministerstvo průmyslu a obchodu. „Obranný průmysl je jedním ze sektorů postavených na inovacích. Tyto inovace jsou však aplikovány i v jiných odvětvích a často i v běžném životě,“ konstatoval Klepáček.
Předchozími letošními akcemi tohoto projektu byly především veletrhy IDEX ve Spojených arabských emirátech, řecká DEFEA a IDET v Brně.
Největší hráči z českých zbrojařských firem sice upřednostnili k udržení kontaktů se stávajícími africkými a arabskými zákazníky a k oslovování nových jiné příležitosti, přesto mohly zastoupené společnosti nabídnout své jedinečné technologie. Ať už se jednalo o radarovou techniku firmy RETIA, virtuální realitu pro výcvik od vrgineers, pasivní sledovací systémy společnosti Era či systémy pro průzkum, elektronický boj a protidronovou ochranu od JISR Institute.
Česká stopa byla navíc patrná i v dalších expozicích. Své zastoupení na dohled od české expozice měl i americký výrobce ručních zbraní Colt, který spadá pod českou skupinu Colt CZ. Není bez zajímavosti, že česká prezentace i díky tomu výrazně překonala tu ruskou.
Ruští zbrojaři ukazují v Egyptě prázdné stánky, doma ale tvrdí opak |
Zatímco na posledním ročníku veletrhu EDEX před dvěma lety Rusko jako světová a zbrojařská velmoc nabízelo širokou škálu výrobků pro všechny složky ozbrojených sil, letos se jeho prezentace skládala ze tří samostatných stánků, z nichž dva patřily vydavatelům časopisů.
Mnohem výraznější zájem tak návštěvníci projevovali o výrobky ukrajinských producentů, ať už drony či protilodní rakety Neptun, které se dostaly do titulků novin díky potopení křižníku Moskva v dubnu 2022.
Největší místo bylo vyčleněno domácímu Egyptu a dalším arabským zemím, mezi vystavovateli ale nechyběly ani nejvýznamnější firmy z Číny, Jižní Koreji, Francie či USA, čímž podpořily snahu organizátorů o proniknutí mezi nejvýznamnější veletrhy obranných technologií.
Nové zákazníky se ale v Káhiře snažili oslovit výrobci ze zemí, které nejsou typickými zbrojaři - Arménie, Bosna nebo Kazachstán.