natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Karančo, Vampír, Morana, Dita. Jak vznikají názvy zbraní z českých dílen

  17. března 2023  8:01
  Najít zajímavá a výstižná obchodní jména pro zbraňové systémy a obrněná vozidla je těžká disciplína, připouští marketingový šéf zbrojovky Excalibur Army Jan Krátký. Některá vznikají spontánně, jiná se drží určité tradice. Inspirace je přitom různá. Od měsíců vzdálených planet, přes mýtické bytosti a ženská jména až po dravce z přírody.  

  Moderní dělostřelecký systém Morana na podvozku Tatra Force 8x8 disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží umístěným v pancéřované otočné věži | foto: Czechoslovak Group

  „Vždy jde o těžký úkol, ale snažíme se, aby názvy našich produktů tvořily nějakou logickou řadu,“ konstatoval Jan Krátký, marketingový manažer jedné z největších firem českého obranného průmyslu Excalibur Army z holdingu Czechoslovak Group (CSG).

  Z jisté tradice vychází pojmenování samohybných houfnic, které firma produkuje. Zhruba od 70. let minulého století měly tyto zbraně v československé a později české armádě tradičně ženské jméno.

  Zatímco Slovensko vyprodukovalo houfnice DIANA, ZUZANA nebo EVA, česká armáda se stále spoléhá na houfnice DANA. Její pojmenování je akronymem od vojenského označení - Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky.

  „U našich houfnic v tomto ohledu ctíme určité dědictví minulosti,“ uvedl Krátký. Šternberská firma před dvěma roky představila houfnici DITA a loni pak vzbudila pozornost nejnovějším zbraňovým systémem této kategorie s názvem MORANA.

  Její název ovšem není zkratkou, jako tomu bylo v minulosti, ale vychází z mytologie, kdy Morana je v obecně považována za praslovanskou bohyni smrti či zimy.

  Ostatně z mýtických postav vybírali podle Krátkého ve firmě také při pojmenování raketometů. Ten větší RM-70 na podvozku Tatra 8x8 dostal název Vampire (Vampír či Vampýr). Tedy po bájné bytosti živící se životní silou či krví živých. Ostatně ničivý účinek této salvové zbraně je až 3 hektary území.

  „A čtyřkolový projekt našeho raketometu je zase pojmenovaný Striga,“ dodal Krátký s odkazem na označení pro čarodějnici, ženského démona, případně ženského upíra, objevujícího se ve slovanských jazycích.

  To u obrněných vozidel se firma inspirovala jinde. Zatímco autorem názvu pro nový obrněnec Patriot na tatrovácké platformě má být prvním v řadě, u dalšího obrněnce pro záchranáře a hasiče hledali ve vesmíru a zároveň vycházeli z určité tradice u sesterské společnosti Tatra, která patří do stejného holdingu.

  Dostal jméno Triton po největším měsíci planety Neptun. „Zároveň šlo spojení s vodou, protože jde o mytologické jméno nižšího řeckého mořského boha, syna Poseidona,“ popsal Krátký. Automobilka Tatra totiž produkuje masivní hasičský speciál pojmenovaný Titan, po největším měsíci planety Saturn a opět s odkazem na antickou mytologii. A nutno dodat, že menší hasičská tatrovka zase nese označení Terra, ve významu planety Země.

  Excalibur Army uzavřela v Emirátech miliardový kontrakt na dodávky vozidel

  Inspiraci z přírody a mytologie zároveň splňuje označení pro modernizovanou verzi tanku T-72 s označením Scarab. Tento brouk (Vruboun posvátný) byl ve starověkém Egyptě symbolem reinkarnace, představoval opakované vzkříšení a měl klíčový význam při pomyslné cestě do podsvětí.

  A v živočišné říši lovila firma název i pro svůj nejnovější produkt, nedávno představený na obranném veletrhu IDEX v Emirátech. Jde o někdejší sovětský kulomet KPV ovšem se speciální nově vyvinutou lafetací, tedy podstavcem pro montáž na korby vozidel nebo jako trojnožkou pro statické obranné pozice. Umožňuje podstatně stabilizovanější střelbu, když významně omezuje zpětný ráz zbraně ráže 14,5 mm.

  „Když se snažíte zasáhnout letící cíl, potřebujete mít jistotu, že po první dávce kulomet udržíte v potřebné pozici a zpětný ráz je pro to významný faktor,“ vysvětlil Krátký.

  Díky speciální konstrukci má střelec v pravé ruce spoušť a v levé ovládání stabilizace polohy. „Ke zpětným rázům sice dochází, ale střelba je mnohem přesnější a zároveň je méně pracné více jak dvacetikilovou zbraň udržet,“ dodal.

  Podstavec dostal název Karančo. Tedy po dravém ptákovi z čeledi sokolovitých, který potravu hledá hlavně na zemi, prakticky nelétá a má prodloužené běháky, aby mohl stabilněji běhat po zemi. Kořen jeho zobáku pak také mění barvu podle nálady, je-li v klidu má červenou barvu, při vyrušení zežloutne.

  Karančo od Excalibur Army sice pro firmu nepředstavuje zásadní produkt, co se týká výroby, ale podle Krátkého má potenciál. Název prý vznikl formou dotazníku v obchodním oddělení.

  „Měli jsme nějaké nápady, pro které jsme hlasovali. Pokud budeme v budoucnu dělat obměnu tohoto produktu, půjdeme obdobnou cestou v návaznosti na kontinent, kam budeme prodejně cílit,“ dodal.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media