natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Emiráty jsou otevřené, řekl Fiala. Šejky překvapilo, že dorazil komerčním letem

  23. února 2023  15:01
  Posilování energetické bezpečnosti, moderní technologie a spolupráce v obranném průmyslu. To byly hlavní body jednání premiéra Petra Fialy během jeho čtvrteční návštěvy Spojených arabských emirátů. Navštíví také jeden z největších zbrojních veletrhů IDEX v Abú Dhabí.  

  Premiér Petr Fiala na veletrhu IDEX v Emirátech | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Fiala v Abú Dhabí jednal prezidentem Muhammadem bin Zajdem Nahajánem a místopředsedou vlády Mansúrem bin Zajdem Nahajánem. Je to první oficiální státní návštěva českého premiéra v zemi v novodobé historii.

  Řešili společně spolupráci v energetice, rozvoji moderních technologií, kybernetice či vzdělávání. Hovořili také o plánovaném otevření velvyslanectví SAE v Praze a návštěvě obchodní delegace.

  Poté premiér navštívil bezpečnostní veletrh IDEX. Jde o jednu z největších přehlídek výrobců světa a letos zde vystavuje na 1 300 firem z šedesátky zemí.

  V rámci české expozici zde představuje své produkty třicítka firem českého obranného průmyslu v čele s největším českým holdingem firem Czechoslovak Group (CSG). Nechybějí ani Aero, Omnipol nebo Colt - Česká zbrojovka.

  „Hlavním účelem mé cesty nebylo se jen podívat, ale také svou účastí podpořit český obranný průmysl,“ uvedl Fiala. U českých expozic nakonec strávil bezmála čtyři hodiny. Zajímal se o produkty výrobců i jejich zkušenosti s blízkovýchodního trhem.

  Český obranný průmysl se podle jeho slov velmi dobře rozvíjí a je konkurenceschopný na zahraničních trzích. „I tady jsem velmi dobře viděl, co všechno české firmy v této oblasti nabízejí,“ řekl.

  Obranný průmysl má podle něj pro Českou republiku stále větší význam a perspektivu a vytváří velmi významnou formu spolupráce. Za příklad označil právě aktivity některých českých firem v Emirátech.

  „Je to průmysl s vysokou přidanou hodnotou, který nabízí nové pracovní příležitosti,“ dodal Fiala s tím, že přináší stále další inovace, které lze využít i mimo jeho rámec v civilním sektoru.

  Fiala na stánku zhlédl rovněž video, které speciálně vzniklo k podpoře českých firem v rámci projektu #Czech30 k 30. výročí české samostatnosti.

  Českou prezentaci označil za úžasnou a silnou. Vláda se podle něj snaží dělat všechny potřebné kroky, aby obranný průmysl posílil a to i u všech dohod, které uzavírá na nákupy nové techniky pro modernizaci české armády. „Považujeme to za přirozené a důležité,“ prohlásil předseda vlády.

  Podle zákulisních diplomatických informací vzbudilo na straně Emirátu rozruch, že český premiér přicestoval do Emirátů běžným komerčním letem z Varšavy, kde se sešel mimo jiné s americkým prezidentem Joe Bidenem.

  Nejvyšší státní představitelé do země totiž do země obvykle cestují vládními speciály, významní obchodníci zase soukromými tryskáči. Podle diplomatů byl ale důvod zcela prostý - naplánovanou návštěvu Emirátu stihnout a sladit cestu s programem ve Varšavě.

  Komerční let byl proto jedinou možností a sám Fiala v tom podle svých slov nevidí žádný problém.

  Fiala před cestou avizoval, že Emiráty jsou jednou z nejotevřenějších zemí na Blízkém východě a česká vláda chce prohloubit spolupráci.

  Připomněl, že vedle Izraele jsou emiráty největším obchodním partnerem ČR na Blízkém východě. „Zajímají nás i investice Spojených arabských emirátů v České republice. Takže témat pro rozhovor a pro rozvíjení spolupráce je celá řada, včetně posilování energetické bezpečnosti ČR,“ uvedl Fiala.

  Desetimilionové Abú Dhabí, jako jeden z emirátů, dává ročně na obranu 5,6 procenta svého HDP. Do roku 2025 má roční obranný rozpočet země dosáhnout 30 miliard amerických dolarů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media