natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Arabské zásahové jednotky pokukují po českém radaru, který vidí skrz zeď

  16. března 2023  7:30
  V USA už malý přenosný radar české výroby pomohl policejním zásahovým jednotkám odhalit ukrývající se ozbrojené zločince nebo osvobodit rukojmí. Pro speciální síly zařízení nakupuje také americká armáda. Teď pardubický výrobce Retia boduje i na Blízkém východě. Vážný zájem o neustále vylepšovanou technologii, která doslova vidí skrz zeď, mají policejní složky z Emirátů.  

  Radar ReTwis, který vidí doslova přes zeď, má uplatnění nejen u zásahových jednotek, ale i při sledování nebo ostraze objektů | foto: Retia

  Malý přenosný radar ReTwis, vážící i s bateriemi jen něco přes tři kilogramy, je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami, a to jak v pohybu, tak v klidu.

  Funguje na principu detekce malých změn vyvolaných pohybem a umožňuje tak lokalizovat například člověka jen při pouhém dýchání. Vizuálně pak operátorovi zobrazí polohu přímo na displeji na základě odražených radarových impulzů.

  Signál z radaru je přitom prakticky nezjistitelný. Dosah radaru je 40 metrů a lze jej umístit až 20 metrů od překážky, za níž se hledané osoby ukrývají.

  Patří mezi unikátní technologie, které nejsou zatím ve světě příliš rozšířené. „Velký zájem mají zásahové jednotky typu SWAT v Evropě a nově také v arabských zemích. Jsou to přímo složky policie ze Spojených arabských emirátů,“ potvrdil Jiří Novák z pardubické společnosti Retia, která patří do skupiny Czechoslovak Group (CSG).

  ReTwis (Retia Through-Wall Imaging System) využívající ultraširokopásmovou radiolokační technologii s vysokou rozlišovací schopností firma vyvíjela a zdokonalovala několik let a nyní na trh dodává už jeho pátou generaci ve vylepšené verzi s označením ReTwis 5+.

  „Na trhu je zhruba pět let, neustále vylepšujeme software, který umožňuje potlačit falešné cíle, lepší detekci a věrohodnější informace o detekovaných předmětech,“ konstatoval Novák.

  Vysvětlil, že detekce falešných cílů je většinou způsobena nějakým odrazem od vodivých překážek a rušivými elementy, na které je radarová technologie citlivá. Vylepšený software dokáže rušivé signály eliminovat.

  A firma sklízí první úspěchy. Několik kusů už slouží v USA u policejních zásahových jednotek. Známé jsou i případy konkrétního nasazení. V arizonském Phoenixu radar pomohl místní policii odhalit skrytého ozbrojeného pachatele a v texaském San Antoniu asistoval místní jednotce SWAT při osvobození rukojmích z rukou ozbrojeného únosce.

  Mezi uživatele se loni zařadila také americká armáda, která blíže nespecifikovaný počet pořídila pro své speciální jednotky a některé federální ozbrojené složky. Celkově jde o desítky kusů. Cenu oficiálně firma neuvádí, nicméně pohybuje se v řádu statisíců korun za kus.

  S radarem loni výrobce uspěl také v prestižní soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge v Izraeli. V kategorii zařízení pro detekci lidské přítomnosti získal první místo.

  Mezi hlavní přednosti patří kromě samotné detekce a nízké hmotnosti také možnost rychlého nasazení, když je radar připraven k použití do 20 sekund, a také výdrž. Díky bateriím je schopen nepřetržitě pracovat až 5 hodin. „Nabízí se proto také jako vhodné řešení pro monitoring zájmových objektů,“ dodal Novák.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media