natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rusko zkouší prodat zbraně. Odhalené hostesky nabízí vrtulníky, rakety i drony

  21. února 2023  7:12
  Zatímco ruské jednotky už takřka rok vraždí na Ukrajině, Moskva se dál snaží prodávat zbraně na zahraničních trzích. A jeden z největších bezpečnostních veletrhů světa v Abú Dhabí není bohužel výjimkou. Na zdejší ruské expozici by přitom klidně mohlo stát: „Vítejte v Mordoru“.  

  Ruská expozice na zbrojním veletrhu IDEX v Abú Dhabí. (20. února 2023) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  A to doslova. Je to osobní.

  Sotva tři minuty v expozici ruských zbrojovek v metropoli Emirátů mi působí podivnou fyzickou nevolnost. Upřímně.

  Není to vedrem, ale možná těmi třemi sty smějících se a očividně se bavících, spokojených a bezstarostných lidí uvnitř, kteří se tisíce kilometrů daleko, v bezpečí od ruské války na Ukrajině snaží prodávat přesně všechny ty zbraňové systémy, kterými se jejich vládce pokouší Ukrajinu brutálně zničit.

  V tu chvíli je pavilon plný takřka bez výjimek ruských obchodníků, jejich ruskojazyčných hostů a možná i nižších desítek „podivně“ se chovajících chlápků podél stěn, východů i rozmístěných v davu.

  Jakmile vstoupíte, „milým pohledem“ bleskově proletí vaši velkou ID kartu zavěšenou na krku a pak pohled rázem odvrátí, aby něco důležitého řešili ve svých mobilech.

  Když začnete fotit či natáčet, občas periferně zahlédnete, jak o vás stále „vědí“. Když je zkusíte anglicky oslovit, neslyší nebo se otočí či znovu zapíchnou oči k mobilu, aby urgentně „řešili“ nějaký hovor a byli rázem fuč.

  Několik známých mezi vystavovateli z Evropy mi předtím avizovalo, že v ruské expozici bude příslušníků ruských tajných služeb patrně více než dost.

  Možná mi pak na plno pracovala fantazie, ale vsadil bych boty, že se obličej jednoho z takových chlápků vyskytoval poblíž mě ještě nejméně pět šest minut poté, co jsem ruskou expozici opustil a zamířil po přístavním mole výstaviště dál, aby pak při mé cestě zpět a zdání, že jsem už dostatečně daleko, zase zmizel v útrobách pavilonu. Možná jsem ale „paranoidní“. Možná.

  Stranou, ale na očích

  Tady, na největším zbrojním veletrhu celého blízkovýchodního regionu a přilehlých asijských a afrických oblastí, Rusové cítí šanci, že nějaké obchody uzavřou.

  Přitom ruská účast na veletrhu IDEX dlouhou dobu zůstávala přinejmenším velmi nejasná. Organizátoři jedné z největších akci světa, kde letos vystavuje přes 1 300 firem z šedesátí zemí a během týdne areál navštíví přes 100 tisíc lidí včetně desítek národních a vojenských delegací, účast Ruska nekomentovali.

  Ruské firmy nejsou ani uvedeny v oficiálních materiálech veletrhu.

  Sami Rusové ale tvrdili, že určitě přijedou. Jejich expozici organizátoři umístili prakticky mimo všechny ostatní vystavovatele v přilehlém přístavišti, kde během veletrhu výrobci nabízejí bojová a záchranářská plavidla všech velikostí, ale také vrtulníky nebo letouny.

  Zajímavostí je, že na veletrhu a přímo mezi ostatními vystavuje také Ukrajina. Mimo jiné také prezentuje své protilodní střely Neptun, které loni poslaly ke dnu ruský křižník Moskva.

  Pro Rusy zde ale vznikl vlastní improvizovaný pavilon. Jakýsi obří montovaný stan. Bokem a přes rušnou mnohaproudou silnici, ale paradoxně přímo proti hlavní tribuně areálu, kde potenciální zákazníci včetně vládců a státních delegací obvykle sledují dynamické ukázky nabízené techniky.

  A v hlavním výstavním komplexu lze ve výstavních halách i mezi západními vystavovateli narazit nejen na pohybující se skupinky ruských vojáků v uniformách.

  V Abú Dhabí ruské zbrojní firmy nabízejí vše. Od ručních zbraní, přes střely, drony až po raketomety nebo obrněnce. Objemnou techniku v podobě modelů, ale například vrtulníky reálně. A zákazníky k nim mají přilákat vyzývavě poodhalené hostesky ve stylizovaných „uniformách“.

  A paradoxně nebo možná jako přízračná náhoda pak působí skutečnost, že je ruský pavilon doslova v sevření venkovních expozic turecké společnosti Baykar, tedy výrobce dnes už legendárních bezpilotních strojů, se kterými ukrajinští obránci ruské jednotky včetně nabízené ruské obrněné techniky už takřka rok nemilosrdně ničí.

  Zbraně jako záplata

  Podle předního vojenského analytika a publicisty Lukáše Visingra představoval export zbraní pro Rusko samozřejmě vždy velmi důležitý zdroj příjmů.

  „Je tím spíše významný teď, když se ruský rozpočet ocitá v problémech. Kreml se tak intenzivně snaží získat další kontrakty,“ konstatoval v reakci na ruskou účast v Abú Dhabí.

  Půjde však podle jeho slov o těžký úkol, protože mnohé ruské zbraně se na Ukrajině nepředvedly právě dobře a část zemí se také obává západních sankcí, které by na ně mohly dopadnout, pokud by se rozhodly kupovat ruskou techniku.

  „Navíc je sporné, jak bude ruský průmysl schopný plnit zakázky bez přístupu k západním součástkám, na nichž je v řadě ohledů stále silně závislý,“ konstatoval.

  Upozornil, že západní a rovněž čínské firmy již daly najevo, že se budou snažit uspět i u tradičních zákazníků Moskvy. „Vše nasvědčuje, že to nyní pro ruský průmysl na světovém trhu bude hodně složité,“ dodal.

  A jak svou účast na veletrhu komentují sami Rusové? Šéf státního ruského konglomerátu Rosoboronexportu, zastupující ruské zbrojní výrobce, Alexander Michejev v oficiální tiskové zprávě nastínil, že si Moskva od veletrhu slibuje spolupráci na vývoji a výrobě špičkových high-tech produktů. A to včetně stíhačky páté generace na bázi lehkého taktického letounu „Checkmate“ nebo systémů protivzdušné obrany.

  „Dnes jsme zaneprázdněni návrhy různých forem partnerství, které by mohly být bezprostředně zajímavé pro země Středního východu – v první řadě související s transferem technologií, společným výzkumem a vývojem a aplikací,“ uvedl.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media