Extrémní závod vyhrály pozemní síly

Vydáno 31.01.2003
Praděd - Extrémní armádní závod v přežití Winter Survival 2003 zná po čtvrtečním závěrečném štafetovém běhu na lyžích své vítěze. V náročném závodě celkově zvítězil tříčlenný tým Pozemních sil Armády České republiky, který nejlépe a v nejrychlejším čase zvládl všechny speciální úkoly a nástrahy čtyř soutěžních dní.  

"Je to bezvadný pocit. Chtěli jsme obstát, ale na takový extrémní závod se nedá přijet s tím, že určitě vyhrajete," řekl po vyhlášení výsledků jeden ze členů vítězného týmu Martin Hámor.

V extrémním závodě změřily síly armádní týmy z České republiky, Slovenska a Německa v lyžování, navigaci v zimní přírodě, orientačním běhu, horolezectví, transportu raněného i přežití ve volné přírodě. To vše během čtyř dní v náročném terénu jesenických hor.

Soutěž v podstatě simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu a svým rozsahem nemá ve světě obdoby. Od závodníků přitom vyžaduje vysokou úroveň individuálních schopností a speciálních dovedností, stejně jako týmovou spolupráci.

"Na závod se nedá nějak zvlášť připravovat. Člověk musí být fit a ve vynikající kondici po celý rok. Důležité je i složení týmu, každý člen musí být tak trochu specialista na určitý obor, aby mohl ostatním poradit a pomoci," konstatoval další člen vítězného týmu, šestačtyřicetiletý Jiří Špaček.

Ten za nejnáročnější část závodu právem považuje dvoudenní etapu, během které musely týmy urazit šedesát kilometrů oblastí Jeseníků, splnit několik horolezeckých, střeleckých a záchranných disciplín a přenocovat v nehostinných podmínkách přímo v zasněžené horské přírodě.

"Nejtěžší jsou asi dlouhé pěší přesuny. Na zádech máte až dvacet kilogramů výstroje, určíte špatně azimut, zabloudíte a musíte se třeba patnáct kilometrů vracet," popsal své zkušenosti třetí člen vítězného týmu Martin Motyčka, který absolvoval armádní Winter Survival již posedmé. "Nedělat chyby v navigaci. Každý kilometr navíc ubírá síly a ty pak chybí třeba při horolezeckých úkolech," poznamenal.

Celý letošní závod Winter Survival dokončilo jen osm týmů ze třinácti. Tři týmy musely z extrémního závodu odstoupit kvůli zranění. Další dvě družstva pak při dvoudenní etapě zabloudila a nestihla v časovém limitu splnit všechny úkoly.

Druhou příčku v celkovém vybojoval tým z vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Na třetím místě překvapivě skončili slovenští vojáci z 5. pluku speciálního určení ze Žiliny. "Je to každopádně překvapení. Potrápili jsme české týmy a vůbec jsme nepočítali s tím, že bysme mohli skončit na stupních vítězů," prohlásil šéf slovenské výpravy.

Trochu hořkosti mezi slovenskými účastník vzbudil fakt, že konečné umístění mohla být ještě o stupínek lepší. "Kdybysme se při závěrečné lyžařské štafetě a hodu na cíl trefili ještě jednou, byli bysme druzí. Je škoda, že o umístění rozhodl jediný gumový granát," dodal šéf slovenské výpravy.

Ceny vítězným týmům by měl osobně předat náčelník generální štábu Pavel Štefka.

inc (natoaktual.cz)