Týmy čeká 60 kilometrů a noc ve sněhu

28. ledna 2003  0:01
Praděd - Jestliže si armádní víceboj Winter Survival, který v pondělí odstartoval v Jeseníkách, vydobil nálepku extrémní závod, pak dvojnásobně platí takové označení pro hlavní, v pořadí druhou etapu. Za dva dny musí soutěžní týmy urazit s kompletní výbavou pro přežití na zádech přes šedesát kilometrů horským terénem jen s buzolou a mapou. Navíc je na trase čekají speciální horolezecké disciplíny, střelba, přeprava raněného a nouzové přenocování ve sněhu.  

Na start nejtěžší etapy pětidenního závodu vyrazí týmy už krátce po páté ráno, kdy je autobusy odvezou na okraj Jeseníků, do Heřmanovic u Zlatých hor.

"Týmy vyrazí na trať v intervalech a pak už záleží jen na jednotlivých členech a týmové spolupráci," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

V etapě na vojáky čeká plnění disciplín jako překonání vodního toku pomocí lanového koně, lezení po skalách, časovka do vrchu, střelba na cíl, nouzové přespání ve volné přírodě, přeprava raněného, přeprava osmdesátikilového břemene přes skalní masív.

"Museli jsme letos vynechat horolezecký výstup po zamrzlém vodopádu, což byla jedna z atraktivních disciplín. Dostali jsme informace, že ledová vrstva není dostatečně silná," doplnil program Pazdera, podle něhož je dvoudenní etapa právem považována na nejtěžší z celého závodu.

Do cíle by se týmy měly dostat až ve středu, po sjezdu z Vysoké hole k horské chatě Ovčárna pod Pradědem.

Každý tým přitom s sebou celou dobu nese na zádech veškerou výbavu, kterou k přežití a ke splnění všech úkolů potřebuje. Kromě horolezeckého vybavení nechybí ve výstroji ani sněžnice a lyže. "Používají většinou speciální univerzální lyže, místo klasických skialpinistických. Mají pevnější obutí, kovové hrany a hravě na nich soutěžící zvládnou rovné úseky i sjezdy do údolí," konstatoval hlavní rozhodčí Miroslav Štípek.

Jak dodal, při etapě si většina závodníků doslova sáhne na samotné dno svých psychických a fyzických sil. "Jsou to zkušení borci. Závod je však obtížný, musíte správně pít i jíst. Zvolit správné oblečení. Na všem záleží," dodal.

inc (natoaktual.cz)

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.