Extrémní závod začal sjezdem

27. ledna 2003  18:49
Praděd - Úvodním lyžařským sjezdem neupraveným terénem odstartoval pod nejvyšším jesenickým vrcholem Pradědu devátý ročník extrémní armádní soutěže v přežití Winter Survival 2003. Třináct týmů z České republiky, Slovenska a Německa bude až do pátku v Jeseníkách soutěžit v tom, kdo se lépe vyrovná s náročnými zimními podmínkami uprostřed horské přírody.  

"Úvodní sjezd jednotlivců a družstev jsme museli odjet velmi brzy ráno, aby soutěžící nějak neochromili běžný komerční provoz na sjezdovkách," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Na neupravené trati čekalo soutěžící několik překážek jako tunel, schody, roleta a skoky. "Týmům jde o čas. Výsledky jednotlivých disciplín průběžně zpracováváme, takže týmy myjí přehled o svém momentálním umístění," konstatoval Pazdera.

Jak doplnil, v porovnání s předchozími ročníky letos hřebeny Jeseníků pokrývá podstatně méně sněhu a teploty neklesají příliš pod bod mrazu. "Celou oblast kolem Ovčárny halí hustá mlha, ale bych se přiznal, jsme zvyklí na daleko tvrdší podmínky. Platí tady takové pravidlo - čím horší počasí a podmínky, tím lepší závod," zhodnotil podmínky Pazdera.

Jednotlivé týmy se po ranním lyžařském sjezdu okamžitě začaly připravovat na druhou disciplínu prvního soutěžního dne - noční azimutový závod. "Zkusme raději tento vosk, uvidíme později odpoledne, jaký bude sníh," nabádal své týmové kolegy soutěžící jednoho ze tří družstev Vojenské akademie v Brně.

Noční orientační závod by měl podle organizátorů měřit až šest kilometrů a poprvé nastíní, jak si dokáží jednotlivé týmy poradit se záludným terénem. Trať by měla mít asi dvacet kontrolních stanovišť, které budou od sebe vzdálené jen asi 300 metrů. "Bude velmi zrádná pro ty, kteří zvolí k závodu lyže namísto obyčejných bot," naznačil hlavní rozhodčí závodu Miroslav Štípek.

Jak vysvětlil, v noci totiž běžkař po několika tempech okamžitě ztrácí prostorovou orientaci a těžko odhaduje, kolik metrů asi ujel. "Při běhu přeci jen pozná lépe, zda už urazil 200 nebo 300 metrů," řekl Štípek. Ve výstroji k nočnímu závodu podle něj ale týmy jistě nezapomenou na buzoly a čelové svítilny.

Soutěž tříčlenných armádních družstev Winter Survival simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém zimním terénu a závodníci si během ní každoročně sáhnou až na samé dno svých fyzických i psychických sil.

Do závodu se přihlásilo celkem 13 týmů. Družstva reprezentují v extrémním závodě nejrůznější armádní jednotky a útvary. "Své týmy vyslaly tradičně pozemní síly, vojenské školy, vojenská policie i vzdušné síly," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Vzdušné síly reprezentují piloti z 4. základny taktického letectva v Čáslavi. Dva zahraniční týmy pak přicestovaly ze Slovenska a Německa. "Účastní se družstvo 232. praporu německých horských myslivců a tým slovenské jednotky speciálního určení ze Žiliny," dodal Pazdera.

inc (natoaktual.cz)

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.