Pět týmů vyřadila zranění a terén

29. ledna 2003  16:13
Praděd - Jen osm ze třinácti týmů pokračuje po první části nejnáročnější dvoudenní etapy v extrémním armádním závodě Winter Survival 2003. Tři týmy odstoupily kvůli zraněním. Jak informoval mluvčí závodu Pavel Pazdera, dvě družstva pak v náročném terénu jesenických hor zabloudila a kvůli časovému zdržení nestihla projít v limitu kontrolní stanoviště a splnit úkoly.  

"Zranění naštěstí nejsou vážná, ale týmy se rozhodly závod ukončit," řekl Pazdera. Jak dodal, jeden závodník si při sjezdu na lyžích do údolí poranil při pádu koleno. "Lékaři jej odvezli pro jistotu na rentgen do nemocnice, ale o zlomeninu nejde," uvedl Pazdera.

Další závodník jednoho z týmů má pak podle Pazdery nataženou Achillovu šlachu. "Družstva by nemohla pokračovat dál ve stejném tempu," vysvětlil Pazdera, proč týmy ze soutěže odstoupily.

K tomu se vedoucí týmů rozhodli na sklonku první části dvoudenní etapy, která je právem považována za nejtěžší fázi závodu. Trasa měří zhruba šedesát kilometrů a týmy musí během dvou dní absolvovat hned několik náročných úkolů včetně horolezeckých výstupů, překonání řeky, přepravu zraněného, střelby a přenocování v zimní přírodě. To vše s kompletní až dvacet kilogramů vážící výstrojí na zádech.

Dva týmy pak v terénu jesenických hor zabloudily. Ze soutěže tak odstoupil do té chvíle druhý tým z Vojenské akademie v Brně a družstvo horských myslivců z Německa. "Ztratili se a i když poté cestu našli, nepodařilo by se jim splnit úkoly v časovém limitu. Pokračují, ale mimo soutěž," řekl Pazdera.

Všechny ostatní týmy přečkaly noc ve vlastnoručně vyrobených přístřešcích a stanech přímo venku v přírodě. "V noci přestalo sněžit a ani předpovídaná vichřice naštěstí nepřišla. Obavy jsme měli z mrazů, avšak teplota se pohybovala jen asi šest stupňů pod nulou," konstatoval Pazdera.

Do druhého dne etapy odstartovaly týmy z místa přežití asi kolem sedmé ráno. Čekají je další desítky kilometrů a hned několik úkolů na trase. Do cíle, který je poblíž horské chaty Ovčárna, by měly postupně dorazit odpoledne.

V průběžném pořadí zatím vede tým Pozemních sil Armády České republiky. Na druhé příčce jsou závodníci z vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy při Univerzitě Karlově a na třetí místi poskočilo slovenské družstvo z 5. praporu speciálního určení ze Žiliny. Na čtvrtém místě pak následují studenti Vojenské akademie z Vyškova.

Dvoudenní šedesátilekilometrová etapa extrémního závodu Winter Survival 2003.

inc (natoaktual.cz)

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.