natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česká armáda oslaví dvacáté narozeniny na brněnském výstavišti

  21. května 2013  1:28
  Česká armáda slaví dvacet let od svého vzniku. Kulaté výročí připomene návštěvníkům veletrhu IDET na brněnském výstavišti. Expozice nabídne jedinečnou možnost srovnání techniky, výzbroje a výstroje, kterou používali čeští vojáci od vzniku samostatné české armády až po současnost.  
  Česká armáda - ilustrační snímek. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Od středy 22. až do soboty 25. května ovládne česká armáda velkou část brněnského výstaviště. Expozice Ministerstva obrany a české armády bude umístěna v pavilonu P a na volné ploše před ním. Armáda chce představit hlavně své současné schopnosti a připomenout svou účast v zahraničních operacích.

  SPECIÁL: Veletrh IDET v Brně

  Aktuální informace, zprávy, reportáže a fotografie.

  Ze současné moderní techniky a výzbroje bude možné vidět nejnovější zbraně, jako jsou útočná puška CZ 805 BREN nebo pistole GLOCK a PHANTOM či lehký kulomet Minimi, který je v současné době zaveden ve výzbroji prakticky všech zemí NATO. Z další moderní techniky se představí kolový obrněný transportér Pandur ve všech verzích či lehká obrněná vozidla Iveco, včetně nejnovější chemické verze.

  Protiletadlová raketová brigáda ze Strakonic představí na veletrhu nejnovější zlepšovací návrh, na kterém spolupracuje několik příslušníků jednotky. Jde o unikátní "Emulátor raket 3M9“. Simulační zařízení imituje činnost tří raket 3M9 na odpalovacím zařízení protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB a má pomoci zkvalitnit a zlevnit výcvik. Systém rozpozná navedení raket na cíl a elektronicky imituje odlet rakety.

  Novinkou bude také představení speciálního projektu RIDERS - výcvikový program, na kterém armáda spolupracuje s Bezpečnostní informační službou (BIS). Specialisté BIS učí vojáky dokonale ovládat vozidla i při jízdě v kolonách a napadení nepřítelem a radí jim i ohledně taktiky v krizových situacích. Jak například nejlépe ochránit převáženou VIP osobu nebo jak díky vozidlům bezpečně evakuovat i pod palbou zraněného kolegu.

  Projekt vznikl kvůli potřebě armády získat odborné znalosti z problematiky ochrany osob, rozvoje schopností a dovedností detekce a ochrany před pravděpodobným útokem. Společným výcvikem tohoto programu už prošla celá řada jednotek a stal se v posledních letech stal nedílnou součástí přípravy jednotek pro nasazení v Afghánistánu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu