Zachraňte tlumočníky, vyzývá iniciativa vládu k pomoci Afgháncům

Vydáno 29.07.2021
Řada osobnostní veřejného života, lidskoprávní organizace i vojáci a veteráni nebo herci vyzvali otevřeným dopisem vládu, aby spustila připravovaný záchranný program na přesun afghánských spolupracovníků české armády z Afghánistánu. Iniciativa příznačně pojmenovaná „Zachraňte tlumočníky“ varovala, že se bezpečnostní situace v Afghánistánu rychle zhoršuje.  

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Afghánští tlumočníci a další spolupracovníci české mise a jejich rodiny jsou v přímém ohrožení života z důvodu spolupráce s Armádou České republiky,“ stojí v otevřeném dopise

Signatáři v něm upozornili, že celá řada spolupracovníků české armády v Afghánistánu se obrací na veteránské i lidskoprávní organizace v České republice se žádostí o pomoc, neboť se bojí o život svůj a své rodiny.

Otevřený dopis směřovaný vládě, poslancům a senátorům podepsali mimo jiné bývalý vysoký představitel NATO a české armády Petr Pavel, bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová, biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon či herci Iva Janžurová, Jiří Suchý a Ondřej Vetchý. Připojili se rovněž vojáci, veteráni a organizace podporující veterány a cizince či Amnesty International.

Ministerstvo obrany má připravený speciální „záchranný“ program pro pomoc afghánským spolupracovníkům, kteří pomáhali českých vojákům v Afghánistánu a po stažení zahraničních jednotek se obávají pomsty Tálibánu.

Česko se postará o Afghánce, kteří pomáhali českým vojákům. Jde o životy

Vláda jednání o speciálním programu ale v pondělí přerušila. Po zapracování připomínek by se k němu měla vrátit na dalším zasedání. Materiál je zatím tajný a ministerstvo obrany proto zatím bližší podrobnosti programu nekomentovalo. Obecně se ale očekává, že by se měl týkat několika desítek Afghánců i s rodinami, většinou tlumočníků. Přesídlení nebo finanční pomoc podobně řeší i další spojenecké země.

Poslední čeští vojáci opustili Afghánistán na konci června. „Situace v zemi je velmi nestabilní, hnutí Tálibán nabývá na moci a obsazuje stále větší území,“ varovali signatáři dopisu.

Autoři jsou přesvědčení, že je povinností České republiky, jako sebevědomého suverénního státu, dostát svým lidskoprávním a bezpečnostním závazkům a nabídnout afghánským spolupracovníkům a jejich rodinám bezpečné útočiště před pronásledováním. „Je naší odpovědností tyto lidi zachránit a nabídnout jim azyl a podporu v integraci do české společnosti,“ píše se v dokumentu.

Jediným možným řešením je podle signatářů neprodleně spustit transparentní přesídlovací program, se kterým má Česko z minulosti už zkušenosti. „Jedná se o zásadní věc, která nesnese odkladu, neboť později již nemusí být tito lidé naživu,“ uvádí se v textu s tím, že hned několik organizací je připravených poskytnout příchozím své služby a na celém programu se aktivně podílet.

K situaci se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na nedávné schůzce s ministrem obrany Lubomírem Metnarem doporučil poskytnout pomoc těm, kdo v Afghánistánu pomáhali českým vojákům a kterým nyní hrozí zavraždění Tálibánem.

„Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt,“ uvedl Ovčáček.

inc natoaktual.cz