natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Afghánským tlumočníkům s rodinami nabídne Česko peníze a možnost azylu

  30. července 2021  10:40
  Vláda v pátek schválila speciální program na záchranu Afghánců a jejich rodin, kteří pomáhali českým vojákům v afghánské misi a po odchodu zahraničních jednotek se obávají pomsty radikálního hnutí Tálibán.  

  Mladý farmář v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Schválený dokument počítá s tím, že Česko Afgháncům, kteří působili převážně jako tlumočníci, nabídne finanční prostředky a možnost azylu i jejich rodinám.

  Podle premiéra Andreje Babiše bude program spuštěn co nejdříve. „Určitě budeme pomoc řešit okamžitě, šlo jen o oficiální schválení toho materiálu,“ prohlásil po jednání kabinetu.

  Konkrétní podrobnosti o programu vláda neuvedla s tím, že je kvůli povaze v utajovaném režimu.

  Podle ministerstva obrany je to z důvodu bezpečnosti a ochrany možných účastníků programu a není tak možné zveřejnit počty tlumočníků ani další přesnou specifikaci pomoci. “Přijetí programu neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu,” konstatoval mluvčí obrany Jan Pejšek.

  Obecně se ale očekává, že by se program měl týkat několika desítek Afghánců i s rodinami, většinou tlumočníků. Přesídlení nebo finanční pomoc podobně řeší i další spojenecké země.

  Poslední čeští vojáci opustili Afghánistán na konci června. Ministerstvo obrany potvrdilo, že úspěšné operační nasazení v Afghánistánu bylo přímo závislé na komunikaci, se kterou spojencům pomáhali místní obyvatelé. A ti i podle samotných vojáků mnohdy museli prokázat mimořádné kvality a odvahu.

  „Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země,“ vysvětlil ministr Metnar.

  Cílem je podle jeho slov umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

  Program je navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a zohledňoval i jejich individuální preference.

  Zachraňte tlumočníky, vyzývá iniciativa vládu k pomoci Afgháncům

  Řada osobnostní veřejného života, lidskoprávní organizace i vojáci a veteráni nebo herci tento týden vyzvali otevřeným dopisem vládu, aby připravovaný záchranný program na přesun afghánských spolupracovníků české armády z Afghánistánu spustila co nejdříve. Iniciativa příznačně pojmenovaná „Zachraňte tlumočníky“ varovala, že se bezpečnostní situace v Afghánistánu rychle zhoršuje.

  Radikální hnutí Tálibán v zemi stále sílí a obsazuje ovládá větší území. „Jedná se o zásadní věc, která nesnese odkladu, neboť později již nemusí být tito lidé naživu,“ uvedli v otevřeném dopise.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media