natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Za masivními kyberútoky stojí čínská armáda, tvrdí zpráva

  20. února 2013  13:12

  Za poslední vlnou kyberútoků má být jednotka čínské armády. | foto: NATO Photos

  Za masivními kyberútoky stojí čínská armáda, tvrdí zpráva

  Speciální jednotka čínské lidové armády je zodpovědná za stovky kyberútoků po celém světě, odhalila virginská bezpečnostní společnost Mandiant. I když je existence speciální jednotky přísně střeženým státním tajemstvím, společnost tvrdí, že hackerské útoky šíří z nenápadné budovy na Datongské ulici v šanghajské čtvrti Pudong.

  Jednotka „systematicky ukradla stovky terabajtů dat z minimálně 141 společností“, tvrdí Mandiant. Výsledky pátrání byly zveřejněny přesně týden poté, co americký prezident Barack Obama oznámil ve zprávě o stavu unie snahu posílit kybernetickou bezpečnost země.

  Společnost Mandiant zároveň uvedla, že hackeři jsou velmi dobře organizovaní. Speciální armádní jednotka sídlí v dvanáctipatrové budově se stovkami, možná tisíci zaměstnanci, a k dispozici mají špičkovou telekomunikační infrastrukturu z optických vláken poskytovanou společností China Telecom. Navíc existují důkazy o tom, že s kyberútoky je čínská vláda velmi dobře obeznámena.

  Kam dál?
  Obama podepsal nařízení na zlepšení kyberobrany (14.2. 2013)
  Americký prezident má novou mocnou kyberzbraň (5.2. 2013)

  Zdroj: The Hindu (Indie)

  ---

  Allen se velitelem sil NATO nestane

  Generál John Allen se už nebude nadále ucházet o post nejvyššího velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) a odchází do výslužby. Své rozhodnutí vysvětlil osobními důvody. Americký prezident Barack Obama musí na post hledat nového kandidáta.

  Allen, jenž minulý měsíc završil své devatenáctiměsíční působení v Afghánistánu, požádal o uvolnění ze služby, aby mohl trávit více času se svou rodinou.

  „Důvody mého rozhodnutí jsou čistě osobní. Na prvním místě je zdravotní stav mé ženy, která si mnoho vytrpěla a celých pětatřicet let stála při mně, a dále mé dvě milované dcery. Musím být s nimi, kdy mě nejvíc potřebují,“ vysvětlil své důvody Allen.

  Očekávalo se, že senát bez problémů Allena na postu nejvyššího velitele NATO v Evropě schválí. Prozatím není jasné, koho Bílý dům na pozici nominuje.

  Kam dál?
  Generál Allen nebude velitelem sil NATO, odejde do výslužby (20.2. 2013)
  Generál Allen zřejmě v čele sil NATO nestane, Bílý dům ho tam už nechce (14.2. 2013)
  Mariňák Allen nic neudělal, uzavřel Pentagon vyšetřování generálské aféry (23.1. 2013)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Nová ruská koncepce hlásá spolupráci s NATO

  Rusko v nové koncepci zahraniční politiky navrhuje se svými západními partnery spolupracovat jako se sobě rovnými, žádá však i bezpečnostní záruky ohledně raketových systémů v Evropě.

  Koncepce zahraniční politiky představená ruským prezidentem Vladimirem Putinem je oproti očekávání spíše umírněná. Ve vztahu k Severoatlantické alianci, kterou pokládá mnoho Rusů za post-sovětského dinosaura, jenž měl zůstat v propadlišti dějin společně s Varšavskou smlouvou, se Rusko bude chovat výhradně podle principů a norem mezinárodního práva.

  Zároveň však ruská koncepce žádá po Spojených státech právní záruky ohledně raketových systémů v Evropě. Moskva si chce být jistá, že rozmístěné rakety nemají za cíl vyvažovat ruský jaderný arzenál. 

  Kam dál?
  Analýza: NATO, Rusko a protiraketová obrana: hra pokračuje (13.6. 2011)

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  Evropské embargo na dovoz zbraní do Sýrie pokračuje

  Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie odhlasovali prodloužení embarga na dovoz zbraní znepřáteleným stranám syrského konfliktu. Původní zákaz platil do začátku letošního března. Kontroverzní hlasování však zanechalo Evropu názorově rozdělenou. Některé země by rády pomohly povstalcům proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, ostatní se obávají eskalace konfliktu.

  Syrská opozice naléhavě žádá Západ o pomoc, Spojené státy a EU však zastávají zdrženlivější postoj. „[Zrušení embarga] by vedlo k další eskalaci násilí a většímu počtu obětí,“ důrazně varoval německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Podle něj by se odstartovaly závody ve zbrojení. Velká Británie by naopak raději protivládní síly vyzbrojila.

  Kam dál?
  Analýza: Je to padouch, ale náš padouch: Do Sýrie tečou zbraně podle mustru studené války (30.7. 2012)
  Evropa přijala sankce proti Sýrii (10.5. 2011)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  V severním Mali byl zabit francouzský voják

  Výsadkář francouzské cizinecké legie byl zabit během bojů s islamisty v severním Mali, oznámil prezident François Hollande. Ministerstvo obrany uvedlo, že v náročné operaci se Francouzům podařilo zneškodnit dvacet bojovníků džihádu.

  Výsadkář cizinecké legie je druhým francouzským občanem zabitým od začátku bojů v této západoafrické zemi. V první den ofenzívy francouzská armáda přišla o pilota helikoptéry.

  Současná fáze bojové operace v horách Adrar des Iforas, kde se skrývají islamisté, je velmi delikátní, ale zároveň představuje „závěrečnou fázi operace“, uvedl Hollande.

  Kam dál?
  Analýza: Operace Serval: francouzský neokolonialismus nebo francouzský Afghánistán? (28.1. 2013)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media