Generál Allen nebude velitelem sil NATO, odejde do výslužby

20. února 2013  6:40
Dosavadní velitel koaličních si v Afghánstánu americký generál John Allen se nebude ucházet o post vrchního velitele sil NATO v Evropě, kam ho nominoval prezident Barack Obama. Allen chce odejít do výslužby.  
Generál John Allen | foto: Ministerstvo obrany USA

"Dnes jsem se sešel s generálem Johnem Allenem a přijal jeho žádost o odchod z armády do výslužby, aby mohl řešit zdravotní problémy ve své rodině," oznámil americký prezident Barack Obama.

V písemném prohlášení Obama uvedl, že Allenovi vyjádřil hlubokou osobní vděčnost za jeho "mimořádné služby" během doby, co vedl koaliční síly v Afghánistánu i za jeho působení u námořní pěchoty.

Vrchní velitel sil NATO v Evropě

Nejvyšší velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) je přímo zodpovědný za plánování operací vrchního velitelství Aliance v Evropě (SHAPE). Velitel na některém ze dvou strategických velitelství NATO slouží přibližně tři roky.
Post tradičně obsazují američtí generálové. Velitelství SHAPE je odpovědné za obranu rozsáhlé oblasti od severního Norska až po jižní Evropu, spadají pod něj Britské ostrovy, La Manche a Středozemní moře od pobřeží Atlantiku až po východní Turecko.

"Důvody pro mé rozhodnutí jsou osobní. Nechci zacházet do detailů, ale mým hlavním zájmem je zdraví mé ženy," uvedl sám generál. Velení v Afghánistánu předal 10. února svému nástupci Josephu Dunfordovi a nyní chce odejít.

Allen byl nedávno vyšetřován kvůli milostné aféře jiného amerického generála a bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse. Byl očištěn, když zvláštní vyšetřovací komise Pentagonu konstatoval, že se nedopustil žádných profesních pochybení.

Allen - ženatý otec dvou dětí, se dostal "do řečí" tak nějak náhodou, když se loni v listopadu provalila milostná aféra jeho kolegy Petraeuse. Ten udržoval poměr s Paulou Broadwellovou, dříve blízkou spolupracovnicí a také autorkou jeho životopisu. Petraeus na svůj post okamžitě rezignoval.

Na Allena se přišlo poté, co si jistá Jill Kelleyová z Floridy stěžovala vyšetřovatelům FBI na nepříjemné anonymní výhrůžné e-maily, které psala právě Broadwellová. Myslela si totiž, že Kelleyová je její sokyní kolem Petraeuse.

FBI při prověřování její e-mailové komunikace ale narazila také na zprávy, které si Kelleyová vyměnila právě s generálem Johnem Allenem, když v letech 2008 až 2011 sloužil na centrálním velitelství v Tampě. A některé e-maily měly být přinejmenším "koketní". Sám Allen jakékoliv pochybení od počátku odmítal. Jeho nominace na post vrchního velitele sil NATO v Evropě byla pozastavena a Bílý dům ji už neobnovil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.