Mariňák Allen nic neudělal, uzavřel Pentagon vyšetřování generálské aféry

23. ledna 2013  8:10
Velitel spojeneckých vojsk v Afghánistánu John Allen se nedopustil žádných profesních pochybení. Tak zní závěr zvláštní vyšetřovací komise Pentagonu, která očistila čtyřhvězdičkového generála od podezření, že se "nepatřičně stýkal" s jistou Jill Kelleyovou. Ta byla zapletena do milostné aféry kolem dalšího špičkového generála a šéfa CIA Davida Petraeuse.  
Generál John Allen | foto: Ministerstvo obrany USA

Na ukončení vyšetřování a očištění Allenova jména by měl brzy reagovat prezident Barack Obama. Ten totiž před vypuknutím skandálu nominoval Allena na vrchního velitele amerických a aliančních sil v Evropě. Po propuknutí aféry ale jeho kandidaturu pozastavil.

Vrchní velitel

Nejvyšší velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) je přímo zodpovědný za plánování operací vrchního velitelství Aliance v Evropě (SHAPE). Velitel na některém ze dvou strategických velitelství NATO slouží přibližně tři roky.

Post tradičně obsazují američtí generálové. Velitelství SHAPE je odpovědné za obranu rozsáhlé oblasti od severního Norska až po jižní Evropu, spadají pod něj Britské ostrovy, La Manche a Středozemní moře od pobřeží Atlantiku až po východní Turecko.

Allen - ženatý otec dvou dětí, se dostal "do řečí" tak nějak náhodou, když se loni v listopadu provalila milostná aféra dalšího vlivného amerického generála a v té době také šéfa CIA Davida Petraeuse. Ten udržoval poměr s Paulou Broadwellovou, dříve blízkou spolupracovnicí a také autorkou jeho životopisu. Petraeus na svůj post okamžitě rezignoval.

Na Allena se přišlo poté, co si jistá Jill Kelleyová z Floridy stěžovala vyšetřovatelům FBI na nepříjemné anonymní výhrůžné e-maily, které psala právě Broadwellová. Myslela si totiž, že Kelleyová je její sokyní kolem Petraeuse.

FBI při prověřování její e-mailové komunikace ale narazila také na zprávy, které si Kelleyová vyměnila právě s generálem Johnem Allenem, když v letech 2008 až 2011 sloužil na centrálním velitelství v Tampě. A některé e-maily měly být přinejmenším "koketní". Sám Allen jakékoliv pochybení od počátku odmítal.

Ministr obrany Leon Panetta poté nařídil důkladné interní vyšetřování Allenova případu. Inspekce nyní podle agentury Reuters případ uzavřela s tím, že Allen se nedopustil ničeho nevhodného.

Tím však celá záležitost ale nemusí ještě definitivně skončit. Pokud prezident Obama obnoví Allenovu nominaci na vrchního velitele sil NATO v Evropě, může Allen čelit ještě velmi nepříjemným otázkám během slyšení v americkém Senátu. Ten totiž musí nominaci potvrdit.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.