Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Když mrzne, tak nefungují, stěžuje si Rusko na objednané francouzské lodě

5. února 2013  16:23
Francouzská výsadková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

Když mrzne, tak nefungují, stěžuje si Rusko na objednané francouzské lodě

Dvě výsadkové lodě, které si Rusko od Francie objednalo za více než 1,6 miliardy dolarů, jsou podle ruských představitelů nefunkční už při teplotách -7°C. Ruský vicepremiér Dmitry Rogozin tento závažný nedostatek následně médiím potvrdil.

„Je to trochu podivné, že lodě určené pro výsadek pozemních sil v našich zeměpisných šířkách přestanou spolehlivě fungovat při teplotě sedm stupňů pod nulou,“ podotkl Rogozin na setkání ve vojenské akademii.

Rusko a Francie podepsaly smlouvu na nákup dvou lodí Mistral za 1,6 miliardy dolarů v červnu 2011. První loď má být dodána příští rok. Obchod už dříve ostře odsoudil Ivan Charčenko z vojensko-průmyslové komise a označil jej za „absurdní“.

Kam dál?
V NATO panuje napětí kvůli prodeji zbraní Rusku, tvrdí studie (11.5. 2012)
Francie připravena prodat Rusům vše krom kódů NATO a raket (11.1. 2012)

Zdroj: United Press International (USA)

---

Americký prezident má novou mocnou kyberzbraň

Nový utajovaný právní posudek ohledně použití rostoucího amerického kyberarzenálu došel k závěru, že americký prezident Barack Obama disponuje velmi širokou pravomocí – může zahájit preventivní útok, pokud Spojené státy zachytí věrohodné důkazy o digitálním útoku mířeného zvenčí.

Tento posudek je jedním z celé řady dalších závěrů, které společně tvoří základ pro stanovení prvních národních pravidel, jež definují, jak se mohou vojenské složky bránit nebo provádět protiúder v případě kyberútoku. Nová pravidla také stanoví, jak zpravodajské služby budou moci na dálku vyhledávat v počítačových sítích kyberstopy, které by naznačovaly možný útok na Spojené státy, a pokud to prezident schválí, tak i provést kybernetický protiúder pomocí destruktivních kódů i bez vyhlášení války.

Prezident Obama ve svém úřadu zatím využil mocné kyberzbraně jen jednou – v operaci nazvané Olympijské hry, kdy nařídil zintenzivnit série kyberútoků na íránská jaderná zařízení.

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Francouzi chtějí předat dobyté Timbuktu africkým jednotkám co nejdříve

Francie oznámila, že brzy předá bezpečnost v malijském městě Timbuktu africkým vojenským silám. Francouzské stíhačky Mirage a Rafale pokračují v leteckých náletech na útočiště islamistů na severu Mali, zatímco v již osvobozených městech by Francouzi rádi viděli africké vojáky. „Chtěli bychom, aby nás vojáci Africké unie vystřídali v dobytých městech co nejdříve,“ prohlásil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius a dodává, že „k předání Timbuktu může dojít velmi brzy. Pracujeme na tom.“

Islamisté, kteří sever Mali deset měsíců ovládali, se před francouzským postupem uchýlili zejména do horského regionu Kidal u alžírské hranice. Právě zde tuarežské osvobozenecké hnutí MNLA v pondělí zadrželo dva klíčové islamisty, Mohameda Músu al Mustafu, který v Timbuktu zavedl přísný řád šaría, a Oumeiniho Babu Ahmeda napojeného na al-Káidu. Tuarégové slíbili Francouzům pomoc v boji proti islamistům a jsou ochotni jednat s vládou v Bamaku o mírovém řešení severomalijské otázky.

Kam dál?
Francouzské a maliské jednotky ovládly letiště v Timbuktu (28.1. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Íránská superstíhačka je jen laciná atrapa

Íránský režim se vší pompou v rámci oslav 34. výročí islámské revoluce představil supermoderní stíhací letoun Káhir-313. Má ztělesňovat chloubu íránského technologického pokroku, být neviditelný pro nepřátelské radary a dokáže rozpoutat peklo pro své nepřátele, tvrdí Íránci. Podle leteckých expertů má však jeden problém. Káhir-313 je údajně jen pouhá atrapa.

Výkřik íránského leteckého inženýrství, který si podle slov prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda klade za cíl „dobýt vrcholy“, podle expertů působí, jako by byl vyroben celý z plastu. „Kokpit je navíc velmi malý, pilot se do něj sotva vejde,“ tvrdí David Cenciotti, expert z předního časopisu The Aviationist. „Celý ten stroj je malý. Tak malý, že všechny moderní prvky, kterými se podle Íránců má pyšnit, se do něj nevejdou,“ soudí John Reed z Foreign Policy.

Zdroj: The Atlantic Wire (USA)

---

Pentagon: Američané by měli v Afghánistánu zůstat (VIDEO)

Civilní i vojenské špičky amerického Pentagonu si přejí, aby americké jednotky zůstaly v Afghánistánu i poté, co skončí společná mise Severoatlantické aliance v prosinci příštího roku. Vysocí zástupci amerického ministerstva obrany však zdůraznili, že ještě nepadlo definitivní rozhodnutí.

Odstupující ministr obrany Leon Panetta a šéf sboru náčelníků štábů americké armády generál Martin Dempsey trvají na strategickém partnerství s Afghánistánem a citují rozhodnutí hlav států zemí NATO z loňského summitu v Chicagu, že dlouhodobá podpora této válkou zmítané země se neobejde bez vojenské asistence.

„V Chicagu jsme se zavázali k trvalé přítomnosti v Afghánistánu a já věřím, že prezident Spojených států udělá vše proto, abychom mohli závazkům z Chicaga dostát,“ prohlásil Panetta.

Kam dál?
USA v Afghánistánu nejspíš nechají tisíce vojáků i po roce 2014 (4.1. 2013)
USA vyjednávají o setrvání jednotek v Afghánistánu i po roce 2014 (20.11. 2012)

Zdroj: Pakistan Observer (Pákistán)

Celý rozhovor s ministrem Leonem Panettou a generálem Martinem Dempseym v pořadu NBC Meet the press můžete shlédnout zde:

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

zuk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.