Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ve Skotsku odstartuje vojenské cvičení NATO

Vydáno 03.04.2015

Britská námořní základna Clyde u Faslane ve Skotsku. Ilustrační foto. | foto: UK MOD

Ve Skotsku odstartuje vojenské cvičení NATO

Ve Velké Británii příští týden začne jedno z největších aliančních vojenských cvičení v Evropě nazvané Joint Warrior. To se u skotského pobřeží odehrává dvakrát ročně – v dubnu a říjnu. Akce je plánovaná na období mezi 11. a 24. dubnem a zúčastní se jí 18 států s celkovým počtem 55 ponorek a vojenských lodí, 70 letounů a 13 tisíc lidí.

Součástí cvičení bude také pravidelné rušení signálu GPS, které však bude omezeno jen na určitý prostor.

Kam dál?
Válečné hry Východu a Západu. Ruská cvičení jsou neporovnatelně větší (19. 3. 2015)
Flotila NATO vplula do Černého moře, zkusí boj proti ponorkám a letounům (4. 3. 2015)

Zdroj: BBC News (Velká Británie)

---

Rusko pohrozilo jadernými zbraněmi kvůli Krymu a Pobaltí

Rusko pohrozilo užitím jaderných zbraní proti USA a členským státům NATO kvůli situaci na Krymu a v Pobaltí. Tyto informace vyplynuly ze schůzky mezi americkými vojenskými a zpravodajskými představiteli a bývalými zástupci ruské zpravodajské agentury FSB a bývalými ruskými vojenskými generály, kteří měli instrukce k jednání přímo z Kremlu. Schůzka se odehrávala v saském Torgau.

Ruští zástupci na schůzce uvedli, že Moskvě nevyhovuje zvýšená vojenská přítomnost NATO v baltských státech a že jakýkoliv pokus Aliance navrátit Krym Ukrajině bude považován za přímý útok na Rusko. Právě Pobaltí je možným dalším místem, kde Rusko zvažuje využití podobné destabilizující taktiky, jakou použilo na Ukrajině.

Kam dál?
Expert: Rusko se může cvičeními u Baltu připravovat na útok (24.2. 2015)
Všichni za jednoho, ujišťuje šéf NATO pobaltské země kvůli Rusku (20.11. 2014)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Bulharské COE krizového managementu získalo akreditaci NATO

Centrum výjimečnosti (COE) krizového managementu a odpovědí na katastrofy sídlící v Bulharsku získalo oficiální akreditaci Severoatlantické aliance. Akreditaci udělila Severoatlantická rada poté, co instituce splnila požadavky Vojenského výboru NATO.

Akreditace umožní centru vystupovat jako vojenské těleso s mezinárodním statusem. Cílem centra je posílení schopností NATO v krizovém managementu a schopnosti zvolit vhodnou odpověď na různé katastrofy.

Kam dál?
V Bulharsku vznikne námořní velitelství NATO (2.3. 2015)
Stoltenberg: Bulharsko posiluje NATO (22.1. 2015)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Ruské lodě na bývalé norské arktické základně vyvolávají rozruch

Tři ruské lodě zakotvily na bývalé tajné norské námořní základně v arktické oblasti, a vyvolaly tím jisté obavy vojenských expertů. Námořní základnu Olavsvern Norsko uzavřelo v roce 2009 kvůli mizejícím obavám z Ruska a jeho Severní flotily na blízkém poloostrově Kola. Svůj strategický význam ale opět získala kvůli napětí mezi NATO a Ruskem.

Základnu koupili právě Rusové poté, co se NATO s norskou armádou rozhodlo ji nabídnout na internetu. Norsko se tímto okradlo o kritický opěrný bod na severu země, vinou čehož musí ponorky plout stovky mil navíc, aby mohly region bránit. „Vlastník základny na ní může dělat, co uzná za vhodné, a armáda nemá pravomoc s tím něco udělat,“ prohlásil poradce norského ministra obrany Audun Halvorsen.

Kam dál?
Norsko: Vztah s Ruskem se nevrátí do normálu, ten neexistuje (26.2. 2015)
Švédsko znovu vojensky obsadí strategický ostrov v Baltském moři (17.3. 2015)

Zdroj: NDTV (Indie)

---

Íránská dohoda o jaderném programu je zároveň kritizována i chválena

Nově uzavřená rámcová dohoda mezinárodního společenství s Íránem o jeho jaderné síle je kritizována, objevují se ale i pozitivní názory. Izrael vnímá smlouvu jako přímé ohrožení svojí existence, pro americké Republikány je smlouva také nevyhovující. „I Neville Chamberlain uzavřel lepší dohodu s Hitlerem,“ nechal se slyšet senátor Republikánské strany Mark Kirk.

Vyjednávající však byli spokojeni s tím, jak dobře spolupráce v Lausanne probíhala. Smlouva by podle Bílého domu měla zabránit tomu, aby si Írán začal pořizovat nové jaderné zbraně. „V případě porušení smlouvy bude možné opětovně zavést sankce,“ dodal francouzský prezident François Hollande.

Kam dál?
Jednání o íránském jaderném programu se vyvíjí slibně, překážky zůstávají (27.3. 2015)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

gen; natoaktual.cz