natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Flotila NATO vplula do Černého moře, zkusí boj proti ponorkám a letounům

    4. března 2015  19:47
    Flotila válečných lodí NATO vplula ve středu do vod Černého moře. Společně s rumunským, bulharským a tureckým námořnictvem bude v oblasti nacvičovat protiponorkové a protiletadlové operace, oznámilo alianční velitelství.  

    Stálá námořní skupina NATO. Ilustrační snímek. | foto: MARCOM

    Námořní manévry byly v oblasti naplánovány už před časem a zapojí se do nich šestice válečných lodí z takzvané „druhé stálé námořní skupiny NATO“ (SNMG2 - Standing NATO Maritime Group 2).

    “Výcvik, který bude probíhat s našimi spojenci v Černém moři, nás má připravit na splnění případných operací, které může NATO vyžadovat ke splnění svých závazků v rámci kolektivní obrany,“ uvedl velitel skupiny, americký kontraadmirál Brad Williamson.

    Společně s tureckým, bulharským a rumunským námořnictvem mají válečné lodě procvičovat celé spektrum operací, zaměří se ale především na protiponorkový a protiletadlový boj nebo obranu před útoky malých rychlých člunů.

    Skupinu v současné době tvoří šestice plavidel: vlajkovou lodí je americký raketový křižník USS Vicksburg, nedávno zmodernizovaná kanadská fregata HMCS Fredericton, turecká fregata TCG Turgutreis, německý podpůrný tanker FGS Spessart, italská raketová fregata ITS Aliseo a rumunská ROS Regina Maria.

    Ostře sledované manévry

    „Nasazení SNMG2 do Černého moře je plně v souladu s mezinárodními úmluvami jako plánovaná návštěva na podporu výcviku a zajištění černomořských spojenců,“ informovalo alianční velitelství pro námořní operace (MARCOM) s tím, že se skupina do konce března vrátí zpět do Středozemního moře a bude pokračovat v hlídkování v oblasti.

    Rozsáhlé manévry mají rovněž pomoci rozptýlit obavy členských států NATO v oblasti, vyvolané ruskou anexí Krymu a konfliktem na Ukrajině, že je Aliance připravena jim přispěchat na pomoc v případě ohrožení.

    Právě na Krymu podle představitelů NATO Rusko v posledních měsících soustředilo velké množství vojenských sil. V uplynulých měsících byly zaznamenány případy, kdy ruské vojenské letouny nalétavaly provokativně blízko americkým i kanadským plavidlům, které se v Černém moři střídaly v hlídkování.

    Vrchní velitel sil NATO Philip Breedlove varoval, že Moskva nechala na poloostrově rozmístit velké množství protiletadlových a protilodních raketových systémů. „Zaznamenali jsme, že pokud jde o zbraňové systémy, byl Krym poměrně významným způsobem proměněn,“ řekl.

    Rusko vyslalo letouny

    Nově rozmístěné zbraňové systémy jsou podle jeho slov schopné zasáhnout cíle prakticky v celé oblasti Černého moře. Už v dřívějším prohlášení Breedlove uvedl, že Moskva na Krym přesunula také mobilní taktické balistické střely Iskander (v kódu NATO označované jako SS-26 Stone), schopné zasáhnout cíle až na vzdálenost 500 kilometrů.

    Ruská média, jako například státem vlastněný Sputnik News, označila manévry „za posilování vojenské přítomnosti NATO v oblasti“ s tím, že pohyb aliančních plavidel už zkontrolovaly ruské stíhací letouny a bombardéry, kterým „podařilo překonat protivzdušnou obranu“ plavidel.

    „Tři stíhače Su-30 a čtyři bombardéry Su-24 bombardéry provedly kontrolní letynad těmito plavidly z letecké základny Novofedorovka,“ informovala ruská agentura RIA Novosti.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media