Stoltenberg: Cvičení NATO budou pokračovat navzdory hrozbě koronaviru
NATO chce pokračovat v rozsáhlých vojenských cvičeních navzdory obavám, které přináší šíření koronaviru, sdělil generální tajemník Jens Stoltenberg agentuře AFP. Aliance má na letošní rok naplánováno přes 20 cvičení, včetně akce Defender Europe, jíž se má zúčastnit až 37 000 vojáků. Podle Stoltenberga však zároveň probíhají přípravy plánů pro případ masivního šíření nemoci.
„Samozřejmě situaci velmi pečlivě sledujeme, protože to může mít důsledky také pro NATO,“ řekl k hrozbě koronaviru Stoltenberg a dodal, že Aliance je připravena posílit ochranná opatření, pokud si to situace vyžádá.
Členským státem s nejvyšším výskytem nemoci je momentálně Itálie, která eviduje více než 2 500 potvrzených případů a 80 úmrtí. V současné době se v zemi odehrává ponorkové cvičení Dynamic Manta a připravuje se pětidenní cvičení v oblasti elektronického boje.
Kam dál?
Americká armáda začala testovat nové rekruty na koronavirus (4.3. 2020)
Zdroj: The Defense Post (USA)
---
Zaměstnankyně Pentagonu nejspíše sdílela utajené informace s Hizballáhem
Jedenašedesátiletá Mariam Taha Thompson byla zadržena americkou FBI na základně v Erbílu v Iráku a následně obviněna kvůli podezření z prozrazení utajovaných informací. Ty měla předat Libanonci napojenému na hnutí Hizballáh. Thompson pracovala na americkém ministerstvu obrany jako lingvistka.
Podle vyjádření ministerstva obsahovaly uniklé informace také jména lidí, kteří s Američany spolupracovali, jejich fotografie a další informace, které Thompson nepotřebovala k výkonu své běžné pracovní náplně. K prozrazení těchto informací ji měl vést milostný zájem o Libanonce. Podle svých slov však netušila, že jde o osobu napojenou na hnutí Hizballáh, které Spojené státy od roku 1997 považují za teroristickou organizaci.
Kam dál?
USA provedly úspěšné nálety na milici podporovanou Íránem (30.12. 2019)
Zdroj: Al-Džazíra (Katar)
---
Americké vesmírné síly chtějí zaměstnat co nejvíce žen
Americké vesmírné síly zřejmě budou k ženám nejpřívětivější složkou ozbrojených sil USA. Podle generála Clintona Corsiera, který byl výstavbou vesmírných sil pověřen, hledají jeho lidé způsoby, jak nabídnout budoucím příslušnicím větší pracovní flexibilitu a podmínky vyhovující i rodinnému životu. Podle Corsiera by se měly začlenění žen a diverzita sboru stát jedněmi z hlavních hodnotových pilířů vznikající ozbrojené složky.
Corsier také představil šestnáct pracovních specializací, které budou vesmírné síly nabízet. Týkají se většinou vědních, technických a technologických disciplín, v nichž mají ženy tradičně nižší zastoupení.
Dobré podmínky však podle něj mohou množství expertek do vojenských služeb nalákat. První ženy přitom již vesmírné síly na předních pozicích mají. Ředitelkou pro lidské zdroje se stala Patricia Mulcahy a ředitelkou vesmírných programů je pak generálka Nina Armagno.
Kam dál?
Americké vesmírné síly mají za sebou první důležitou akci (21.1. 2020)
Zdroj: Military.com (USA)
---
Kanadská armáda se připravuje na pandemii koronaviru
Podle náčelníka kanadského generálního štábu Jonathana Vance se kanadské ozbrojené síly začaly připravovat na hrozbu pandemie koronaviru. Nový rozkaz uvádí armádu do pandemické pohotovosti a zavádí opatření, která by měla bránit rozšíření viru po Kanadě i v řadách vojáků. Už nyní se kanadská armáda připravuje například na situaci, kdy čtvrtina jejích vojáků nebude moci nastoupit do služby. Omezeny byly také cesty vojáků mezi základnami a do zemí, kde se s koronavirem potýkají.
V Kanadě je nyní hlášeno 30 nemocných.
Kam dál?
Koronavirus se šíří. USA pozastavily společné aktivity s jihokorejskou armádou (27.2. 2020)
Zdroj: Global News (Kanada)
---
Koronavirus ohrožuje výrobu F-35
Výrobní linka firmy Lockheed Martin na nové americké letouny F-35 v Japonsku pozastaví výrobu kvůli obavám z koronaviru. Japonsko nyní hlásí přes tisíc nakažených. Dvanáct lidí zde na tuto nemoc již zemřelo. Další výrobní linka, která je nemocí ovlivněna, se nachází v Itálii, kde bylo zaměstnancům nařízeno pracovat z domova. Itálie je největším ohniskem koronaviru v Evropě s více než 2 500 potvrzenými případy a 80 úmrtími.
Výroba nového letounu je přitom na zapojení partnerů po celém světě založena. Problémům se věnuje už i americké ministerstvo obrany, které je dle slov svého mluvčího „připraveno reagovat dle aktuální situace.“
Kam dál?
Éra F-35 přichází. Budou americké blesky střežit i Česko? Možná (29.2. 2020)
Zdroj: Business Insider (USA)