Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americké vesmírné síly mají za sebou první důležitou akci

21. ledna 2020  22:39
Výtvarná vizualizace situace na oběžné dráze Země | foto: NASA

Americké vesmírné síly mají za sebou první důležitou akci

Nově vytvořené velitelství amerických vesmírných sil má úspěšně za sebou bojový křest, když včas zaznamenalo íránský raketový útok na americké základny v Iráku a tamní jednotky varovalo. Která ze složek systému, již kosmické síly nejspíše zdědily ještě z dob svého zařazení pod vzdušnými silami, byla použita, nebylo uvedeno. Nejspíše se však jednalo o infračervený satelitní sledovací systém SBIRS (Space-Based Infrared System).

Už den poté, co k útokům došlo, se americký prezident Donald Trump nechal slyšet, že jsou americké jednotky chráněny „dobře fungujícím systémem včasného varování“. Původní zprávy mluvily o tom, že íránský útok nezpůsobil v amerických řadách žádná zranění. Později Američané uvedli, že bylo zraněno a evakuováno 11 vojáků. Žádný z nich by však neměl být zraněn těžce.

Kam dál?
Úder na Írán? Žádná brnkačka. Na americké letouny čekají americké letouny (8.1. 2020)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Při útoku na jemenskou vojenskou základnu zemřelo 111 lidí

Útok na vojenskou základnu Al-Estikbal ve městě Marib v Jemenu si vyžádal již 111 obětí, což z něj dělá jeden z nejkrvavějších útoků od začátku jemenského konfliktu. Vláda z útoku viní povstaleckou skupinu Hutíů. Při útoku byla raketou zasažena mešita, kde se vojáci právě scházeli k modlitbě.

Pět let trvající válka mezi Saúdy podporovanou jemenskou vládou a Íránci podporovanými Hútíi přinesla již asi 100 000 mrtvých a způsobila jednu z nejhorších humanitárních krizí posledních let. Více než 11 milionů lidí jen stěží shání jídlo a téměř čtvrt milionu sužuje hladomor.

Kam dál?
Nad Jemenem byl sestřelen americký dron Reaper (18.6. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Saúdskoarabská armáda chce nabídnout více prostoru ženám

V rámci takzvané Vize 2030, jejímž cílem je posílení práv a postavení saúdskoarabských žen, chtějí saúdskoarabské ozbrojené síly umožnit ženám dosáhnout vyšších hodností, a to až do hodnosti nadrotmistra. Byla proto založena první ženská sekce saúdskoarabských ozbrojených sil, kam budou tyto ženy postupně zařazovány.

Kam dál?
USA pošlou 200 vojáků, radary a protiraketovou baterii do Saúdské Arábie (27.9. 2019)

Zdroj: Arab News (Saúdská Arábie)

---

Maroko a NATO jednaly o další spolupráci

Vojenští zástupci Maroka a Severoatlantické aliance se sešli, aby projednali pokračování vzájemné spolupráce. Oznámil to marocký generální štáb. Součástí jednání byly také přípravy na Alianční cvičení REGEX 20, které má v Maroku proběhnout letos v listopadu. Cvičení je zaměřeno především na plánování a přípravu jednotek.

Maroko úžeji spolupracuje s NATO od roku 2016. Od roku 2017 pak s Aliancí spolupracuje také na posílení kybernetické bezpečnosti.

Kam dál?
Stoltenberg uvítal pokračující sbližování Bosny a Hercegoviny s NATO (14.1. 2020)

Zdroj: China.org.cn (Čína)

---

Americké jednotky v Německu v ohrožení? Nakonec šlo o planý poplach

Magazín Newsweek zveřejnil informaci, že americké jednotky v Německu čelí bezprostřední hrozbě ze strany jordánského extrémisty. Tisková kancelář amerických sil v Evropě tuto zprávu nejdříve potvrdila a sdělila, že „v sobotu večer byla identifikována a vyšetřena potenciální hrozba“, ovšem s tím, že nešlo o hrozbu bezprostřední.

Informace se na veřejnost dostala poté, co americký voják zveřejnil na Facebooku screenshot předběžného varování, jehož účelem je upozornit velitele na možná nebezpečí. Na základnách byl proto v souladu s tímto varováním dočasně navýšen stupeň ostražitosti. Nakonec se však ukázalo, že žádná skutečná hrozba nejspíše neexistovala.

Kam dál?
Dva příslušníci amerického letectva byli v Německu nalezeni mrtví (16.1. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.