Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Koronavirus se šíří. USA pozastavily společné aktivity s jihokorejskou armádou

27. února 2020  15:45
Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Koronavirus se šíří. USA pozastavily společné aktivity s jihokorejskou armádou

Spojené státy americké a Jižní Korea odložily společné vojenské cvičení. Chtějí tak omezit šíření koronaviru, jehož výskyt se již zdaleka neomezuje jen na Čínu. První případ v Jižní Americe potvrdila Brazílie, první nakažené hlásí také Pákistán, Švédsko, Norsko, Řecko, Rumunsko či Alžírsko. Ve Spojených státech se navíc objevují první nemocní, u nichž neleze vystopovat kdy a kde k jejich nakažení došlo. Americký prezident Donald Trump však uvedl, že Spojené státy jsou plně připraveny virové nákaze čelit.

Jižní Korea nyní hlásí 1 595 nakažených, což je druhý nejvyšší počet po Číně. Jedním z nich je také třiadvacetiletý americký voják sloužící nedaleko města Daegu. V současnosti je po celém světě hlášeno 80 000 případů, naprostá většina z nich v Číně. Dalšími většími ohnisky jsou krom Jižní Koreje také Itálie a Írán. Spojené státy nyní evidují 59 nemocných. Většina z nich se nakazila na japonské výletní lodi.

Kam dál?
Koronavirus možná ovlivní jihokorejsko-americká cvičení (25.2. 2020) 

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

V Bruselu se setkali šéfové NATO a Červeného kříže

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal v ústředí NATO v Bruselu prezidenta správní rady Mezinárodního červeného kříže Petera Maurera. Hlavním účelem schůzky byla debata o vztazích mezi oběma organizacemi.

Podle Stoltenberga je vzájemná spolupráce pro NATO velmi přínosná. Zdůraznil společná cvičení a pomoc MČK při tvorbě aliančních pravidel sloužících k ochraně civilistů, která členské země schválily v roce 2016. Po setkání s generálním tajemníkem vystoupil Maurer také před Severoatlantickou radou.

Kam dál?
Důvěra v NATO prudce klesla (10.2. 2020)

Zdroj: NATO

---

NATO přislíbilo další pomoc ukrajinské armádě

Severoatlantická aliance chce i nadále podporovat Ukrajinu, a to především pokud jde o pomoc s budováním její armády, oznámil zástupce ředitele styčné kanceláře NATO na Ukrajině Christopher Duggan.

„Krym musí zůstat v centru naší pozornosti. Od jeho nezákonné a nelegitimní anexe uplynulo šest let, ale naše Aliance i nadále vysílá jasný vzkaz: tuto anexi neuznáváme a neuznáme ji ani v budoucnu,“ uvedl Duggan. Sdělil také, že Aliance nepřehlíží porušování občanských práv, kterého se dopouští okupační orgány na Krymu, naopak, je si tohoto jednání dobře vědoma.

Kam dál?
Ukrajina začala využívat akviziční systém NATO (28.1. 2020)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

USA: K elitním zeleným baretům nejspíše nastoupí první žena

Příslušnice americké národní gardy je na dosah úspěšnému dokončení kvalifikačního kurzu pro příslušníky speciálních sil. Pokud se jí to povede, stane se první ženskou členskou „zelených baretů“ v dějinách. Již v minulosti několik žen úspěšně splnilo třítýdenní selekční kurzy. Dokončení ročního kvalifikačního kurzu se však žádné z nich dosud nepovedlo.

Kvalifikační kurz je pro ženy přístupný od roku 2016. Trvá 53 týdnů rozdělených na šest fází, v nichž se vojáci učí jazyky, speciální taktiky boje v malých skupinách a další potřebné znalosti. Jeho vrcholem je pak cvičení známé jako Robin Sage, které získané dovednosti testuje. Jde o jeden z nejtěžších výcvikových programů v americké armádě.

Kam dál?
První žena v historii splnila zkoušky americké elitní jednotky SEAL (12.12. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Afghánistán hlásí prvního pacienta s koronavirem

Poté, co byl v afghánské provincii Herát u hranic s Íránem ohlášen první výskyt koronaviru, se země připravuje na možnou epidemii. Od té doby bylo v této provincii nahlášeno dalších sedm lidí, jež se mohli chorobou nakazit, a tři další hlásí blízké provincie Farah a Ghor. V sousedním Íránu zemřelo na následky nemoci již 16 lidí a desítky dalších jsou nakaženy.

Afghánská vláda zastavila lety do Íránu a uzavřela také pozemní hranici. Tu však podle odhadů každý den ilegálně překročí asi 3 000 lidí. Příprava probíhá také v jednotlivých regionech. Na ni by Afghánistán potřeboval 3,5 milionu dolarů. Odlehlejší oblasti se potýkají s nedostatkem vybavení a ochranných pomůcek.

Kam dál?
Česko do misí vyšle méně vojáků, stáhne polovinu sil z Afghánistánu (20.2. 2020)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.