Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA provedly úspěšné nálety na milici podporovanou Íránem

30. prosince 2019  12:27
Příznivci Hizballáhu v Libanonu (ilustrační foto)
Příznivci Hizballáhu v Libanonu (ilustrační foto) | foto: readyokaygo.org

USA provedly úspěšné nálety na milici podporovanou Íránem

Americká armáda zabila nejméně 25 bojovníků milice Katáib Hizballáh, kterou podporuje Írán, na území Iráku a Sýrie. Podle Pentagonu se jednalo o „obranné údery“ poté, co byl na irácké základně zabit americký civilní kontraktor. „Nenecháme Islámskou republiku Írán, aby ohrožovala americké muže a ženy,“ prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo po schůzce s prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle iráckých zdrojů provedly USA tři nálety na území Iráku, při nichž zemřeli nejméně čtyři velitelé milice. Jeden z úderů měl mířit přímo na velitelství Katáib Hizballáh na hranici se Sýrií. Podle Pentagonu byly také zaměřeny další dvě pozice v Sýrii.

Kam dál?
Írán má na Blízkém východě nad USA navrch (7.11. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Americkou armádu čeká masivní zvýšení platů

Americký Kongres i Bílý dům podepsaly zvýšení platů amerických vojáků o 3,1 % od prvního ledna roku 2020. K poslednímu přidání v podobném rozsahu došlo naposledy v roce 2010. Čísla jsou založena na očekávaném zvýšení platů v civilních sektorech tak, aby vojáci drželi krok se soukromými zaměstnanci.

Vypadá to, že se američtí vojáci nebudou muset o své platy obávat ani v blízké budoucnosti. V roce 2021 je opět navrženo přidání o dalších 3,1 %. Tento krok má zatím podporu u prezidenta i v Kongresu.

Kam dál?
Americká armáda připravuje největší nasazení svých vojsk v Evropě (11.12. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Německo uvažuje o vyslání více vojáků do Sahelu

Německo by mělo zvážit rozšíření mandátu svých vojáků na misi v africkém Sahelu, prohlásila německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer.

V současné době je v Sahelu nasazeno okolo 1 100 německých vojáků v rámci mise OSN a výcvikové mise Evropské unie. Jejich mandát však nepovoluje účast na protiteroristických operacích.

Francie, která má v regionu nejvíce vojáků, již několikrát žádala o silnější zapojení Německa. Německo se nemůže „vykroutit“ ze zodpovědnosti za tento region, který se stal centrem terorismu a migrace, prohlásila Kramp-Karrenbauer.

Kam dál?
Německá ministryně obrany volá po prodloužení mise v Afghánistánu (3.12. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bundeswehr potřebuje nové vybavení, říká parlamentní komisař pro armádu

Nasazení německých vojáků nemůže dlouhodobě nahradit chybějící výstroj, uvedl parlamentní komisař pro německé ozbrojené síly Hans-Peter Bartels v rozhovoru pro Tagesspiegel. Bundeswehr podle něj potřebuje vše od transportních helikoptér po nový systém protivzdušné obrany. Brání tomu však vnitřní „struktury“ a „procesy“, které potřebují reformu.

Bartels dále okomentoval chystané cvičení Severoatlantické aliance Defender 2020, během nějž by se mělo Německem přesouvat přes 20 tisíc amerických vojáků. Bude to podle něj zkouška nového velitelství sil podpory v Ulmu.

Komisař také uvedl, že Německo se bude muset více zapojit v oblasti Sahelu. Naopak vyslání námořnictva do Jihočínského moře by podle něj nemělo být prioritou.

Kam dál?
Německá armáda bude mít po sto letech opět rabíny (12.12. 2019)

Zdroj: Tagesspiegel (Německo)

---

Tálibán souhlasí s klidem zbraní v Afghánistánu

Rada hnutí Tálibán odsouhlasila dočasné příměří v Afghánistánu, aby umožnila podepsání mírové smlouvy se Spojenými státy, které příměří vyžadují. Tálibán však neuvedl, kdy klid zbraní nastane, a Bílý dům toto rozhodnutí zatím nekomentoval.

USA po Tálibánu požadují, aby se Afghánistán nestal útočištěm mezinárodního terorismu. Poté by mohlo být staženo všech dvanáct tisíc amerických vojáků, kteří jsou momentálně v zemi nasazeni. Největší otázkou vyjednávání zůstává nastavení vztahu mezi Tálibánem a afghánskými bezpečnostními silami.

Kam dál?
Američtí představitelé opakovaně lhali ohledně války v Afghánistánu, píše Washington Post (10.12. 2019)

Zdroj: AP (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.