Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Nezávislé Skotsko by „nebylo automaticky“ členem NATO, říká Stoltenberg

Vydáno 14.03.2017

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Nezávislé Skotsko by „nebylo automaticky“ členem NATO, říká Stoltenberg

Analýza natoaktual.cz

V případě volby osamostatnění by se Skotsko nestalo automaticky členem Severoatlantické aliance, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Opuštění Velké Británie by znamenalo také vystoupení z organizace, prohlásil Stoltenberg poté, co zveřejnila plány na vyhlášení druhého referenda o nezávislosti skotská první ministryně Nicola Sturgeon.

Je samozřejmě možné o členství v Alianci požádat, o přijetí by pak rozhodovali všichni spojenci na základě konsensu, dodal generální tajemník.

Kam dál?
Po odchodu Británie zřizuje EU velitelství pro výcvik (7.3. 2017)

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Loňský růst rozpočtů členů NATO maskuje rozdíly

Značné rozdíly mezi jednotlivými členy ukrývá souhrnný nárůst výdajů na obranu, který v loňském roce vykázaly členské státy Severoatlantické aliance. Napětí v otázce zvyšování příspěvků na společnou obranu, zdůrazňované prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem, by tak mohlo přetrvat.

Factbox natoaktual.cz

Financování NATO
(pdf, česky, vyd. 2013)

Poprvé od roku 2009 došlo k růstu, když celkové výdaje na obranu členů NATO stouply z 2,4 % HDP v roce 2015 na 2,43 % HDP v roce loňském. Evropské státy utratily na svou obranu průměrně 1,47 % HDP, zatímco USA vydaly 3,61 %. V Evropě splnily alianční závazek k výdajům pouze Estonsko, Řecko, Polsko a Velká Británie.

Kam dál?
Německý ministr zahraničí pochybuje o 2 % na obranu (2.3. 2017)
Pence: Členové NATO musí zvýšit své příspěvky (20.2. 2017)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Litva varuje před „informačním bojištěm“ v Pobaltí

Moskevské dezinformační operace ve vztahu k brzkému nasazení jednotek Severoatlantické aliance do baltských zemí analyzuje zvláštní zpráva odboru strategické komunikace litevských ozbrojených sil. Podrobná analýza probíhajících kampaní propagandy hovoří o „informačním bojišti“ a popisuje využívané úskoky a narážky připravované Ruskem. Intenzita kampaně se stupňuje, praktikám uváděným ve zprávě nazvané „Nasazení – dezinformační ofenzíva“ budou brzy čelit přijíždějící jednotky NATO.

Kam dál?
Proč falešná zpráva o znásilnění vojáky NATO v Pobaltí propadla (24.2. 2017)

Zdroj: IHS Jane’s (Velká Británie)

---

Představitelé NATO a EU vyzývají Erdogana ke snížení napětí

Pro obviňování nizozemských politiků z nacistických praktik se k německé kritice tureckého prezidenta Recepa Erdogana připojili představitelé Evropské unie a Severoatlantické aliance. Erdogana varují před další eskalací roztržky. „Nacismus je na Západě stále široce rozšířen,“ prohlásil Erdogan poté, co holandská vláda zabránila tureckým ministrům vést v Nizozemí kampaň za referendum o ústavních změnách.

Turecko by mělo „prokázat vzájemný respekt, klid a svůj přístup zaměřit na snížení napětí,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdržte se příliš silných výrazů a kroků, které riskují další vyhrocení situace, varuje prohlášení vysoké představitelky EU Federicy Mogherini a unijního komisaře pro rozšíření Johannese Hahna. „Je nezbytné zabránit další eskalaci a najít způsob pro uklidnění situace,“ dodává prohlášení.

Kam dál?
Nizozemsko-turecká krize: co se stalo mezi spojenci (13.3. 2017)

Zdroj: International Business Times (Velká Británie)

---

Experti NATO řeší otázky spolupráce v Ázerbájdžánu

Zavedení postupů uvedených v dokumentech „Individuální akční plán partnerství“ (IPAP) a „Proces plánování a hodnocení“ (PARP) se stalo hlavním tématem pracovní schůzky odborníků Severoatlantické aliance se zástupci ázerbájdžánského ministerstva obrany.

V Ázerbájdžánu byly dále diskutovány především reformy ve sféře obrany a spolupráce s NATO a partnerskými zeměmi. Ázerbájdžánští vojáci jsou zapojeni do nebojové mise Resolute Support v Afghánistánu, ve spolupráci s NATO země dále uvažuje o společném plánu vojenského vzdělávání a odborné přípravy.

Kam dál?
Spory mezi Arménií a Ázerbájdžánem nemají vojenské řešení, říká Stoltenberg (28.2. 2017)
Mise NATO děkuje Ázerbájdžánu za pomoc (7.2. 2017)

Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

voj; natoaktual.cz