Co psala světová média o Severoatlantické alianci

OSN: Ztráty na civilních životech v Afghánistánu jsou nejvyšší od roku 2009

7. února 2017  20:04
Afghánistán (ilustrační foto) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

OSN: Ztráty na civilních životech v Afghánistánu jsou nejvyšší od roku 2009

Nejméně 3 500 občanů zemřelo a 7 900 bylo zraněno v minulém roce kvůli konfliktu probíhajícím v Afghánistánu, jedná se tak o nejhorší bilanci za posledních osm let. Informace pocházejí přímo od OSN, která situaci monitoruje již od roku 2009. Dvě třetiny obětí má na svědomí činnost Tálibánu, zhruba 250 mrtvých jde na vrub náletům afghánského letectva či aliančních složek.

Centrální vláda v Kábulu navíc nyní podle odhadů ovládá pouze 57 % afghánského území, což je od konce roku 2015 pokles o 15 %. Vyšší intenzita boje si vyžádala oběti i na straně vládních složek, ty totiž poslední dva roky bojují vlastními silami proti Tálibánu a od Severoatlantické aliance získávají především výcvik a rady. Aliančních vojáků v roce 2016 v Afghánistánu zemřelo devět.

Kam dál?
Tálibán získal loni 15 % afghánského území (6.2. 2017)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Le Pen by jako prezidentka Francie vystoupila z NATO a EU

Dvoudenní konferenci krajně pravicové Národní fronty zakončila projevem stranická kandidátka na pozici francouzského prezidenta, Marine Le Pen by v případě zvolení ukončila členství Francie v Evropské unii i Severoatlantické alianci. Le Pen by nadto chtěla znovuzavést vlastní měnu, kontrolu hranic a NATO nahradit vybudováním soběstačné národní armády.

Podle předběžných průzkumů veřejného mínění by Le Pen postoupila do druhého kola, kde by nicméně podle odhadů prohrála s velkým rozdílem.

Kam dál?
Francie by mohla nahradit Británii na pozici aliančního lídra v Evropě (10.1. 2017)

Zdroj: EU Reporter (Belgie)

---

USA a Kanada hodlají prohloubit obranné vazby v boji proti IS

V Pentagonu proběhla schůzka nového amerického ministra obrany Jima Mattise a jeho kanadského protějška Harjita Singha Sajjana, diskutovali o prohloubení vojenských vztahů v boji proti organizaci Islámský stát či v rámci Severoamerického velitelství protivzdušné obrany. Diskutovalo se také o modernizačních investicích do obrany, které přispívají ke vzájemné spolupráci mezi státy, Mattis navíc poděkoval Kanadě za plnění aliančních závazků.

Kam dál?
Bílý dům: USA a Německo se shodly na bezpečnostní roli NATO (3.2. 2017)

Zdroj: KUNA (Kuvajt)

---

Mise NATO děkuje Ázerbájdžánu za pomoc

V rámci mise Resolute Support v Afghánistu pomáhají již od roku 2002 Ázerbájdžánci, za jejich aktivitu jim teď Severoatlantická aliance prostřednictvím twitterového účtu mise poděkovala. Ázerbájdžán má v současnosti ve válcem zmítané zemi 90 vojáků, navíc až 40 % zásobovacích aliančních letů pro misi v Afghánistánu prolétává s povolením vlády jeho vzdušným prostorem či využívá ázerbájdžánská letiště.

Kam dál?
Finsko a Švédsko uvažují o společném cvičení s jednotkami NATO v Litvě (3.2. 2017)

Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

---

Flynn doporučí Trumpovi přijmout Černé Hory do NATO

Navzdory silnému odporu z Ruska doporučí poradce pro americkou národní bezpečnost Michael Flynn novému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, aby podpořil přijetí Černé Hory do Severoatlantické aliance. Tento krok bude významným testem politiky nové administrativy vůči Moskvě, která je značně citlivá vůči dalším expanzím NATO na východ a považuje to za provokaci.

Pro republikánského senátora Johna McCaina je také zapotřebí konat ihned, neboť se Rusko může pokusit destabilizovat Černou Horu. „Musíme jednat urychleně. Slibuji, že děláme vše, co je v našich silách, Černá Hora může být totiž vážně ohrožena, dokud se nestane plnoprávným členem Aliance,“ vysvětlil McCain.

Kam dál?
Vstup do NATO není zaměřen proti Rusku, říká premiér Černé Hory (6.2. 2017)

Zdroj: Politico (Belgie)

mad; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.