Německo chce koupit 16 útočných bezpilotních letounů
I přes kontroverzi ohledně nákupu bezpilotních letounů má Německo v plánu pořídit do roku 2016 až 16 bojových dronů. Německo přitom nedávno zastavilo projekt „Euro Hawk“, který počítal s nákupem špionážních dronů. Protože panovaly obavy, že by příslušné úřady nemusely evropský model dronu sestaveného na americké bázi certifikovat, byl projekt, jenž doposud spolykal přes 500 milionů eur, zastaven.
To však nezabránilo německému ministerstvu obrany, aby pokračovalo v plánech z roku 2011 pořídit šestnáct bojových bezpilotních letounů. Německo již vyjednávalo s firmami z Izraele a USA ohledně potenciálního nákupu dronů, jež by měly být k dispozici německým ozbrojeným silám od roku 2016.
Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert se nicméně nechal slyšet, že vláda podporuje celospolečenskou debatu na téma, zda by Německo mělo bezpilotními letouny disponovat a v souladu s mezinárodním právem je následně užívat.
Kam dál?
Německo prochází největší reformou armády v historii (17.5. 2013)
Německý projekt bezpilotních letounů pro NATO v EU narazil (16.5. 2013)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Afghánská armáda stupňuje počet operací proti povstalcům
Afghánské ozbrojené síly ve spolupráci s jednotkami alianční mise ISAF zintenzívnily v poslední době počet operací zaměřených proti povstalcům v několika provinciích země. Při operacích, které afghánská armáda provádí v provinciích jako Vardak či Paktíka na východě země, již bylo zabito 22 povstalců a na 11 improvizovaných výbušnin při nich bylo zneškodněno.
Na ofenzívu ze strany afghánské armády odpověděly povstalecké skupiny bombovými útoky. Několik ozbrojených skupin zaútočilo na komplex Mezinárodního výboru Červeného kříže, při čemž zabilo jednoho člena ostrahy. Místní policii se po útoku podařilo zachránit šest zahraničních pracovníků mise Červeného kříže, která je největší, již tato organizace v současnosti vykonává.
Kam dál?
Taliban se připravuje na vítězství, varují afghánské armádní špičky (21.5. 2013)
Afghánská armáda převezme do dvou měsíců plně velení nad operacemi (3.5. 2013)
Zdroj: SME (Slovensko)
---
Turecko našlo sarin v domě syrských islamistů
Turecké bezpečnostní síly našly při prohledávání domů syrských islamistů patřících k radikální skupině al-Nusra dvoukilovou bombu obsahující smrtelný plyn sarin. Chemická nálož měla být údajně použita k útoku v tureckém městě Adana na jihu země. Rusko ihned vyzvalo k důkladnému vyšetření podezření, že syrští ozbrojenci disponují takovým arzenálem.
O možném užití chemických zbraní ze strany vládních jednotek i protivládních povstalců v průběhu syrské občanské války se spekuluje již několik měsíců. Expertka OSN na chemické zbraně Carla del Ponte, jež vede vyšetřování týkající se užití chemických zbraní v Sýrii, již údajně našla důkazy o jejich použití syrskými rebely. Přestože americký prezident Barack Obama nazval jejich použití zlomovým okamžikem v konfliktu, nebylo na nové zjištění del Ponte zatím nijak reagováno.
Kam dál?
McCain nečekaně navštívil syrské rebely (28.5. 2013)
Turecko hrozí odvetou za bombový útok na hranici se Sýrií (13.5. 2013)
Rasmussen: Kdo použil chemické zbraně v Sýrii není jasné (7.5. 2013)
Zdroj: Russia Today (Rusko)
---
Kyberobrana bude tématem schůzky ministrů NATO
Ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance se sejdou, aby projednali agendu kyberobrany, která se s narůstajícím počtem útoků na vládní i privátní počítačové systémy členských zemí dostává čím dál více do popředí alianční pozornosti. USA tento měsíc obvinily Čínu, že se snaží modernizovat svou armádu prostřednictvím informací získaných kyberšpionáží. Kyberútoky na počítačové systémy by potenciálně mohly i vyřadit z provozu vojenské komunikační kanály a jinou klíčovou infrastrukturu zemí NATO. Systémy NATO jsou podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena pravidelně cílem počítačových útoků.
Letos mají členské státy NATO představit národní strategie kyberobrany a způsoby, jakými by se vyrovnávaly s případným ohrožením či kyberútokem. Ačkoliv je hlavním cílem Aliance v současnosti vývoj vlastních obranných systémů, existuje také snaha vytvořit v NATO systém, kdy by si země byly schopny pomoct při případném útoku navzájem. Proti tomu se nicméně dle nejmenovaného zdroje ohrazují země jako USA, Británie, Francie nebo Německo.
Kam dál?
Dokument NATO upravující pravidla kyberválky se nelíbí Rusku (30.5. 2013)
Evropa zve NATO ke spolupráci v kyberobraně (20.5. 2013)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Zástupci NATO a Ázerbájdžánu řešili možnosti spolupráce a konflikt v Náhorním Karabachu
Místopředseda vlády Ázerbájdžánu Ali Hasanov se v Baku setkal se zvláštní velvyslankyní NATO pro ženy, mír a bezpečnost Mari Sakare. Spolu rozebrali otázku vzájemné spolupráce a problematiku Náhorního Karabachu. „Ázerbájdžán s NATO mohou těžit z všestranné spolupráce. Naše země se velkou částí podílí na aktivitách NATO prostřednictvím účasti v mírových operacích,“ zhodnotil spolupráci Hasanov, podle něhož udělala země veliký pokrok na poli politickém, sociálním i ekonomickém.
Jako hlavní problém Ázerbájdžánu identifikoval Hasanov při setkání se Sakare konflikt s Arménií ohledně Náhorního Karabachu, který bez vyřešení trvá přes dvacet let. Hasanov kritizoval agresivní politiku Arménie a dodal, že okupovanou oblast využívá Arménie k pašování drog.
Sakare se v Ázerbájdžánu zúčastnila Světového fóra o mezikulturním dialogu a dle svých slov navštívila zemi i za účelem obeznámení se s obtížemi Ázerbájdžánu. Při příležitosti své návštěvy vyzdvihla úroveň vzájemné spolupráce mezi Ázerbájdžánem a NAZO a zdůraznila nezbytnost zvyšování kooperace na poli mírovém, bezpečnostním i v otázce žen.
Kam dál?
Ázerbájdžán se nepřipojí ani k NATO ani k CSTO (27.5. 2013)
NATO a Ázerbájdžán se shodují na budoucím pokračování spolupráce (24.5. 2013)
Zdroj: News.Az (Ázerbájdžán)