Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německý projekt bezpilotních letounů pro NATO v EU narazil

16. května 2013  14:43
Systém vzdušného průzkumu pozemních cílů NATO AGS. | foto: NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency

Německý projekt bezpilotních letounů pro NATO v EU narazil

Německá armáda zrušila své plány na nákup a následné dovybavení amerických bezpilotních letounů Global Hawk sledovací technikou za jednu miliardu eur. Prvních pět set milionů už Německo zaplatilo za prototyp, za zbývajících pět set mělo dostat čtyři letouny. Německé bezpilotní letouny měly být k dispozici pro nasazení i v rámci aliančního programu vzdušného sledování pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance).

Hlavním důvodem pro zrušení zakázky jsou podle Němců bezpečnostní normy v evropském vzdušném prostoru. „Skutečným důvodem, proč Německo projekt Euro Hawků zrušilo, nejsou jen vysoké náklady. Spíš to souvisí s tím, že tyto letouny musí být integrovány do vzdušného prostoru. Chybí nové regulace pro běžná a bezpilotní letadla v EU,“ soudí Christian Mölling z německého Institutu pro mezinárodní a bezpečnostní otázky.

Americký dodavatel situaci ještě zhoršuje tím, že nechce prozradit technické detaily nutné pro certifikační proces na evropském nebi.

Kam dál?
NATO pro systém AGS nakoupí letouny Global Hawk (3.2. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Stále více Švédů chce vstoupit do NATO

Počet Švédů, kteří podporují vstup své země do Severoatlantické aliance, se zvýšil za poslední dva roky o devět procent, odhalil nejnovější průzkum. Podle švédského deníku Svenska Dagbladet by dvaatřicet procent Švédů vstup do NATO uvítalo, zatímco v roce 2011 to bylo pouze třiadvacet procent. Podle nejnovějšího průzkumu dva z pěti Švédů členství v NATO rezolutně odmítají, před dvěma lety to však byla celá polovina.

„Možná právě debata o schopnostech švédské armády v posledních měsících naklonila švédské veřejné mínění směrem k NATO,“ uvedl politolog Ulf Bjereld v rozhovoru pro Svenska Dagbladet. Velitel švédských ozbrojených sil generál Sverker Göransson v lednu prohlásil, že Švédsko by při případnému útoku Ruska nedokázalo vzdorovat moc dlouho.

Kam dál?
Švédsko by ruskému útoku nevydrželo vzdorovat ani dva dny, varuje šéf armády (6.2. 2013)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Na Sicílii se přesune jen 200 vojáků NATO

Italská ministryně zahraničí Emma Bonino potvrdila, že pouze dvě stě amerických vojáků se pod hlavičkou Severoatlantické aliance přesune na Sicílii, kde budou sloužit jako jednotky rychlého nasazení v případě, kdyby došlo k novým útokům v nedaleké Libyi. „Děje se tak v souladu s našimi bilaterálními dohodami se Spojenými státy,“ prohlásila Bonino.

Původně se mluvilo o jednotce o velikosti pěti set vojáků, kteří by se na základnu Sigonella přesunuli ze Španělska. Sigonella slouží jako hlavní základna NATO pro americké i italské letectvo a také pro námořnictvo Spojených států.

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Speciální kyberjednotka čínské armády znovu útočí

Jednotka čínské lidové armády, kterou letos v únoru obvinila soukromá bezpečnostní společnost z více než 115 kyberútoků namířených proti americkým společnostem, po tříměsíční pauze zahájila novou kyberofenzivu.

„Činnosti tajné vojenské jednotky známé jako Jednotka 61398 na krátkou dobu utichly. Číňané pozměnili svoji taktiku, odstranili některé prvky, které dříve používali,“ tvrdí Richard Bejtlich ze společnosti Mandiant, která se specializuje na ochranu společností před kyberútoky. „Ale za posledních pár týdnů jednotka obnovila svoje aktivity a zdá se, že útočí na společnosti, na které měla zacíleno už dříve,“ dodal Bejtlich. Čína obvinění z průmyslové špionáže pomocí kyberútoků dlouhodobě odmítá.

Kam dál?
Za masivními kyberútoky stojí čínská armáda, tvrdí zpráva (20.2. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Sebevražedný útok na konvoj NATO nepřežilo osm civilistů

Útok sebevražedných atentátníků v afghánském hlavním městě Kábulu má na svědomí životy osmi civilistů, včetně dvou dětí. Povstalci ze skupiny Hezb-i-Islami, nezávislé odnože Tálibánu, jež se k incidentu přihlásila, dnes brzy ráno ve své výbušninami napěchované toyotě vyhodili do vzduchu projíždějící konvoj vozidel Severoatlantické aliance.

Zástupci místní vlády potvrdili, že exploze zabila osm kolemjdoucích civilistů, třicet sedm jich bylo zraněno. Koalice zatím neposkytla informace o případných obětech. K útoku došlo v rezidenční oblasti v jihovýchodním Kábulu. Jedná se o první větší útok v hlavním městě za poslední dva měsíce.

Kam dál?
V Afghánistánu bylo v jeden den zabito osm vojáků NATO (6.5. 2013)

Zdroj: AFP (Francie)

zuk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.