Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo prochází největší reformou armády v historii

17. května 2013  19:24
Eurofighter Typhoon německých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Německo prochází největší reformou armády v historii

Německo připravuje nejradikálnější změny v armádě v historii. Závěry zprávy týkající se plánovaných změn, jež by měly podle oficiálního prohlášení z Bundeswehru udělat vojenskou sílu odpovídající novodobým hrozbám a požadavkům, představil německý ministr obrany Thomas de Maiziere. Reforma armády, která začala před dvěma lety a která by měla být dokončena v roce 2017, počítá s redukcí profesionálního armádního sboru na 250 tisíc členů, z čehož by 180 tisíc měli tvořit vojáci.
 
Na 31 vojenských zařízení by mělo být uzavřeno, přehodnotí se také množství tanků a stíhaček, jimiž německá armáda disponuje. Podle de Maziera je pravděpodobnější, že bude německá armáda v budoucnu sloužit hlavně v krizových oblastech v zahraničí, než bránit území Německa.
 
V souvislosti s bojem proti novodobým hrozbám má být také vytvořeno oddělení strategického zpravodajství, které se bude potýkat s kyber-terorismem. Cílem pak také bude vytvoření menších bojových jednotek, jež bude usnadňovat jejich nasazení v zahraničích misích a efektivní spolupráci s jinými zahraničními jednotkami. Podle plánů by Německo mělo být schopno vyslat až 10 tisíc vojáků do dvou souběžných misí NATO či EU.
 
Kam dál?
Německý ministr obrany: Nestačí jen bojovat, musíme i stavět (23.4. 2013)
Německo a Francie prohloubí obrannou spolupráci (18.6. 2012)
 
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Slovensko nadále odmítá uznat nezávislost Kosova

Stanoviska Slovenska a Španělska vůči uznání nezávislosti Kosova zůstávají stále neměnné. Za Slovensko to ministru zahraničních věcí Srbska Ivanu Mrkicovi telefonicky potvrdil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčak. V telefonátu zaměřeném na výměnu informací ohledně nové dohody mezi Srbskem a Kosovem a posilováním pozice Srbska v Evropě i ve světě Lajčak ubezpečil Mrkice, že Slovensko nikdy Kosovo neuzná.
 
Španělský ministr zahraničí Jose Manuel Garcia Margallo se v podobném duchu vyslovil v průběhu své oficiální návštěvy Rumunska. „Španělsko neuzná jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova, dokud ji nejdříve nepřijme Srbsko,“ uvedl Margallo s tím, že by se jednalo o uznání proklamace, jež porušuje jak ústavní právo bývalé Jugoslávie, tak právo mezinárodní.

Kromě Španělska a Slovenska neuznaly ze zemí EU nezávislost Kosova také Kypr, Řecko a Rumunsko.

Kam dál?
Komentář: Srbsko a Kosovo dosáhly dohody, práce však teprve začíná (6.5. 2013)
 
Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Obama: Míra sexuálního obtěžování v armádě je hanebná

Prezident USA Barack Obama si do Bílého domu svolal vrchní představitele ministerstva obrany, aby společně projednali problematiku sexuálního obtěžování v armádě. Podle Obamy je úroveň obtěžování ve vojenských sborech skandální a podrývá důvěru v armádu.
 
„Nejen, že je to zločin, že je to ostudné a hanebné, navíc to činí naší armádu méně efektivní, než může být, což je hrozbou pro naši národní bezpečnost,“ řekl Obama na schůzce. Obama také prohlásil, že je třeba najít způsob, jak ochránit oběti sexuálních útoků a obtěžování. Vrchní velitelé armády uznali, že míra sexuálního obtěžování dosáhla krizové úrovně. Odhady za minulý rok hovoří až o 26 tisíc případech sexuálních útoků v americké armádě.

Jedním z navrhovaných způsobů, jak problematiku řešit, je dát pravomoc určit, které případy napadení soudit a které ne, vojenským žalobcům, a nikoliv velitelům, jak je tomu nyní. Snahou do budoucna také bude podpořit oběti, aby se nebály sexuální útok nahlásit.

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Tři pozorovatelé OSN byli nakrátko uneseni na izraelsko-syrské hranici

Tři vojenští pozorovatelé OSN byli uneseni v nárazníkové zóně oddělující Sýrií a Izrael, po pěti hodinách zadržování však byli v pořádku vráceni na své původní pozice. Rada bezpečnosti OSN únos tří členů mírové pozorovací mise OSN ostře odsoudila. Jako únosci byli identifikováni členové protivládní ozbrojené skupiny.
 
Od letošního března jde již o třetí únos členů mírových sil OSN v daném regionu, jenž vykazuje  stupňující se rozšiřování konfliktu v Sýrii i za její hranice. Velitel mírových misí OSN Herve Ladsous označil únos za velice zásadní incident a důkaz obtížných podmínek, které v současnosti panují na hranici mezi Izraelem a Sýrií, kde se žádné ozbrojené skupiny nemají pohybovat.
 
Kam dál?
Sýrie: Na Golanské výšiny vstoupíme kdykoliv se nám zachce (13.5. 2013)
 
Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Rusko dodá Afghánistánu 12 transportních helikoptér

Rusko dodá afghánské armádě do konce letošního roku 12 vojenských transportních helikoptér Mi-17V5, oznámila ruská zbrojní exportní agentura Rosoboronexport.

Dodávka helikoptér Afghánistánu je součástí obchodní dohody mezi ministerstvem obrany USA a společností Rosoboronexport z roku 2011, jež počítá ještě s dodáním dalších 21 helikoptér stejného typu. Podle amerických představitelů by dohoda s ruskou exportní společností, započte-li se i údržba a nákup náhradních dílů, mohla dosáhnout hodnoty až 900 milionů dolarů.
 
Ředitel oddělení exportu vrtulníků společnosti Rosoboronexport Grigory Kozlov prohlásil, že se i přes opozici ze strany amerických zákonodárců počítá s uzavřením další dohody o nákupu helikoptér Mi17 pro afghánskou armádu.
 
Kam dál?
Afghánská armáda získala první mobilní operační zařízení (13.5. 2013)
Rada NATO-Rusko rozšíří podporu afghánskému letectvu (24.4. 2013)
 
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.