natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO vysílá letouny AWACS do Polska a Rumunska

  11. března 2014  23:00

  Letoun NATO AWACS. | foto: NATO Photos

  NATO vysílá letouny AWACS do Polska a Rumunska

  Severoatlantická aliance zahájí pozorovací lety nad Polskem a Rumunskem, kde by měly letouny AWACS monitorovat situaci v sousední Ukrajině. Doporučení vyslat letouny včasné výstrahy do dvou členských zemí Aliance dal nejvyšší velitel spojeneckých sil v Evropě Philip Breedlove. Alianční letouny do Polska a Rumunska přiletí z německého Geilenkirchenu a Waddingtonu ve Velké Británii, uvedl mluvčí NATO.

  „Tyto lety zvýší Alianci přehled o situaci a budou probíhat výhradně nad aliančním územím,“ specifikoval mluvčí s tím, že monitorovací mise bude probíhat tak dlouho, jak bude třeba. Kromě tohoto kroku USA zdvojnásobí počet svých stíhaček vykonávajících hlídkovou misi nad Pobaltím.

  Kam dál?
  USA zakročí, pokud je k tomu Rusko svými kroky donutí, varuje generál (10.3. 2014)
  Intervence na Krymu nepřipadá v úvahu, tvrdí ministr Stropnický (10.3. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Pobaltí se může spolehnout na NATO, zní z Německa

  Pobaltské státy se mnohou v zajištění bezpečnosti spolehnout na své členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii, nechal se slyšet ministr zahraničních věcí Německa Frank-Walter Steinmeier. „Jsem tu, abych řekl, že pobaltské státy nezůstanou osamocené. Toto je společný problém pro NATO i EU,“ prohlásil Steinmeier při své oficiální návštěvě Estonska. „Pokud se taktika Ruska do víkendu nezmění, ministři zahraničí zemí EU rozhodnou v pondělí na svém zasedání o dalších krocích,“ upřesnil německý ministr další postup evropských zemí.

  Litevská prezidentka Dalia Grybauskaite minulý týden varovala, že by Rusko ve svém jednání mohlo pokračovat i v Moldavsku, Polsku a pobaltských státech, přičemž přirovnala Vladimira Putina ke Stalinovi. „Jedná se o přepisování hranic,“ upozornila na summitu EU Grybauskaite a charakterizovala Rusko jako nebezpečnou a nepředvídatelnou zemi.
   
  Kam dál?
  Pentagon posílá víc stíhaček do Pobaltí, kvůli krizi na Ukrajině (6.3. 2014)
  Polsko má strach z „ruského medvěda“ (5.3. 2014)

  Zdroj: The Local (Německo)

  ---

  Aliance uspořádá cvičení na norsko-ruské hranici

  Až 16 tisíc vojáků se zapojí do aliančního arktického cvičení v extrémních teplotních podmínkách, které NATO uspořádá v Norsku, nedaleko hranic s Ruskem. Ačkoliv bylo cvičení, jež má trvat do 21. března, plánované dlouho dopředu, představitelé Aliance uznávají, že načasování manévrů probíhajících paralelně se současnou krizí na Krymu není nejšťastnější. Rusko již v roce 2012 nazvalo podobné alianční cvičení provokací. Že by mohlo cvičení popudit Moskvu i nyní si představitelé NATO připouští.

  NATO, společně s neutrálním Švédskem, neplánují scénáře svých cvičných vojenských manévrů tak, že se jedná o konflikt s Ruskem, upozornil švédský plukovník Jan Mortberg. Švédský místopředseda vlády Jan Bjorklund nicméně naznačil, že v návaznosti na krizi na Krymu by Švédsko mohlo do Aliance vstoupit, aby tak využilo širších možností ochrany své země. Podle Bjorklunda nyní pobaltské státy čelí vyšší hrozbě ze strany Ruska.

  Kam dál?
  Rusko zahájilo cvičení sil vzdušné obrany (7.3. 2014)
  Ruská armáda dokončila vojenské cvičení u svých západních hranic (4.3. 2014)

  Zdroj: International Business Times (USA)

  ---

  Sankce EU proti Rusku budou možná zavedeny tento týden

  Sankce Evropské unie směřované kvůli současné krizi na Ukrajině proti Rusku by mohly být zavedeny již tento týden, nechal se slyšet ministr zahraničních věcí Francie Laurent Fabius. Evropská unie má údajně v plánu zmrazit osobní účty vybraných představitelů Ruska a Ukrajiny a zavést sankce týkající se vízové povinnosti do Evropy, specifikoval unijní záměry Fabius.

  K sankčním opatřením by nicméně dojít vůbec nemuselo a to v případě, že Rusko přistoupí na návrh Západu týkající se ukončení současné krize na Krymu. Oficiálně mají být sankce ze strany EU schváleny až na jednání ministrů zahraničí členských států EU příští pondělí. „Mohu potvrdit, že přípravy již začaly,“ uvedla Maja Kocijancic z unijní Služby pro vnější činnost.

  Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova návrh Evropské unie týkající se zahájení dialogu s Ukrajinou Rusku nevyhovuje. Rusko v nejbližší době údajně zveřejní vlastní plán na řešení krize na Krymu. Pokud by krize měla nicméně pokračovat, EU je odhodlaná zavést třetí fázi sankcí týkající se embarga na obchod se zbraněmi a omezení obchodních vztahů.

  Kam dál?
  Američané pomůžou Ukrajině ekonomicky, proti Rusku by mohli zavést sankce (5.3. 2014)
  Postoj Evropy vůči Rusku není jednotný (5.3. 2014)

  Zdroj: Irish Examiner (Irsko), Deutsche Welle (Německo)

  ---

  USA do Evropy posílají další stíhačky, v Polsku přibude dvanáct F-16

  Spojené státy vyšlou do Evropy kvůli krizi na Ukrajině dvanáct stíhacích letounů F-16. Ve svém prohlášení to uvedlo polské ministerstvo obrany. Část letounů dorazila do země již v pondělí. Zbylé letouny společně s třísetčlennou posádkou přiletí ještě tento týden. Pentagon tak podruhé během jednoho týdne rozhodl o přesunu svých letounů do východní části Evropy.

  Již minulý týden v Litvě přistálo šest stíhaček F-15, které pobývaly na základně v Anglii. Podle vyjádření o větší podporu baltské státy stejně jako Polsko požádaly. Americké letouny v Polsku obvykle zůstávají po dobu dvou týdnů, ale jejich umístění zde může být prodlouženo.

  Kam dál?
  Pentagon posílá více stíhaček do Pobaltí, kvůli krizi na Ukrajině (6.3. 2014)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media