natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO cvičí irácké zdravotníky v Srbsku

  12. prosince 2017  17:18

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO cvičí irácké zdravotníky v Srbsku

  NATO poskytuje výcvik vojenským zdravotníkům z Iráku jižně od srbského města Niš. „Cvičení se soustředí na stabilizaci po úrazech a evakuaci zraněných při pozemních operacích. Účastní se ho experti z iráckých ministerstev obrany a vnitra a protiteroristické jednotky. Cvičení vedou srbští zdravotničtí důstojníci,“ informovala Aliance na svých stránkách.

  Třítýdenní trénink probíhá v rámci iniciativy NATO pro budování iráckých obranných kapacit. Jedná se o pokračování cvičení, které v listopadu proběhlo v Německu. Mimo zdravotnického výcviku poskytuje NATO Iráčanům podporu i v dalších oblastech, jako je údržba bývalých sovětských ozbrojených vozidel, zacházení s výbušninami nebo rozvoj národních bezpečnostních institucí.

  Kam dál?
  Aliance začne s výcvikem vojáků v Iráku (6.2. 2017)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Erdogan: Rusko a Turecko dokončí vojenský obchod

  Zástupci Turecka a Ruska se sejdou, aby dokončili dohodu o nákupu protiraketového systému S-400. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na tiskové konferenci se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. „Dnes jsme se konečně shodli na pevné dohodě, u které doufám, a to zdůrazňuji, že bude podepsána v nejbližší době,“ uvedl Putin toto pondělí.

  Turecký nákup protiraketových střel země-vzduch od nečlenského státu NATO způsobil napětí mezi Ankarou a ostatními členy Aliance. Panují také obavy ohledně kompatibility systému se systémy ostatních členů NATO.

  Kam dál?
  NATO reaguje na rusko-turecký obchod přehnaně, tvrdí Erdoğan (14.9. 2017)
  Turecko bude v případě dokončení nákupu systémů S-400 čelit problémům (26.10. 2017)

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  ---

  Američtí vojáci byli zraněni při nehodě vozidla v Afghánistánu

  Několik vojáků americké armády bylo zraněno během nehody vojenského vozidla na jihu provincie Nangarhár v Afghánistánu. Dva vojáci byli zraněni a jeden zraněním podlehl. Podle prohlášení velení mise Resolute Support nebyla nehoda důsledkem nepřátelské akce. „Jsme hluboce zasaženi ztrátou jednoho z našich lidí,“ řekl velitel jednotek USA v Afghánistánu generál John Nicholson.

  Vojáci v provincii Nangarhár jsou součástí mise Resolute Support, která je zamířena proti militantním skupinám včetně podporovatelů Islámského státu. Většina operací se soustředí na podporu afghánských sil v boji proti terorismu.

  Kam dál?
  V Afghánistánu byli zraněni čtyři vojáci USA (14.11. 2017)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Dohoda Kanady a Saúdské Arábie o prodeji zbraní je terčem kritiky

  Dohoda mezi Kanadou a Saúdskou Arábií o prodeji zbraní je kritizována právníky i lidskoprávními organizacemi, které požadují její zrušení. Dohoda se týká prodeje armádních vozidel v hodnotě 12 miliard dolarů, která jsou údajně vybavena automatickými a protitankovými zbraněmi. Kritici se ale domnívají, že zbraně budou použity k potlačování lidských práv v Saúdské Arábii a v Jemenu.

  Dohodu podepsala minulá kanadská vláda v roce 2014 a současná vláda ji považuje za závaznou. Federální soud v lednu 2017 zamítl právní napadení dohody, které k němu podal profesor Daniel Turp. Podle soudu „nelze morálně soudit rozhodnutí ministra vydat povolení k exportu“.

  Kanada jako jediný stát NATO nepřistoupila ke Smlouvě o obchodu se zbraněmi, pomocí níž chce OSN regulovat mezinárodní obchod se zbraněmi. Současná administrativa však chce zavést opatření, která by byla v souladu s touto smlouvou. Podle zástupců lidskoprávních organizací tomu ale dohoda se Saúdskou Arábií neodpovídá.

  Kam dál?
  Saúdové letos koupili britské zbraně za 1,1 miliardy liber (25.10. 2017)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Pentagon povolí transgender lidem vstoupit do armády

  Od začátku roku 2018 bude možné, aby se do americké armády zapojili i transgender lidé. Zákon, jenž toto umožní, vychází navzdory prezidentu Donaldu Trumpovi, který původně zákazal jejich službu v armádě. Proti tomuto zákazu se postavily tři federální soudy. Neprošel ani vládní požadavek na posunutí termínu, odkdy se mohou transgender osoby hlásit do armády, který zůstává stanoven na prvního ledna.

  Potenciální transgender rekruti budou muset projít přísnými zdravotními, fyzickými a psychologickými testy, kvůli kterým bude jejich vstup do armády náročný. „Kontroverzní není to, zda dovolíme transgender rekruty, ale za jakých podmínek,“ uvedl Brad Carson, který se účastnil rozhodování administrativy.

  Kam dál?
  Trump rok po zvolení (1.11. 2017)

  Zdroj: Fox News (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media