Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Aliance začne s výcvikem vojáků v Iráku

6. února 2017  15:25
Irácká armáda. | foto: NATO Photos / SHAPE

Aliance začne s výcvikem vojáků v Iráku

Severoatlantická aliance zahájí výcvik vojáků přímo v Iráku, coby další krok v boji proti organizaci Islámský stát (IS), uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Rozsah výcviku v Iráku bude ze začátku skromný, je však možné jej rozšířit. Věřím, že Aliance může a měla by dělat víc,“ dodal Stoltenberg. Cílem výcviku je zdokonalit schopnosti iráckých vojáků v boji s hrozbou improvizovaných výbušných zařízení na jejich území.

Ačkoliv je postup NATO v boji proti terorismu prioritou pro Trumpovu administrativu, někteří členové Aliance jsou k tomuto úsilí skeptičtí. Příliš velké a veřejné zapojení organizace do koalice proti IS vzbuzuje značnou kontroverzi například ve Francii a Německu. Samostatně ovšem boj proti hnutí IS podpořily různými způsoby všechny členské státy.

Kam dál?
Trump a saúdský král zintenzivní boj proti terorismu, tvrdí zdroj (31.1. 2017)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Trump se zúčastní summitu NATO

Navzdory svým připomínkám k významu Severoatlantické aliance a financování organizace přislíbil prezident Spojených států Donald Trump účast na květnovém summitu NATO. O plnění členských závazků k výdajům na obranu, roli Aliance v boji proti terorismu a potenciálu pro řešení konfliktu na Ukrajině diskutoval prezident během telefonického rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Oběma představiteli byla „znovu potvrzena důležitost Aliance v neklidných dobách“, uvádí prohlášení organizace.

Kam dál?
Merkel a Trump diskutovali o konfliktech a o významu NATO (30.1. 2017)

Zdroj: CNN (USA)

---

Vstup do NATO není zaměřen proti Rusku, říká premiér Černé Hory

Prioritami vlády Černé Hory pod vedením premiéra Duško Markoviće zůstávají Evropská unie a Severoatlantická aliance. V tomto ohledu nenastane žádná změna, ujišťuje nový premiér. Právě vstup do NATO, jehož dokončení v následujících měsících je „otázkou formalit“, vytváří napětí ve vztazích země s Ruskem. „Doufáme, že po vstupu do Aliance Moskva přijme tuto skutečnost a prokáže ochotu ke zlepšení vztahů s naší zemí,“ věří premiér.

„Spolupráce s jedním neznamená automaticky nepřátelství vůči jiným,“ upozorňuje Marković. „Naše snahy o členství v NATO a EU nejsou namířeny proti Rusku, nebo komukoliv jinému, souvisí s potřebami naší společnosti a našimi zájmy, připomněl premiér. Členství v Alianci je strategickou volbou pro budoucnost naší země, kromě záruk bezpečnosti očekáváme přínos hospodářský – členství je známkou bezpečnosti a stability pro zahraniční investory.“

Kam dál?
Stoltenberg: Členství v NATO posílí suverenitu Černé Hory (27.1. 2017)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

KFOR pomáhá zvýšit bezpečnost v Kosovu

Závazek k bezpečnosti a stabilitě v Kosovu trvá, potvrdil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg při své návštěvě v Prištině. Důležitost mise NATO v Kosovu a nutnost dialogu a normalizace vztahů mezi Bělehradem a Prištinou zdůraznil Stoltenberg na schůzce s velitelem mise KFOR generálmajorem Giovanni Fungem. „V uplynulých osmnácti letech pomáhala mise KFOR učinit Kosovo bezpečnějším,“ poděkoval generální tajemník jednotkám členských a partnerských zemí Aliance za jejich službu.

Klíčovou roli při budování schopností v oblastech kybernetické bezpečnosti, boje s korupcí a dalších sehraje nový poradní a styčný tým NATO.

Kam dál?
KFOR se kvůli mostu dostalo do sporu s kosovskými Srby (6.12. 2016)

Zdroj: NATO

---

Tálibán získal loni 15 % afghánského území

Po zahájení ofenzívy povstalců hnutí Tálibán ztratila afghánská vláda v loňském roce téměř 15 % svého území. Výsledek, spojený se stažením amerických a spojeneckých vojenských sil, zveřejnil Úřad zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR). Vychází přitom z aktuálních dat od sil USA v zemi – v uplynulém čtvrtletí se bezpečnostní situace nezlepšila. „Počty afghánských bezpečnostních sil se snižují, zatímco množství obětí a počet obvodů pod kontrolou povstalců roste,“ uvádí SIGAR.

Kam dál?
Tálibán píše Trumpovi: Stáhněte se z Afghánistánu (26.1. 2017)

Zdroj: Business Insider (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.