Co psala světová média o Severoatlantické alianci

PESCO je vykročením EU k obranné unii

14. listopadu 2017  15:47
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a generání tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

PESCO je vykročením EU k obranné unii

Většina členských států Evropské unie se zavázala ke společné obranné spolupráci zaměřující se na vojenské operace a investice. Po Brexitu a nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států chce Evropa posílit jednotu. Ministři obrany a zahraničí z 23 států EU podepsali plán na vytvoření Stálé strukturované spolupráce (PESCO), který umožní státům bližší spolupráci na bezpečnostních operacích a budování vojenských schopností.

Za „historický okamžik pro evropskou obranu“ označila schválení PESCO vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini. Jde o příležitost pro „posílení evropského pilíře uvnitř Severoatlantické aliance,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který rozhodnutí evropských států přivítal. K programu PESCO se zatím nepřipojily Dánsko, Irsko, Portugalsko a Malta.

Kam dál?
Evropská armáda by jen duplikovala NATO, říká britský NGŠ (27.9. 2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO pomohlo Británii s pátráním po ponorce

Při pátrání po podezřelé ponorce u břehů Spojeného království byla Británie nucena spolehnout se na spojence ze Severoatlantické aliance. Do akce odstartovaly hlídkové letouny Spojených států a Kanady, které měly za úkol pomoci vyhledat patrně ruskou ponorku pohybující se západně od Británie.

V rámci úsporných opatření Británie v roce 2010 svá námořní pátrací letadla RAF Nimrod uzemnila. Moskva se zřejmě snaží zajistit si přísun zpravodajských informací o pohybu přísně tajných odstrašujících prostředků Velké Británie – ponorek vyzbrojených jadernými hlavicemi Trident.

Kam dál?
Hodges: Pokud Británie podfinancuje armádu, přestane být na špici NATO (9.11. 2017)

Zdroj: Mirror (Velká Británie)

---

V Afghánistánu byli zraněni čtyři vojáci USA

Čtyři vojáci Spojených států byli zraněni sebevražedným útočníkem, který odpálil automobilovou nálož v blízkosti hlavního provinčního města Kandahár na jihozápadě Afghánistánu, uvedla Severoatlantická aliance.

„Došlo ke zranění celkem čtyř mužů ve službách USA, všichni jsou ve stabilním stavu v amerických zdravotnických zařízeních,“ dodala Aliance. K útoku došlo nedaleko kandahárského letiště, kde mají jednotky USA a NATO svou základnu. K odpovědnosti za útok se okamžitě přihlásilo hnutí Tálibán.

Kam dál?
Alianci chybí vojáci pro misi v Afghánistánu (9.11. 2017)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Severokorejská armáda se připravuje na zimní cvičení

Armáda Severní Koreje se připravuje na zimní manévry, Jižní Korea se proto pro všechny případy ujišťuje o bojeschopnosti svých sil. Severokorejská cvičení patrně potrvají od prosince do dubna, uvedla jihokorejská armáda.

„V tuto chvíli jednotky Severní Koreje provádí běžná polní cvičení. Naše vojska ovšem setrvávají v pozicích plné připravenosti pro případ severokorejských provokací,“ uvedl představitel jihokorejské armády. V oblasti nadále zůstávají tři letadlové lodi USA, které připluly coby demonstrace síly odstrašující režim Kim Čong-una.

Kam dál?
Cvičení amerických bombardérů podráždilo Severní Koreu (3.11. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Americká armáda udeřila v Jemenu a Somálsku

Řadu leteckých úderů proti teroristům v Somálsku a Jemenu provedla během posledního víkendu armáda Spojených států, uvedlo několik vojenských představitelů. Jednotky provedly tři útoky proti organizaci Islámský stát (IS) v Jemenu, při kterých bylo zabito pět podezřelých ozbrojenců, uvedl mluvčí Centrálního velitelství USA.

Všechny údery proběhly v provincii Bajdá známé aktivitou hnutí IS a skupiny al-Káida. Do operace byl nasazen dron, výsledky armáda stále analyzuje. V Somálsku proběhlo pět úderů proti IS a skupině Aš-Šabáb, došlo k likvidaci více než 40 teroristů, řekl mluvčí ministerstva obrany plukovník Rob Manning.

Zdroj: CNN (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.