natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO chce po Rusku detaily o cvičení Zapad 2017

    25. října 2017  15:35

    Cvičení Zapad 2017 | foto: Kreml

    NATO chce po Rusku detaily o cvičení Zapad 2017

    Velvyslanci Severoatlantické aliance jsou připraveni setkat se s ruskými protějšky, aby projednali řadu otázek včetně společného rusko-běloruského vojenského cvičení Zapad 2017. Západní odhady uvádí, že do Zapadu 2017 bylo zapojeno mnohem více vojáků, než Kreml ohlásil.

    Rusko opakovaně tvrdilo, že Zapad bude zahrnovat méně než 13 000 vojáků. Podle veřejně dostupných zdrojů však byl počet ruských a běloruských vojáků osminásobně vyšší. Nová americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchison proto prohlásila, že tuto záležitost rozhodně hodlá nadnést na nadcházejícím setkání Rady NATO-Rusko.

    „Určitě poukáži na nedostatečnou transparentnost ze strany Rusů ohledně toho, co říkali, že budou dělat a co nakonec doopravdy dělali,“ zdůraznila Hutchison. „Tvrdili, že se bude jednat o protiteroristická cvičení, ale ve skutečnosti to bylo celé mnohem komplexnější,“ doplnila americká velvyslankyně při NATO.

    Kam dál?
    NATO: Zapad 2017 je rozsáhlejší, než Rusko tvrdilo (20.9. 2017)
    Ruské cvičení Zapad vnímá NATO jako přípravu na válku (15.9. 2017)
    NATO obviňuje Rusko, že blokuje pozorování cvičení Zapad 2017 (7.9. 2017)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Austrálie udržuje vazby s Myanmarem i přes násilí v zemi

    Austrálie nehodlá přerušit vojenskou spolupráci s Myanmarem, přestože je tato země obviňována z násilí proti muslimskému menšinovému etniku Rohingů. Spojené státy a Velká Británie svou spolupráci s Barmou již pozastavily. Od konce srpna uprchlo do Bangladéše z Rakhinského státu v Myanmaru přibližně 582 000 uprchlíků Rohingů před tím, co OSN označuje „učebnicovým příkladem etnického čištění“.

    Podle australských představitelů obrany Canberra vyčlenila na vojenskou pomoc Barmě 398 000 dolarů. Finance putovaly na školení v oblasti humanitární pomoci a pomoci při katastrofách, udržování míru a kurzy angličtiny. Malý počet barmských důstojníků dokonce přicestoval na školení do Canberry.

    Politika federální vlády cílí na udržení obranné spolupráce s Myanmarem, protože vláda tak pomáhá budovat kapacitu a profesionalitu, uvedl představitel z australského ministerstva obrany Scott Dewar. „Vláda je hluboce znepokojena násilím v Barmě,“ řekl Dewar a dodal, že ministerstvo obrany bude spolu s ministerstvem zahraničních věcí nadále sledovat tamní situaci.

    Zdroj: The Huffington Post (USA)

    ---

    Saudové letos koupili britské zbraně za 1,1 miliardy liber

    V první polovině roku 2017 dosáhl objem prodeje britského vojenského vybavení do Saúdské Arábie 1,1 miliardy liber. Statistiky z Ministerstva obrany pro mezinárodní obchod ukazují, že Spojené království prodalo Saúdské Arábii v období od dubna do června 2017 zbraně a vojenské vybavení v hodnotě 836 milionů liber, mezi lednem a březnem za 280 milionů liber. Prodej se týkal například raket vzduch-vzduch, komponentů do letadel a ostřelovačských pušek.

    Na Británii se snáší kritika, že profituje z konfliktu v Jemenu, kde Saúdská Arábie vojensky intervenuje. Například britská náměstkyně předsedy liberálních demokratů Jo Swinson prohlásila, že obrovské finanční sumy, které Londýn získal prodejem zbraní do Saúdské Arábie, byly „zavrženíhodným ziskem ze strany zbrojních firem z konfliktu, v němž zahynuly tisíce civilistů“.

    Podle Swinson by měla britská vláda okamžitě pozastavit prodeje zbraní do Saúdské Arábie bez ohledu na to, kolik by tím mohla vydělat. „Nelze ospravedlnit prodej zbraní Saúdům, zatímco stále pokračují v operacích v Jemenu,“ dodala Swinson. „Musíme okamžitě pozastavit prodej zbraní do Saúdské Arábie. Británie má na víc. Měli bychom si pevně stát za svými hodnotami a neprodávat je nejvyšší nabídce.“

    Kam dál?
    ANALÝZA: V Zálivu nic nového pod sluncem. Sousedům Kataru „jen“ došla trpělivost s jeho aktivismem (25.7. 2017)
    Saúdská Arábie uzavírá velké zbraňové kontrakty s USA a Ruskem (9.10. 2017)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    ---

    Británie neodolá útoku Ruska nebo Číny, tvrdí bývalý náčelník generálního štábu

    Ozbrojené složky Velké Británie se od konce studené války stále neadaptovaly na změny ve způsobu válčení, prohlásil bývalý náčelník britského generálního štábu generál Richard Barrons. Spojené království se tak samo nedokáže ochránit před překvapivým útokem z Ruska nebo Číny, varoval Barrons. Podle něj by Británie měla výrazně investovat do svých vojenských schopností a začít se soustředit na nové hrozby, jakými jsou například kyberútoky.

    Vládní financování britských ozbrojených sil čelí kritice již delší dobu. Odborníci varují, že škrty v rozpočtu způsobily závažný nedostatek v počtu vojáků. Vláda však trvá na tom, že i nadále vydává 2 % HDP na obranu, jak vyžaduje Severoatlantická aliance.

    Kam dál?
    Fallon: Británie by měla svůj příspěvek Alianci ještě zvýšit (4.10. 2017)
    Britská premiérka slibuje zvýšit rozpočet pro obranu (12.5. 2017)
    Britská armáda se připravuje na další škrty v rozpočtu (28.12. 2016)

    Zdroj: The Independent (Velká Británie)

    ---

    Obavy z války s Ruskem nutí NATO k reorganizaci

    Severoatlantická aliance údajně pozmění svou velitelskou strukturu, aby se připravila na případný konflikt s Ruskem v arktické oblasti. Na čtvrtletním setkání v listopadu budou ministři obrany NATO diskutovat o vytvoření dvou nových velitelství, aby zlepšili logistiku a ochranu zásobovacích tras, napsal deník The Wall Street Journal.

    Jedno z nových velitelství by se mělo soustředit na zlepšení mobility, neboť NATO je znepokojeno svými nedostatečnými schopnostmi, které se týkají rychlého a efektivního přesunu lidí a vybavení. „Schopnost rychlého nasazení sil v rámci Aliance je důležitá pro kolektivní obranu NATO. Spojenci nyní přizpůsobují svou legislativu, aby mohlo být vojenské vybavení rychleji přesouváno přes hranice, a pracují na zlepšování národní infrastruktury,“ řekla mluvčí NATO Oana Lungescu.

    Druhé velitelství by se mělo zaměřovat na ochranu námořních tras v Severním ledovém a Atlantickém oceánu před ponorkovými hrozbami. Tyto námořní trasy mají totiž zásadní význam pro dodávky do Evropy. Vzhledem k tomu, že kvůli globálnímu oteplování v posledních letech roztály ledovce v Arktidě, rozšířila se dostupnost těchto míst a geopolitické napětí mezi Ruskem a NATO tak ovládlo i tento region.

    Kam dál?
    Zpráva: Britové varují před ruskou militarizací Arktidy (7.9. 2017)
    Rusko představilo svou novou arktickou vojenskou základnu (19.4. 2017)
    Rusko vojensky proniká do Arktidy (1.2. 2017)

    Zdroj: Newsweek (USA)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media